07172018Τρι

Νέα διάκριση για Ζωγραφάκη στη Χαλκίδα

ZOGRAFAKIS DAVID XALKIDA 2018 01

Νέες επιτυχίες αποτέλεσαν γεγονός τις προηγούμενες ημέρες για τον αθλητή του ομίλου ΑΕΚ Τρίπολης Ζωγραφάκη Δαβίδ στο τουρνουά ΣΒΑΕ της Χαλκίδας. Την 3η θέση στα μονά και την 1η στα διπλά κατέκτησε ο αθλητής του Αρκαδικού ομίλου, σε ένα τουρνουά που πλέον έχει γίνει θεσμός στα τενιστικά δρώμενα.

Στο ταμπλό των μονών, στην κατηγορία 35+, ο Ζωγραφάκης πέρασε τον πρώτο γύρο bye και στον δεύτερο γύρο επικράτησε του Καραρίζου με 2-0 σετ. Στον ημιτελικό γύρο στο match tie brake ο Δαβίδ ηττήθηκε από τον Τριμίντζιο με 2-1 σετ κατακτώντας την 3η θέση.

Στα διπλά ο Δαβίδ με συμπαίκτη τον Ραφτόπουλο επικράτησαν των Κακκατσιό – Παπαοικονόμου στο 2ο γύρο (1ος γύρος bye) με 2-0 σετ και στα ημιτελικά των Γωγό – Κακαρίζου με το ίδιο σκορ. Στον τελικό το ζευγάρι των Ζωγραφάκη – Ραφτόπουλο κέρδισαν με 2-1 σετ την ομάδα των Παππή και Δάσκο κατακτώντας την 1η θέση.

Σε ανακοίνωση της η διοικούσα επιτροπή μεταξύ άλλων ανέφερε: «Πολλά συγχαρητήρια για τις διακρίσεις του Δαβίδ τόσο από την διοίκηση, όσο και από την προπονητική ομάδα της ΑΕΚ Τρίπολης.»