01192018Παρ

Σύλλογος Δρομέων - Καλαμάτα ΣΚ 54-49 (+φωτό, vid)

DROMEIS KALAMATA SK JAN07 01Συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α’ τοπικής κατηγορίας μετά την επιστροφή στην αγωνιστική δράση από τη διακοπή των εορτών των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς στα πλαίσια της 11ης και τελευταίας αγωνιστικής του Α’ γύρου. Μια αγωνιστική με πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις εκ ων οποία αυτή που ξεχώριζε εξ αρχής να αποτελεί το ντέρμπι ανάμεσα στο Σύλλογο Δρομέων και στην Καλαμάτα ΣΚ.

Αγωνιστικά οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη προκειμένου να σταθεροποιηθούν στην τρίτη και πρώτη θέση αντίστοιχα και γι’ αυτό το ματς αναμενόταν συναρπαστικό. Στην πράξη αυτή η πρόβλεψη επαληθεύτηκε, καθώς διεξήχθη μια συναρπαστική αναμέτρηση η οποία κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα και βρήκε μεγάλο κερδισμένο το Σύλλογο Δρομέων με σκορ 54-49. Σ’ ένα ματς στο οποίο θα λέγαμε ότι κυριάρχησαν άμυνες, καθώς και η νευρικότητα στην τελική προσπάθεια, η ομάδα της Τρίπολης ήταν αυτή που είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια το μικρό προβάδισμα στο σκορ και αποδείχθηκε πιο ουσιαστική στις κρίσιμες τελευταίες επιθέσεις του τελευταίου τετραλέπτου της αναμέτρησης!

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την πρωτοπόρο ομάδα της Καλαμάτας ΣΚ, την ίδια ώρα που με τη νίκη αυτή οι «κυανοκίτρινοι» θέτουν πλέον σοβαρή υποψηφιότητα για την παρουσία τους στα play-off, ενώ από ψυχολογικής άποψης κοιτάζουν με διαφορετική «ματιά» και μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Μοιρασμένη «εικόνα» στο ξεκίνημα…

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης αποδείχθηκε ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό στο παρκέ. Ένα πρώτο δεκάλεπτο το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Στο 4-0 το σκορ στα 07’24 και στο 6-7 λίγο αργότερα στα 05’13. Η ομάδα της Καλαμάτας εκμεταλλευόμενη στη συνέχεια την αστοχία του Δρομέα, αλλά και το γεγονός ότι δεχόταν σχετικά εύκολα το καλάθι, προηγήθηκε με 11-14 στα 02’28. Το φινάλε όμως άνηκε στην ομάδα της Τρίπολης που ανέβασε ρυθμούς σε επίθεση και άμυνα και με διαδοχικούς πόντους κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 18-14 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Ανεβασμένοι ρυθμοί για Δρομείς στο β’ δεκάλεπτο…

Το ξεκίνημα στο β’ δεκάλεπτο έβρισκε τους Δρομείς με αξιόλογο προβάδισμα 21-14 με τρίποντο του Προκόπου και ουσιαστικά δημιουργία ενός σερί 10-0 για τους «Αρκάδες». Η άμυνα των παικτών του κ. Μπαλή είχε βελτιωθεί και δεν επέτρεπε πλέον εύκολα καλάθια σε σχέση με την πρώτη περίοδο. Μάλιστα στα 06’10 οι Δρομείς προηγήθηκαν και με 26-17.

Κάπου εκεί η Καλαμάτα αύξησε πίεση σε όλο το γήπεδο και κατάφερε προσωρινά να αποσυντονίσει τους «γηπεδούχους», οι οποίοι με κάποια λάθη και όχι καλές επιλογές στην επίθεση είδαν τη διαφορά να μειώνεται σε 26-23 στα 04’12. Το προβάδισμα πάντως οι Δρομείς το κράτησαν χάρη στη συνολική συνεισφορά των παικτών της ομάδας, μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου και το 32-28.

Το επιθετικό πρόβλημα της τρίτης περιόδου…

Στην επανάληψη οι «γηπεδούχοι» φάνηκε να αντιμετωπίζουν επιθετικό πρόβλημα. Κακές επιλογές ή κυρίως άστοχες τελικές προσπάθειες κυρίως από την περιφέρεια δεν επέτρεπαν στην ομάδα να ξεφύγει στο σκορ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα την Καλαμάτα ΣΚ να μπει στο ματς εκμεταλλευόμενη τους τέσσερις μόλις πόντους που σημείωσε ο Δρομέας σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο!

Υπό διαφορετικές συνθήκες και απέναντι στην καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 70,2 πόντους ανά ματς, αυτό θα μπορούσε να αποδειχθεί καταστροφικό για την ομάδα της Τρίπολης. Η άμυνα όμως έπαιξε καθοριστικό ρόλο ώστε οι «κυανοκίτρινοι» να βρεθούν με μόλις δύο πόντους πίσω στο σκορ στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (36-38).

Πιο ουσιαστικοί οι «κυανοκίτρινοι» στο φινάλε…

Από τη στιγμή που η Μεσσηνιακή ομάδα μπήκε στο ματς δεν ήταν διατεθειμένη να χάσει την αναμέτρηση. Έτσι στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο σκορ. Μάλιστα θα μπορούσε να πει κανείς ότι εκείνο το χρονικό σημείο της αναμέτρησης οι παίκτες του κ. Αντώνη Κούτρη ήταν καλύτεροι στα σημεία. Στο 38-40 το σκορ διαμορφωνόταν στα 08’28 και στο 41-43 στα 05’40.

Σ’ εκείνο το σημείο ο Σύλλογος Δρομέων αποδείχθηκε πιο ουσιαστικός βρίσκονταν εξαιρετικά πολύτιμες λύσεις. Βασικός εκφραστής ο συνήθης ύποπτος στην επίθεση Σπύρος Καλούλης ο οποίος με δύο κρίσιμα τρίποντα έδωσε «αέρα» νίκης στην ομάδα. Αρχικά με τρίποντο έγινε το 44-43 και ακολούθησε ένα σημαντικό καλάθι του Κούγια και μια βολή του Καλούλη για το 47-43. Στα 03’40 πριν το φινάλε ωστόσο το δεύτερο τρίποντο στη δ’ περίοδο του Καλούλη διαμόρφωσε το 50-43 εν’ μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Η Καλαμάτα δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και είχε την ευκαιρία να περάσει ακόμη και μπροστά στο σκορ, όταν στα 00’17’’9 ο Μιχόπουλος σημείωσε καλάθι και φάουλ, ενώ σε αντίδραση του Κοσκινά που έσκασε τη μπάλα στο έδαφος με δύναμη ήρθε και η τεχνική ποινή. Ωστόσο ο νεαρός Μιχόπουλος αστόχησε στη βολή και παρά την εύστοχη βολή του Μαθιόπουλου στη συνέχεια (52-49), η λάθος υποδοχή του Γιαννακόπουλου μετά από επαναφορά και το κλέψιμο του Σινανάι, δεν το επέτρεψαν. Ο Σινανάι έχασε και τις δύο βολές, αλλά ο Κοσκινάς με μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ, κερδισμένο φάουλ και 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 54-49!

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 07/01/2018 (18:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 150-200.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Μπακετέας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14 (Α’), 32-28 (Β’), 36-38 (Γ’), 54-49 (Δ’).

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής): Χατζόπουλος, Καλαντζής 3(1), Καλούλης 22(4), Πετρόπουλος 4, Προκόπος 3(1), Παναγιώτου, Σακελλαράκος 7(1), Σινανάι 4, Κοσκινάς 7(1), Κούγιας 2, Καρλής 2, Κουτσούγερας.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΣΚ (Αντώνης Κούτρης): Μιχόπουλος 2, Τσιγαρίδης 2, Γεωργανάς 4, Τσικούρης 7, Αντωνόπουλος, Μαθιόπουλος 16(2), Καρούτας, Σίδερης, Κουτίβας, Γιαννακόπουλος 16(2).

01.JPG 02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG 08.JPG 09.JPG 10.JPG 11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG 17.JPG 18.JPG