Ήττα απέναντι στον ΓΣ Μεσσήνης 76-57 για τον Πελασγό

0
266

Δύσκολη αποστολή εξ’ αρχής είχε ο Πελασγός τις προηγούμενες ημέρες στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της Α1 τοπικής κατηγορίας, καθώς καλούνταν να αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ΓΣ Μεσσήνης. Η Αρκαδική ομάδα αν και προσπάθησε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική στο συγκεκριμένο παιχνίδι, τελικά ηττήθηκε με σκορ 76-57.

Στο ξεκίνημα ο Πελασγός στάθηκε καλά στο παρκέ και διατηρήθηκε κοντά στο σκορ με 21-19 στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου και σε μονοψήφια διαφορά πίσω στο σκορ όσο ο Τσίρμπας λύσεις στο β’ δεκάλεπτο στην επίθεση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 40-30. Αν και η ομάδα της Μεγαλόπολης προσπάθησε επιθετικά να διατηρηθεί στο ματς, οι «γηπεδούχοι» είχαν συνολικά έναν καλό ρυθμό στο ματς που διατηρήσει σε όλη τη διάρκεια της συνάντησης με αρκετές λύσεις στο σκοράρισμα. Στο τελευταίο ειδικά αγωνιστικό 15λεπτο η διαφορά αυξήθηκε σε διψήφια νούμερα και που βάσει της «εικόνας» της Μεσσηνιακής ομάδας επιθετικά, δεν ήταν εύκολο να περιοριστούν.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεσσήνης | 26/02/2022 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Μπακετέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19 (Α’), 40-30 (Β’), 60-47 (Γ’), 76-57 (Δ’).
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Μιχάλης Μπακογιάννης): Χαραλαμπόπουλος 4(1), Δρακόπουλος Α., Μπακογιάννης 21, Δρακόπουλος Ι., Μεϊμετέας 11(1), Σικαλιάς 2, Μανωλάκης 10, Μιχαλόπουλος 10, Αθανασόπουλος 2.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Γιαννόπουλος 9, Κουκουλάς 2, Μανιάτης, Θεοδωρόπουλος 2, Μπουγάς 7(1), Δαλάτσης 8, Βούλγαρης 6(2), Δρακόπουλος, Τσίρμπας 17(1), Στριγγλής, Κουρέτας 6.