11232017Πεμ

Σημαντική νίκη ο Πελασγός 46-55 τον Άτλα!

BASKETBALL 007Με νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα της μεγάλης κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ο Καλαθοσφαιρικός Όμιλος Μεγαλόπολης «ΠΕΛΑΣΓΟΣ». Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής έπαιξε το βράδυ της Κυριακής στην Τέντα με αντίπαλο τον Άτλα Καλαμάτας σε ένα παιχνίδι που η κάθε ομάδα ήθελε τη νίκη για τους δικούς της λόγους.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τον Πελασγό που πιέζοντας σε όλο το γήπεδο έβγαλε από τον αγωνιστικό ρυθμό του τον Άτλα ενώ παράλληλα η ευστοχία του Ζάγουρα έδωσε μια σημαντική διαφορά στο δεκάλεπτο που τελείωσε με σκορ 10-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν παίζοντας πιο σκληρά, αλλά η αγωνιστικότητα των παικτών της Μεγαλοπολίτικης ομάδας για άμυνα τους άφησε στους 8 πόντους. Πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 18-33 οι φιλοξενούμενοι ήθελαν μόνο να εμφανιστούν συγκεντρωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο για να φύγουν με το ροζ φύλλο από την Καλαμάτα.

Έτσι και έγινε αφού παρά την αναμενόμενη αντίδραση των παικτών του Άτλα οι «Μεγαλοπολίτες» εκμεταλλεύτηκαν την μεγάλη διαφορά του α’ ημιχρόνου και στο τριάντα διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας με το σκορ 32-45. Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε με τους αθλητές των ομάδων να προσέχουν περισσότερο την ασφάλεια τους, λόγο του επικίνδυνα ολισθηρού παρκέ, περιμένοντας το τελευταίο σφύριγμα που έφερε μια ακόμη μεγάλη νίκη για τον Πελασγό με τελικό σκορ 46-55.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Τέντας | 12/11/2017 (20:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κυριακόπουλος –Καραμπάγιας

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-21 (Α’), 18-33 (Β’), 32-45 (Γ’), 46-55 (Δ’).

ΑΤΛΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Παυλής): Ρουμελιώτης, Τριανταφυλλόπουλος, Δελφάκης 12, Παναγιωτόπουλος 8, Σαρρής 4(1), Πουλουπάτης 3, Δημητρακόπουλος, Μποζονέλος 1, Λουκάς, Ψαριανός 3(1), Παπαδέας 8, Γιατράκος 7.

ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Τσατσουλής, Μανιάτη): Αλεξάκης 5(1), Χρανιώτης 8(2), Κερκεμέζος, Αριδάς 6, Στράγκας, Κουρέτας Κ., Κρόκος, Ζύγουρας 5(1), Ζάγουρας 27(3), Κυριακόπουλος 4, Τόμπρος, Κουρέτας Π.