01192018Παρ

Τα αγωνιστικά δεδομένα της ήττας του ΣΕΦΑ από τον Αμύντα (09/12)

PELTIER DEC09 01Το περασμένο Σάββατο η ομάδα του Αρκαδικού υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα του Αμύντα σε ένα πολύ κρίσιμο ματς το οποίο ωστόσο δεν συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα επιφέροντας διαδοχικές εξελίξεις στο σύλλογο με αλλαγή προσώπου στην τεχνική ηγεσία και απομακρύνσεις παικτών.

Αγωνιστικά στο ματς της περασμένης αγωνιστικής πολύ λίγα πράγματα δεν πήγαν άσχημα για τους «κυανόλευκους» που αποτελεί γεγονός ότι είχαν μια κακή απόδοση στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και αρκετές αδυναμίες σε επίθεση και άμυνα. Μερικά από τα αγωνιστικά δεδομένα της Σαββατιάτικης αναμέτρησης τα οποία έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα είχαν ως εξής:

ΚΑΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΑΜΥΝΑ…

Ο Αρκαδικός το Σάββατο επί της ουσίας δεν κατάφερε να περιορίσει τον Αμύντα από την περιφέρεια. Το παιχνίδι της Αθηναϊκής ομάδας έδινε έμφαση στο περιφερειακό σουτ και στην πράξη κατάφερε να βρει λύσεις από τα 6,75μ. σε όλη τη διάρκεια του ματς. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/32 τρίποντα με περισσότερες προσπάθειες σε σχέση με τις 26 συνολικές προσπάθειες στα δίποντα.

ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΑ ΣΗΜΕΙΑ…

Ο Αρκαδικός είχε συνολικά 15 λάθη στο ματς. Από αυτά τα 6 συνολικά έγιναν στο τελευταίο δεκάλεπτο και έπαιξαν πολύ σημαντικό ρόλο ώστε να χαθεί εν τέλει το ματς.

ΚΑΚΟΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ ΣΤΗ Δ’ ΠΕΡΙΟΔΟ…

Ουσιαστικά στη δ’ περίοδο η ομάδα της Τρίπολης δεν εκμεταλλεύτηκε ποτέ τη μεγάλη αστοχία της Αθηναϊκής ομάδας. Συγκεκριμένα οι φιλοξενούμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαν μόλις 3/13 σουτ, αλλά ο Αρκαδικός είτε λόγω αστοχίες σε κρίσιμες επιθέσεις (4/9 σουτ), είτε λόγω αρκετών λαθών, δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την αντεπίθεση της γ’ περιόδου.

ΧΑΜΕΝΕΣ ΒΟΛΕΣ…

Επιπλέον σε ότι έχει να κάνει με την ανεπιτυχή προσπάθεια του ο Αρκαδικός να γυρίσει το ματς στην δ’ περίοδο, μεγάλο ρόλο έπαιξε και η αστοχία στις βολές! Ο ΣΕΦΑ στη δ’ περίοδο είχε συνολικά 4/10 βολές και συνολικά 17/31, χάνοντας 14 πόντους στο ματς από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας».

ΤΟ ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ…

Το α’ δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό στην τελική έκβαση της αναμέτρησης αφού πέρα από την αστοχία, τα χαμένα ριμπάουντ και την αναποτελεσματική άμυνα του Αρκαδικού, ο Αμύντας ήταν «καταιγιστικός»! Χαρακτηριστικό της εικόνας της α’ περιόδου είναι το γεγονός ότι οι «φιλοξενούμενοι» είχαν 10/18 σουτ εντός πεδιάς και από τις 8 άστοχες προσπάθειες τους, κέρδισαν συνολικά πέντε επιθετικά ριμπάουντ!

ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΗ Β’ ΚΑΙ Γ’ ΠΕΡΙΟΔΟ…

Παρά το ιδιαίτερα κακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και το γεγονός ότι ο Αρκαδικός βρέθηκε ακόμη και 20 πόντους πίσω στο σκορ (16-36), κατάφερε να αντιδράσει μειώνοντας σταδιακά στο σκορ στην Β’ και Γ’ περίοδο με αποκορύφωμα το 55-59 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η αγωνιστική παρουσία των παικτών του ΣΕΦΑ…

Σε αγωνιστικό επίπεδο ο Κούτρας κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα καθώς βοήθησε οργανωτικά αλλά δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να ανεβάσει ρυθμούς προφανώς επηρεασμένος από το πρόβλημα που τον ταλαιπωρούσε στο πόδι. Ο Γαρμπής δεν βρέθηκε σε καλή μέρα όσο αγωνίστηκε, ενώ επιθετικά δεν ήταν σε καλή μέρα. Οι Αποστολίδης και Μαραγκάκης έμειναν στα «ρηχά» χωρίς να μπορέσουν να βοηθήσουν στον επιθετικό τομέα όσο θα μπορούσαν. Ο Πελτιέρ είχε καλά διαστήματα στην επίθεση αν και δεν ήταν αλάνθαστος. Πάθος και διάθεση από τον Προδρόμου που δεν είχε πάρα πολύ χρόνο συμμετοχής στο ματς, αν και αρκετά εύστοχος και με συνεισφορά στο ριμπάουντ.

Ο Βλάχος όσο αγωνίστηκε δεν μπόρεσε να βοηθήσει ιδιαίτερα επιθετικά αν και ήταν φιλότιμος σε επίθεση και άμυνα. Πολύ μικρός χρόνος συμμετοχής για Σίνη και Λυμπερέα που επί της ουσίας δεν βοήθησαν την ομάδα, ενώ ο Τζουγκαράκης που βοήθησε επιθετικά κοντά στα καλάθια, είχε και κάποιες κακές αντιδράσεις με κάποιες άστοχες αλλά και λανθασμένες επιλογές.