01182018Πεμ

Απόλλων Τρίπολης - Πολύβιος 68-58 (+φωτό, vid)

APOLLONAS POLYVIOS JAN07 01Στα πλαίσια της αγωνιστική δράσης στην Α’ τοπική κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ για την 11η και τελευταία αγωνιστική του α’ γύρου διεξήχθη στην Τρίπολη ένα ακόμη Αρκαδικό ντέρμπι. Η ομάδα του Απόλλωνα Τρίπολης συγκεκριμένα η οποία παλεύει για την παραμονή της στην κατηγορία, φιλοξενούσε την ομάδα του Πολύβιου που αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος μέχρι σήμερα, στο κλειστό του ΔΑΚ Τρίπολης. Οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για τους δικούς τους λόγους και με ισχυρά κίνητρα. Ο Απόλλωνας πιάνοντας καλή απόδοση κατάφερε να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη με σκορ 68-58, βλέποντας με πολύ μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η εικόνα της αναμέτρηση «βρήκε» τον Απόλλωνα Τρίπολης να είναι καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού έχοντας μάλιστα το σταθερό προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς. Ωστόσο ο Πολύβιος για ακόμη ένα ματς έδειξε τη «μαχητικότητα» και δεν επέτρεψε στους «γηπεδούχους» να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη παρά μόνο στο φινάλε της αναμέτρησης.

Καλύτερο ξεκίνημα για τον Απόλλωνα…

Η αναμέτρηση ξεκίνησε καλύτερα για την ομάδα του Απόλλωνα ο οποίος μετά το πρώτο πεντάλεπτο όπου οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ (6-4), κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμα σε 13-6, αναγκάζοντας τους «φιλοξενούμενους» στο πρώτο τους time-out. Ο Απόλλωνας πήρε σουτ από την περιφέρεια και δικαιώθηκε κυρίως με τους Βερβαινιώτη και Καρνέζη οι οποίοι ήταν οι καλύτεροι της αναμέτρησης.

Ο Πολύβιος πάντως κατάφερε να αντιδράσει, εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές και την ολιγωρία στην άμυνα των παικτών του Χρήστου Γεννιά και μείωσε στο φινάλε της α’ περιόδου σε 13-12.

Ντέρμπι στη συνέχεια του α’ μέρους…

Η ομάδα της Μεγαλόπολης στη συνέχεια κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 15-18 ολοκληρώνοντας ένα θετικό επί μέρους 2-12, που περιόρισε τον Απόλλωνα μόλις στις δύο εύστοχες βολές για 08’08’’. Από τα 02’37 του α’ δεκαλέπτου έως τα 05’45 του β’ δεκαλέπτου. Στη συνέχεια η ομάδα της Τρίπολης αντέδρασε μην επιτρέποντας στον αντίπαλο να εδραιώσει την πρωτοπορία. Με το σκορ στο 21-18 στα 02’48, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 26-26.

Το προβάδισμα των «γηπεδούχων» στην επανάληψη…

Ο Απόλλωνας μπήκε στην επανάληψη πιο δυνατά και κατάφερε σταδιακά με λύσεις στην επίθεση να αυξήσει εκ νέου το προβάδισμα. Στο 33-28 το σκορ στα 07’23 και στο 40-30 στα 04’17, δείχνοντας να ξεκαθαρίζει το τοπίο της αναμέτρησης. Ο Πολύβιος πάντως στηριζόμενος κυρίως στα κερδισμένα φάουλ και στις εύστοχες βολές βρήκε πόντους και διατηρήθηκε κοντά στο σκορ. Στο 40-34 το σκορ στα 03’27 και στο 44-40 στα 00’34 για να κλείσει η τρίτη περίοδος με εύστοχο καλάθι του Βερβαινιώτη για το 46-40.

Ντέρμπι ως το τέλος…

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας θα μπορούσε να είχε καθαρίσει πιο νωρίς την αναμέτρηση. Στα 07’43 η ομάδα της Τρίπολης είχε προβάδισμα με 52-44, αλλά κάπου εκεί μια τεχνική ποινή στον Μικρό (υπερβολική σύμφωνα με τους ανθρώπους του πάγκου των «γηπεδούχων») επέτρεψε στον Πολύβιο με μια εύστοχη βολή και ένα τρίποντο του Τρυφωνόπουλου να μειώσει τη διαφορά στο 52-48 στα 07’30. Μάλιστα λίγο αργότερο τα σκορ μειώθηκε και στο 52-50 με καλάθι του Χριστογιαννόπουλου. Το ματς έγινε ντέρμπι και οι δύο ομάδες σχεδόν συμπορεύονταν μέχρι τα 04’00 πριν το φινάλε με στο σκορ στο 57-55. Το φινάλε ωστόσο άνηκε στους «Τριπολίτες» που με διαδοχικούς πόντους κατάφεραν να ξεφύγουν οριστικά, μην μπορώντας πλέον να αντιδράσει η ομάδα του κ. Αργύρη Τσώνη, για να διαμορφωθεί το τελικό 68-58.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 07/01/2018 (18:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 40-60.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαγκαφάς, Μπακετέα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-12 (Α’), 26-26 (Β’), 46-40 (Γ’), 68-58 (Δ’).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Χρήστος Γεννιάς): Μουντζουρούλιας 2, Δελφάκης 3, Σωτηρόπουλος 4(1), Μικρός 12, Νείλας, Αγγελόπουλος 9, Βερβαινιώτης 20(3), Κουτσουμπός, Καρνέζης 18(2).

ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Αργύρης Τσώνης): Ανδριόπουλος 4(1), Γκιουμές 4, Τρυφωνόπουλος 18(2), Χριστογιαννόπουλος 4, Δαλάτσης 4, Μπεκόλας 7, Χριστογιαννόπουλος 13(2), Γιακουμής 4, Παναγόπουλος.

01.JPG 02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG 08.JPG 09.JPG 10.JPG 11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG