06222018Παρ

Έβγαλε αντίδραση στη Λευκάδα, δείχνει σημάδια ανάκαμψης!

SEFA ARKADIKOS 06Το απόγευμα της Κυριακής η ομάδα του Αρκαδικούαντιμετώπισε στη Λευκάδα την τοπική Δόξα από την οποία τελικά και ηττήθηκε με σκορ 96-85. Μια ήττα η οποία ήρθε από μια ομάδα με ποιοτικότερο ρόστερ και καλύτερη αγωνιστική παρουσία στο πρωτάθλημα μέχρι σήμερα. Ωστόσο στο συγκεκριμένο ματς ο Αρκαδικόςδεν ήταν κακός σε σχέση με άλλα παιχνίδια. Αποδείχθηκεκαλόςεπιθετικά σε γενικέςγραμμές και κατάφερε να βγάλειαντίδραση στη διάρκεια της αναμέτρησης όταν από το -16, κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς σε διάφορες περιπτώσεις στην γ’ και δ’ δεκάλεπτο γεγονός πολύ σημαντικό.

Πάμε λίγο παρακάτω να εντοπίσουμε τα θετικά και αρνητικά στοιχείου του παιχνιδιού για την ομάδα της Τρίπολης στο παιχνίδι της Λευκάδας:

ΑΜΥΝΑ ΚΑΙ ΤΡΙΠΟΝΤΑ:

Για ακόμη ένα παιχνίδι ο ΣΕΦΑ δεν κατάφερε επιθετικά να περιορίσει τον αντίπαλο του. Δέχθηκε συνολικά 96 πόντους με καθοριστικά διαστήματα το α’ και δ’ δεκάλεπτο στο οποίο δέχθηκε από 5 τρίποντα! Ο ΣΕΦΑ δέχθηκε 34 πόντους και 5/9 τρίποντα στην α’ περίοδο και 28 πόντους και 5/9 τρίποντα στην δ’ περίοδο.

ΔΕΝ ΒΟΗΘΗΣΕ ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ Η FRONT LINE:

Ο ΣΕΦΑ δεν κατάφερε να βρει λύσεις από τους ψηλούς του την Κυριακή στην επίθεση, παρά μόνο από τον «συνήθη ύποπτο» Σάββα Τζουγκαράκη. Αν και ο Τζουγκαράκης ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ, οι Σίνης, Βλάχος και Λυμπερέας δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο ματς.

ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:

Αν και ο Αρκαδικός βρέθηκε ακόμη και με 16 πόντους πίσω στο σκορ, κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να ισοφαρίσει αρκετές φορές το ματς. Στην γ’ περίοδο ο ΣΕΦΑ γύρισε το ματς αντέχοντας περίπου μέχρι και 07’00 πριν το τέλος της αναμέτρησης.

ΑΡΚΕΤΑ ΛΑΘΗ:

Ο Αρκαδικός θα μπορούσε να αποφύγει αρκετά από τα λάθη που έκανε στο ματς διεκδικώντας με μεγαλύτερες προϋποθέσεις τη νίκη. Στο πολύ καλό γ’ δεκάλεπτο του Αρκαδικού και το επί μέρους 14-24, αν ο ΣΕΦΑ δεν είχε συνολικά 7 λάθη, θα μπορούσε να είχε πάει ακόμη καλύτερα στο ματς σ’ εκείνο το διάστημα. Συνολικά ο Αρκαδικός είχε 16 λάθη στο ματς.

ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ:

Ο ΣΕΦΑ αποδείχθηκε σταθερός και καλός επιθετικά, καταφέρνοντας να κυμανθεί σε κάθε επί μέρους δεκάλεπτο πάνω από τους 20 πόντους. Αυτός ήταν ίσως και ο βασικός λόγος για τον οποίο η ομάδα της Τρίπολης, κατάφερε στο γ’ δεκάλεπτο να επιτρέψει στο ματς.

ΤΟ ΚΑΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΣΤΟ Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ:

Ένα κακό διάστημα στη δ’ περίοδο ουσιαστικά στέρησε το δικαίωμα στην ομάδα της Τρίπολης να διεκδικήσει τη νίκη. Ήταν το διάστημα στο οποίο το 68-68 στα 09’14 του δ’ δεκαλέπτου, διαμορφώθηκε στο 85-71 στα 03’58 πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

ΥΨΗΛΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΕ ΔΙΠΟΝΤΑ ΚΑΙ ΒΟΛΕΣ:

Καλός σε γενικές γραμμές στα ποσοστά του στα 2ποντα ο Αρκαδικός, ενώ παράλληλα πήγε πολύ καλά και από τη γραμμή των βολών. Ο ΣΕΦΑ είχε 80% στις βολές με 21/26 και 57% στα δίποντα με 23/40.

Η εικόνα του Αρκαδικού σε ατομικό επίπεδο…

Συνολικά αρκετοί παίκτες του ΣΕΦΑ είχαν θετική παρουσία στο ματς. Ο καινούργιοι Μάικ Μπιζούκας και Γιώργος Μούκας όσο αγωνίστηκαν είχαν τη δική τους συνεισφορά με δεδομένο το γεγονός ότι ακόμη δεν είναι 100% έτοιμοι. Θετικός ο Γαρμπής που βοήθησε και επιθετικά αλλά και οργανωτικά στο ματς. Μικρός χρόνος συμμετοχής για τον Αποστολίδη που βρήκε κάποιους πόντους στην επίθεση. Ο Πελτιέρ βοήθησε στην επίθεση με 12 πόντους αν και θα μπορούσε να είχε αποφύγει κάποιες λάθος επιλογές. Πολύ καλός ο Προδρόμου που βοήθησε πολύ επιθετικά με 22(1), αλλά και σε άλλους τομείς. Οι Τζάιδας και Μαργκάκης είχαν μικρό χρόνο συμμετοχής, ενώ οι Σίνης και Βλάχος όσο αγωνίστηκαν δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν επιθετικά. Εξαιρετικός τέλος ο Τζουγκαράκης με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Δείχνει σημάδια αγωνιστικής ανάκαμψης…

Ανακεφαλαιώνοντας αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι ο Αρκαδικός στα τελευταία παιχνίδια δείχνει κάποια σημάδια αγωνιστικής ανάκαμψης. Καλή και σημαντική νίκη επί του Εθνικού στο φινάλε του 2018 και ένα ανταγωνιστικό ματς στη Λευκάδα για μεγάλο χρονικό διάστημα. Η άφιξη δύο νέων προσώπων στην ομάδα (Μούκας και Μπιζούκας) θα βοηθήσει να αυξηθεί το ρόστερ και ο προπονητής να βρει λύσεις στο rotation, ενώ θα έχουν τη δική τους συνεισφορά αγωνιστικά. Ο νέος προπονητής με τη δική του φιλοσοφία θέλει να ανατρέψει την αγωνιστική εικόνα της ομάδας των προηγούμενων αγωνιστικών. Τέλος μια νίκη το Σάββατο επί του Δούκα μπορεί να βοηθήσει ακόμη περισσότερο την ομάδα ψυχολογικά και αγωνιστικά να ανέβει ακόμη περισσότερο. Οι «κυανόλευκοι» δείχνουν σημάδια βελτίωσης σε διάφορους τομείς καθώς και σημάδια ανάκαμψης από την αρχή του πρωταθλήματος.