10242018Τετ

«Εφιάλτης» στο ξεκίνημα, τα πέναλτι και τα τελευταία αγωνιστικά λεπτά για τον Αστέρα!

ASTERAS SEP22 01

Σίγουρα ο Αστέρας Τρίπολης δεν έχει ξεκινήσει καλά τη σεζόν σε ότι αφορά την βαθμολογικήσυγκομιδή. Πέντε παιχνίδια, τέσσερις ήττες και μόλις τρεις βαθμοί. Η αλήθεια είναι ότι το εξαιρετικά δύσκολο αγωνιστικό πρόγραμμα στο ξεκίνημα δικαιολογεί σε μεγάλο βαθμό τις βαθμολογικές απώλειες της ομάδας (έχει χάσει ήδη 12 βαθμούς μέχρι σήμερα). Η αλήθεια επίσης είναι ότι αυτή η βαθμολογική εικόνα μάλλον αδικεί τους «Αρκάδες» που αν όχι σε όλα τα ματς στα περισσότερα από αυτά έχει δείξει ένα αρκετά καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Ειδικά στον αμυντικό τομέα η ομάδα έχει σταθεί αρκετά καλά σε όλα τα ματς, σε τέτοιο βαθμό που η ομάδα θα μπορούσε να αποσπάσει βαθμό ή βαθμούς στα περισσότερα από αυτά το ματς.

Σε αρκετά από αυτά τα ματς θα τολμούσαμε να πούμε ότι χρειάστηκε η υπόδειξη ενός πέναλτι για να «ξεκλειδώσει» η άμυνα των «κυανοκιτρίνων» στερώντας από την ομάδα βαθμό ή βαθμούς. Την ίδια ώρα όμως βαθμοί χάθηκαν κυριολεκτικά στα τελευταία λεπτά αναμετρήσεων ή ακόμη και στις καθυστερήσεις. Κούραση στο τέλος; Χαλάρωση λίγο πριν τη λήξη; Ατυχής συγκυρία; Το θέμα είναι ότι ο Αστέρας έχει αγγίξει βαθμούς που τους έχει χάσει στο δρόμο… προς τααποδυτήρια.

Πάμε να ρίξουμε μια ματιά τι έχει συμβεί μέχρι σήμερα…

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ | ΠΑΟΚ - ΑΣΤΕΡΑΣ 1-0

Ήττα του Αστέρα στην Τούμπα από ένα αμφισβητούμενο πέναλτι το οποίο συζητήθηκε και επέφερε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Οι «Αρκάδες» θα μπορούσαν να είχαν τσιμπήσει βαθμό από αυτό το ματς.

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ | ΑΣΤΕΡΑΣ - ΑΕΚ 0-1

Ήττα για τους «κυανόλευκους» στο «Θ. Κολοκοτρώνης» με το μοναδικό τέρμα και πάλι να προέρχεται από πέναλτι. Μια φάση που και πάλι συζητήθηκε. Σε κάθε περίπτωση από τη βούλα του πέναλτι ακόμη μια ομάδα πήρε τη νίκη απέναντι στον Αστέρα.

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ | ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ 2-1

Ήττα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» με γκολ που δέχθηκε η ομάδα της Τρίπολης στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης! Λίγα λεπτά νωρίτερα κι ενώ το σκορ ήταν 1-1, ο Τόνσο θα μπορούσε να είχε σκοράρει σε μια καλή στιγμή δίνοντας ακόμη και προβάδισμα στο Αστέρα. Επί της ουσίας οι «Αρκάδες» από αυτό το ματς τελικά δεν πήραν τίποτα.

5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ | ΑΡΗΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ 2-0

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» μπορεί ο Αστέρας να μην ήταν ιδιαίτερα απειλητικός, με την απόδοση που είχε στην άμυνα, έδειχνε ότι γκολ δεν θα δεχόταν με τίποτα. Κι όμως μια ολιγωρία και μια κάθετη μπαλιά του Σιώπη στον Γκαρσία «ξεκλείδωσε» το παιχνίδι. Ακόμη ένα πέναλτι και ακόμη ένα γκολ στα τελευταία λεπτά (87’), στερούσαν βαθξμό από την ομάδα της Τρίπολης.

ASTERAS SCORE 01

Με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα, λιγότερη αδικία σε κάποιες ίσως υποδείξεις και περισσότερη συγκέντρωση ως τη λήξη θα μπορούσαν ούτε λίγο, ούτε πολύ να αποφέρουν 4-7 βαθμούς στον Αστέρα μέχρι σήμερα, όσο υπερβολικό και αν φαντάζει. Η ουσία όμως είναι τι κάνει από και πέρα η ομάδα σε μια ακόμη πιο κρίσιμη συνέχεια για τους στόχους της ομάδας.

Μοναδική ίσως αδυναμία το τελείωμα των φάσεων…

Μια από τις αξιόλογες αδυναμίες του Αστέρα ίσως αυτή τη στιγμή είναι η αδυναμία των παικτών να τελειώσουν εύστοχα τις τελικές τους προσπάθειες. Σε συνολικά 49 σουτ ο Αστέρας έχει σκοράρει τρεις φορές. Δηλαδή οι «κυανοκίτρινοι» σκοράρουν μετά από κάθε 16 σουτ, που είναι η 4η χειρότερη παραγωγικότητα μετά τους Απόλλων, Λεβαδειακό και Λαμία.

Η ομάδα δείχνει να πάσχει μέχρι στιγμής στη θέση του επιθετικού, ενώ επίσης είναι αλήθεια ότι αντιμετωπίζει επιθετικό πρόβλημα, κυρίως σε ότι έχει να κάνει με το αποτέλεσμα στην τελική προσπάθεια. Χωρίς η ομάδα να χάσει την συγκέντρωση και βαρύτητά της στην άμυνα, θα πρέπει να βρει τρόπους να γίνει πιο αποτελεσματική στο τελείωμα των φάσεων, κάτι που σχολίασε στη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου μετά το ματς πρωταθλήματος με τον Απόλλων και ο προπονητής της ομάδας Σάββας Παντελίδης.

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR