Άφησε δύο βαθμούς στη Λαμία ο Αστέρας

0
76
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση ύστερα από 20 ημέρες για τους Λαμία και Αστέρα Τρίπολης με ένα πολύ σημαντικό ματς από βαθμολογικής άποψης και διεκδίκηση των τριών βαθμών για τις δύο ομάδες για εντελώς διαφορετικούς λόγους! Η ομάδα της Τρίπολης καλούνταν εξ’ αρχής να παρουσιαστεί προσγειωμένη, αποφασισμένη και συγκεντρωμένη με στόχο τη νίκη και μόνο αυτή προκειμένου να πλασαριστεί ή να διατηρηθεί όσο πιο κοντά γίνεται στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος.

Το απόγευμα του Σαββάτου ο Αστέρας σ’ ένα ματς που σε μεγάλη διάρκεια του κυρίως στο α’ μέρος δεν είχε ρυθμό, κάτι που ενδεχομένως να οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην 20ήμερη αποχή των δύο ομάδων από επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις ολοκληρώθηκε ισόπαλο 2-2. Ο Αστέρας Τρίπολης δεν βρέθηκε στην καλύτερη του κατάσταση και αν προηγήθηκε στο σκορ δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Σ’ ένα κακό ημίχρονο με πολύ λίγες ουσιαστικές φάσεις και όχι καλό ρυθμό ο Αστέρας Τρίπολης μπορεί να μην απειλήθηκε, αλλά την ίδια ώρα δυσκολεύτηκε να απειλήσει την εστία της Λαμίας. Ωστόσο στο 39’ κατάφερε να σκοράρει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χερόνιμο Μπαράλες.

Στην επανάληψη οι «γηπεδούχοι» αντέδρασαν καθώς ο Ντέλετιτς μετά από κερδισμένο πέναλτι και εύστοχη εκτέλεση ισοφάρισε για να έρθει η το προβάδισμα μετά από πλασέ του Τσούκαλου. Οι «Αρκάδες» προσπάθησαν να αντιδράσουν στο φινάλε, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πλασέ του Ριέρα, αλλά στα εναπομείναντα αγωνιστικά λεπτά δεν είχε τις λύσεις προκειμένου να φτάσει στο νικητήριο γκολ.

«Φτωχό» το πρώτο 45λεπτο με πιο ουσιαστικό τον Αστέρα…

Το ξεκίνημα της αναμέτρηση βρήκε τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία και να μην ρισκάρουν πολύ με αποτέλεσμα στο πρώτο 15λεπτο να μην υπάρξει καμία ουσιαστική τελική προσπάθεια από τις δύο ομάδες. Η ομάδα της Τρίπολης ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, μέσα από την επιλογή τους να κρατάει μπάλα όσο μπορούσε και να την κυκλοφορεί με υπομονή.

Με δεδομένο ότι και οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν καλά οργανωμένες, δεν ήταν και εύκολο να έρθουν κάποιες επικίνδυνες στιγμές προς τις δύο εστίες στο πρώτο μισό της συνάντησης. Στο 19’ πάντως ένα συρτό σουτ του Μουνάφο κατέληξε λίγο άουτ, ενώ ανάλογη τύχη είχε και το σουτ από πλάγια θέση από δεξιά του Αραμπούλι.

Η συνέχεια του α’ ημιχρόνου δεν είχε πολλές διαφοροποιήσεις στην «εικόνα» του παιχνιδιού μέχρι το 35’. Στο 36’ ένα γύρισμα του Τασουλή, επέτρεψε στον Μπαράλες να πιάσει το πλασέ από την αντίπαλη περιοχή, που απομάκρυνε ο Μπαχανάκ. Στο 39’ ωστόσο μετά από σέντρα του Ριέρα η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αντέτζο και ο κ. Τσαγκαράκης υπέδειξε το πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Μπαράλες για το 1-0. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, για να πάει η ομάδα της Τρίπολης προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Δραματική εξέλιξη στην επανάληψη με τρία γκολ…

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Αστέρας στο 50’ μετά από μια αντικανονική ανατροπή του Μουνάφο στον Ντέλετιτς που φάνηκε να είναι οριακά εκτός περιοχής και δεξιά της μεγάλης περιοχής, ο κ. Τσαγκαράκης τόσο αρχικά όσο και σε δεύτερο χρόνο μετά από υπόδειξη του VAR, υπέδειξε πέναλτι. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο παίκτης που το κέρδισε ευστοχώντας για το 1-1.

Σαν να μην έφτανε αυτή η εξέλιξη η Λαμία χτυπώντας σε μια γρήγορη επίθεση κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα με τον νεοεισερχόμενο Τσούκαλο που έκανε το 2-1 στο 68′ και την ολική ανατροπή. Οι «φιλοξενούμενοι» άμεσα προσπάθησαν να αντιδράσουν στον αγωνιστικό χώρο αναζητώντας εκ νέου την ισοφάριση στο ματς και μετά από ανεπιτυχείς επισκέψεις στην αντίπαλη περιοχή ήρθε το 2-2. Συγκεκριμένα μετά από σουτ του Τασουλή από την αντίπαλη περιοχή που απέκρουσε ο Επασί με τα πόδια, η μπάλα στρώθηκε στον Ριέρα που σκόραρε για το 2-2.

Σ’ ένα πολύ ενδιαφέρον β’ ημίχρονο με εναλλαγή συναισθημάτων και διακυμάνσεις στο φινάλε οι δύο ομάδες που δεν ήταν ικανοποιημένες με το ισόπαλο αποτέλεσμα έψαξαν ένα τρίτο γκολ και φυσικά τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στο 89’ ένα φάουλ σε καλό σημείο για τον Αστέρα πέρασε αναξιοποίητο. Στο 90’ ο Τσαγκαράκης σε χέρι του Ιγκλέσιας αρχικά υπέδειξε πέναλτι, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR άλλαξε την απόφασή του σε φάουλ.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και τα συνολικά δώδεκα των καθυστερήσεων βρήκαν τις δύο ομάδες να προσπαθούν να φτάσουν σ’ ένα τρίτο γκολ. Στο 90’+7’ ο Τσούκαλος βρέθηκε απέναντι στον Παπαδόπουλο, όμως ο τερματοφύλακας του Αστέρα απέκρουσε τη μπάλα. Στο 90’+10’ μετά από επικίνδυνη επίθεση της Αρκαδικής ομάδας ο Ιγκλέσιας από πολύ καλή θέση δεν κατάφερε με κεφαλιά να σκοράρει.

Η αλήθεια είναι ότι ο Αστέρας δεν κατάφερε στην επανάληψη να αξιοποιήσει τις στημένες φάσεις που κέρδισε, ενώ δεν έλλειψε και η αναποτελεσματικότητα σε κάποιες περιπτώσεις στην τελική προσπάθεια ώστε να έρθει ένα τρίτο γκολ. Η αλήθεια είναι ότι η αποχή από επίσημα ματς σχεδόν για τρεις εβδομάδες επηρέασε τους παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς.

ΓΗΠΕΔΟ: Λαμίας | 21/11/2020 (15:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Συννεφιασμένος.