Ένα αυτογκόλ στέρησε βαθμούς στον Αστέρα στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

0
200
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 1 ο Αστέρας Τρίπολης το απόγευμα της Κυριακής 01/11 είχε δύσκολη αποστολή απέναντι στην ομάδα του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Μια αναμέτρηση στην οποία και οι δύο ομάδες ήθελαν με υψηλά αγωνιστικά κίνητρα τη νίκη προκειμένου να διατηρηθούν ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα.

Το απόγευμα της Κυριακής ο Άρης αποδείχθηκε λίγο πιο ουσιαστικός στην επίθεση ώστε να καταφέρει με τη βοήθεια του Πασαλίδη μετά από παράλληλη μπαλιά του Γκάμα να φτάσει στο γκολ και εν τέλει τη νίκη που τον διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας στη Super League 1. Ο Άρης ήταν απειλητικός κατά διαστήματα και κυρίως στο β’ ημίχρονο, αλλά και ο Αστέρας είχε κάποιες πολύ καλές στιγμές που αν τις μετουσίωνε σε κάποιο γκολ, θα μπορούσαμε να μιλάμε για διαφορετικό αποτέλεσμα.

Στο α’ ημίχρονο ο Άρης μπήκε καλύτερα στο ματς και έδειχνε πιο απειλητικός, αλλά μετά το 20’ περίπου οι «Αρκάδες» ανέβασαν ρυθμούς έχοντας μια πολύ καλή στιγμή με τον Πασαλίδη. Στην επανάληψη οι «γηπεδούχοι» μπήκαν δυνατά στο ματς, δημιούργησαν επικίνδυνες στιγμές και σε μια από αυτές προηγήθηκαν στο 54’ μετά από αυτόγκολ του Πασαλίδη. Η συνέχεια θα μπορούσε να επιφυλάξει κάποιο γκολ και από τις δύο ομάδες, κάτι που εν τέλει δεν συνέβη με αποτέλεσμα το τελικό 1-0.

Δυνατά στο ξεκίνημα ο Άρης με ισορρόπηση από τον Αστέρα…

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Άρης είναι γεγονός ότι μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να βρει ένα γκολ στα πρώτα λεπτά της συνάντησης. Ειδικά μετά τα πρώτα δέκα περίπου αναγνωριστικά λεπτά οι «γηπεδούχοι» απείλησαν με τον Γκαρσία το σουτ του οποίου επέκρουσε ο Παπαδόπουλος. Γενικότερα στο πρώτο 20λεπτο οι «γηπεδούχοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης ο Αστέρας ισορρόπησε κάπως την κατάσταση και να ψάξει τις δικές του στιγμές στο ματς, όπως στο 25’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Πασαλίδης με κεφαλιά ανάγκασε τον Σιαμπάνη σε κόρνερ. Στο 35’ ο Μάνος για τον Άρη ανάγκασε τον Παπαδόπουλο να αποκρούσει σε κόρνερ.

Το α’ μέρος δεν είχε πολλές καλές στιγμές, αλλά οι «γηπεδούχοι» είχαν καλύτερη εικόνα στον αγωνιστικό χώρο, ψάχνοντας με μεγαλύτερες αξιώσεις το γκολ.

Κυρίαρχος στην επανάληψη ο Άρης…

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου οι «γηπεδούχοι» μπήκαν δυνατά στην προσπάθειά τους να προηγηθούν στο σκορ και κατάφεραν να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί. Στο 50’ μετά από κερδισμένο φάουλ του Άρη η εκτέλεση κόντραρε στο τείχος και απομακρύνθηκε. Στο 54’ ο Γκάμα από πολύ καλή θέση έπιασε ένα δυνατό σουτ που έφυγε πάνω από την εστία του Αστέρα. Ωστόσο δεν συνέβη το ίδιο στο 55’ όταν μετά από ωραία συνεργασία των παικτών του Άρη στην δεξιά πτέρυγα που επέτρεψε στον Γκάμα να βγάλει την παράλληλη μπαλιά και τον Πασαλίδη στην προσπάθειά του να απομακρύνει με προβολή έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας της ομάδας του για το 1-0.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να απειλούν ουσιαστικά και για δεύτερο γκολ στη συνέχεια. Στο 56’ το γύρισμα του Μαντσίνι προς το Μάνο που βρισκόταν μόνος του με το αντίπαλο τέρμα εξουδετέρωσε ο Παπαδόπουλος. Ο Αστέρας προσπαθούσε στη συνέχεια να αντιδράσει την ίδια ώρα που οι «γηπεδούχοι» ήταν εξαιρετικά απειλητικοί στις αντεπιθέσεις. Στο 67’ ο Σίλβα που βγήκε απέναντι στον Παπαδόπουλο υπό την πίεση του Κώτσιρα, έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Μέχρι το φινάλε το ματς επιφύλαξε δύο αξιόλογες στιγμές για τους «γηπεδούχους» που ήθελαν να «κλειδώσουν» τη νίκη και δύο για τον Αστέρα στο φινάλε με την οποίες θα μπορούσε να είχε σκοράρει κατακτώντας έναν πολύτιμο βαθμό. Συγκεκριμένα στο 75’ ο Μουνάφο μετά από σουτ στην κίνηση ανάγκασε τον Σιαμπάνη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια τη μπάλα. Στο 84’ ο Μάνος βγήκε απέναντι στον Παπαδόπουλο που για ακόμη μια φορά κατάφερε να επέμβει αποτελεσματικά με μια ακόμη σημαντική επέμβαση. Στο 89’ και πάλι ο Μάνος απέναντι στον Παπαδόπουλο βγήκε χαμένος με τον τερματοφύλακα του Αστέρα να αποκρούει. Στο 90’+1’ ο Μπαράλες μετά από κεφαλιά που επιχείρησε ανάγκασε τον Σιαμπάνη σε μια σημαντικό επέμβαση «υπερασπίζοντας» τη νίκη που τελικά ήρθε για τους «κιτρινόμαυρους».

ΓΗΠΕΔΟ: Κλεάνθης Βικελίδης | 01/11/2020 (15:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Συννεφιασμένος.