10242018Τετ

124 ΠΒΕ - 10η ΜΣΕΠ 67-73 (+φωτό, vid)

124PVE 10MSEP JUN28 01

Στην Τρίπολη το πρωί της Πέμπτης 28 Ιουλίου και στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης διεξήχθη ο τελικός του Κυπέλλου Πολεμικής Αεροπορίας στο Μπάσκετ. Διεκδικητές του τίτλου αποτέλεσαν η 124 Πτέρυγα Βασικής Εκπαίδευσης και η 10η Μοίρα Σταθμού Ελέγχου και Προειδοποίησης, με φόντο το τρόπαιο της Κυπελλούχου ομάδας για το 2018. Μια αναμέτρηση στην οποία για ακόμη μια χρονιά παρουσία έδωσε η «συνήθης ύποπτη» 124 ΠΒΕ, απέναντι στο φαβορί της φετινής διοργάνωσης 10η ΜΣΕΠ.

Αγωνιστικά ο τελικός αποδείχθηκε ενδιαφέρον ως προς την εξέλιξή του, αφού παρά το γεγονός ότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν παρουσιάστηκε σ’ αυτό τον αγώνα ως το φαβορί και είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της συνάντησης, οι παίκτες της 124 ΠΒΕ πάλεψαν το ματς και κρατήθηκαν μέσα στη διεκδίκηση του μέχρι και τα τελευταία λεπτά. Πιο καθοριστική ωστόσο η 10η ΜΣΕΠ σε κρίσιμα σημεία του τελικού ήταν και αυτή που έφτασε στη νίκη και στην κατάκτηση του Κυπέλλου Πολεμικής Αεροπορίας.

Παρουσία στο κλειστό γυμναστήριο Τρίπολης έδωσαν αρκετοί Αξιωματικοί της Πολεμικής Αεροπορίας, οι Διοικητές των δύο Μονάδων που συμμετείχαν στον τελικό (μάλιστα ο Διοικητής της 10ης ΜΣΕΠ αγωνίστηκε και στον αγώνα), αλλά και Αξιωματικοί και Υπαξιωματικοί των δύο Μοναδών. Παρουσία αρκετών επίσης Οπλιτών από την 124 ΠΒΕ καθώς και φίλων του μπάσκετ που παρακολούθησαν τη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Δυνατό ξεκίνημα από τους «φιλοξενούμενους»…

Ο τελικός είναι γεγονός ότι βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ξεκινάει πολύ δυνατά. Με λύσεις στο σκοράρισμα κατάφερε από τα πρώτα λεπτά να προηγηθεί με 2-11 (06’42 της α’ περιόδου). Προσωρινά το σκορ μειώθηκε στο 9-14, αλλά η ομάδα της 10ης ΜΣΕΠ έκλεισε το δεκάλεπτο με σαφές προβάδισμα με 13-25, εκμεταλλευόμενη τα καλύτερα ποσοστά ευστοχίας και της σαφώς μεγαλύτερης επιθετικής «πολυφωνίας» σε σχέση με τους «γηπεδούχους».

Στο β’ δεκάλεπτο η «φιλοξενούμενη» ομάδα κατάφερε να ξεφύγει ακόμη και με 13-28 στα 09’24 με «γκολ-φάουλ» του Μπουτόπουλου, δείχνοντας να είναι το «αφεντικό» της αναμέτρησης. Η διαφορά κυμάνθηκε σε διψήφια νούμερα με το σκορ στο 21-37 στα 04’00. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 27-38 και την ομάδα της 124 ΠΒΕ να προσπαθεί να βρει λύσεις στη συνέχεια αν ήθελε να «επιστρέψει» στο ματς.

Αντίδραση από την 124 ΠΒΕ στην επανάληψη…

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η ομάδα της Τρίπολης μπήκε αρκετά δυνατά στο παρκέ. Ανέβασε ρυθμούς στην άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση και κατάφερε πολύ γρήγορα να μειώσει το σκορ σε 36-40 στα 06’05 του γ’ δεκαλέπτου. Ουσιαστικά με ένα επί μέρους σκορ 17-3 οι «γηπεδούχοι» κατάφεραν να μπουν στο παιχνίδι. Η ομάδα της 10ης ΜΣΕΠ ήταν αυτή όμως που κρατούσε εύκολα ή δύσκολα το προβάδισμα έστω και με μικρή διαφορά. Στο φινάλε της γ’ περιόδου μετά από υποδειγματική επίθεση για ένα δευτερόλεπτο το εύστοχο τρίποντο του Ρηγόπουλου ήταν εκπρόθεσμο με αποτέλεσμα να μην καταφέρει η 124 ΠΒΕ να μειώσει στους δύο πόντους. Αντ’ αυτού στα 00’01’’ πριν το φινάλε ο Μαρκίδης με απίστευτο buzzerbeater από το κέντρο του γηπέδου και με πίεση κατάφερε να σκοράρει για το 46-54 και το +8 για τους «φιλοξενούμενους».

Το συγκεκριμένο προβάδισμα έδωσε ευκαιρία στους παίκτες του κ. Γκανάλα να κερδίσουν χρόνο και να διατηρήσουν ένα σχετικά καλό προβάδισμα (48-60 στα 07’47 και 53-61 στα 06’24 πριν το φινάλε). Η 124 ΠΒΕ εκδήλωση την τελευταία της αντεπίθεση και με μεγάλα σουτ κατάφερε να μειώσει σε 59-61 στα 05’14. Από εκεί και έπειτα κάτι οι κακές επιλογές στην επίθεση των παικτών του κ. Τζακώστα και κάτι τα κρίσιμα καλάθια των αντιπάλων έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην 10η ΜΣΕΠ και εν τέλει τη νίκη με 67-73.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 28/06/2018 (10:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 150-250.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καραβίτης, Μάραμης, Ντάνος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-25 (Α’), 27-38 (Β’), 46-54 (Γ’), 67-73 (Δ’).

124 ΠΤΕΡΥΓΑ ΒΑΣΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (Τζακώστας): Καλομιτσίνης, Μάνος 4, Ρηγόπουλος 3(1), Κοτοπούλης, Τριανταφύλλου, Ζαμπέτης 34(5), Κατεγιάννης 4, Τριτάκης 20(2), Ροζάκης, Παυλίδης.

10η ΜΟΙΡΑ ΣΤΑΘΜΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗΣ (Γκανάλας): Μαρκίδης Σαβ. 23(1), Παναγόπουλος 8, Μαυρέλης, Τζώρας 11(2), Πανταζής 1, Γκανάλας, Καριπόγλου, Μπουτόπουλος 22, Ντελιορζίδης 2, Κουρδούμης 6, Μαρκίδης Δ..

01.JPG 02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG 08.JPG 09.JPG 10.JPG 11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG 17.JPG 18.JPG 19.JPG 20.JPG 21.JPG 22.JPG 23.JPG 24.JPG 25.JPG 26.JPG