06202018Τετ

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Πάνα 52-59 από τον ΑΠΟΕΛ

PANAS KANDILAS 02Συνέχεια με την πρώτη αγωνιστική ημέρα για το 2018 στο πρωτάθλημα της Β’ τοπικής κατηγορίας με τη διεξαγωγή της 6ης αγωνιστικής. Το απόγευμα της Κυριακής η ομάδα του Πάνου υποδέχθηκε για τον Β’ όμιλο την αντίστοιχη ομάδα του ΑΠΟΕΛ Μολαών από τον οποίο τελικά ηττήθηκε με σκορ 52-59. Η ομάδα της Αρκαδίας βρέθηκε αντιμέτωπη με μία από τις ομάδες που φέτος έχουν ανταγωνιστική πορεία και έχουν βλέψεις για τη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη δυάδα και συμμετοχής στα μπαράζ ανόσου για την Α’ κατηγορία και την «κοίταξε στα μάτια» διεκδικώντας στα ίσα τη νίκη η οποία χάθηκε στις λεπτομέρειες στα τελευταία λεπτά.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ διάθεση και από τις δύο ομάδες, με την εξέλιξη της αναμέτρησης να κρίνεται αρκετά ισορροπημένη. Το φινάλε του α’ δεκαλέπτου διαμορφώθηκε στο 16-15, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 29-31. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να προσπαθούν να «καθαρίσουν» τη νίκη από νωρίς, αλλά και η τρίτη περίοδος κρίθηκε απόλυτα ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται ουσιαστικά στο σκορ. Στο φινάλε της αναμέτρησης η ομάδα της Λακωνίας παρουσιάστηκε πιο ουσιαστική στην επίθεση. Κατάφερε να δημιουργήσει ένα μικρό προβάδισμα το οποίο υπερασπίστηκε ως το τέλος κερδίζοντας το ματς με 52-59.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 09/01/2018 (16:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαγκαφάς, Μπακετέα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15 (Α’), 29-31 (Β’), 44-46 (Γ’), 52-59 (Δ’).

ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΑΔΗΛΑΣ (Παπανικολάου): Κωνσταντόπουλος 10(3), Λουκάς, Τριανταφυλλόπουλος 3(1), Σταθόπουλος 7, Μπάρλας 14, Παπαδήμας 2, Τραχανάς 6, Γεωργούσης 6, Μάζης 1, Σάββας 3, Ζαφειράκης.

ΑΠΟΕΛ ΜΟΛΑΩΝ (Αθανασάκος): Σταθάκης, Πριφτάκης 1, Σαραντάκος 1, Μαζαράκης 3(1), Καποθανάσης 4, Παπαδάκης 21(2), Τσορομώκος, Μπατσάκης 20(1), Κοντοσταθάκος 9.