Ήττα – αποκλεισμός στα Βραχνέικα για τον Ερμή Μελιγούς

0
119

Το απόγευμα της Κυριακής (11/09) ο Ερμής Μελιγούς καλούνταν να αντιμετωπίσει τον Διαγόρα στο Δημοτικό γήπεδο Βραχνέικων για την β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Η ομάδα της Κυνουρίας σ’ ένα ματς στο οποίο οι «γηπεδούχοι» αποδείχθηκε καλύτεροι και πιο ουσιαστικοί στο α’ μέρος, βρέθηκε με 3-0 στο σκορ κατά την αποχώρησή του για τα αποδυτήρια στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη η κατάσταση πλέον ήταν μη αναστρέψιμη για τους «βυσσινί» στο να διεκδικήσουν την πρόκριση.

Το ξεκίνημα βρήκε τις δύο ομάδες με διάθεση να ψάξουν το γκολ. Στο 5’ ο Βλασόπουλος Θ. έπιασε ένα καλό σουτ που έφυγε επικίνδυνα άουτ, για να ακολουθήσει στο 8’ ένα σουτ του Μπάξτον που πέρασε και τον Μικέ, αλλά το πλασέ απομάκρυνε η άμυνα την τελευταία στιγμή. Η ομάδα του Διαγόρα έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο μετά το 15’. Στο 18’ το σουτ εκτός περιοχής του Σκεπετάρη απέκρουσε σωτήρια ο Γιαννούσης. Στο 27’ μετά από στημένη φάση (εκτέλεση κόρνερ) με περιπετειώδη τρόπο και μετά από απόκρουση του Γιαννούση, ο Σκεπετάρης σκόραρε για το 1-0.

Κάπου εκεί το ψυχολογικό αβαντάζ των «γηπεδούχων» έπαιξε σημαντικό ρόλο στα επόμενα λεπτά έως το φινάλε του ημιχρόνου. Στο 35’ το σουτ του Αλεξανδρή από επικίνδυνο σημείο μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Ερμή. Στο 37’ ωστόσο ο Αλεξανδρής του οποία στρώθηκε η μπάλα από το Σκεπετάρη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννούση για το 2-0. Μάλιστα πριν καλά-καλά μπορέσουν να συνέλθουν οι «Αρκάδες» ήρθε και το 3-0 στο 44’ όταν μετά από αντεπίθεση του Διαγόρα ο Γεωργαντόπουλος με επέλασή του βρήκε τον Αλεξανδρή ο οποίος με ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε το Γιαννούση.

Στην επανάληψη ο Ερμής Μελιγούς προσπάθησε να αντιδράσει στο ματς, αλλά την ίδια ώρα με άνεση και ψυχολογία οι «γηπεδούχοι» δημιουργούσαν ευκαιρίες και για παραπάνω τέρματα στο ματς. Στο 58’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Βλασόπουλου Θ., η κεφαλιά του Παπαδόπουλου, κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Ερμή. Στο 60’ μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Γεωργαντόπουλου, ο Βλασόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 69’ ο Ερμής άγγιξε το γκολ της τιμής, όταν ο Μπάξτον από την αντίπαλη περιοχή έπιασε το σουτ, το οποίο απομάκρυνε σε κόρνερ ο Μικές. Στο 70’ η ομάδα της Μελιγούς είχε δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Ράλλιου. Τέλος στο 76’ μετά από σουτ του Αλεξανδρή για τον Διαγόρα ο Γιαννούσης «έβγαλε» ακόμη μία δύσκολη φάση.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Βραχνέικων | 11/09/2021 (18:15).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Ρούτσης (Κορινθίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Αθανάσιος Κλεπετσάνης (Κορινθίας), Γεώργιος Ιωάννης Οικονόμου (Κορινθίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Ανδρέας Τριανταφύλλης (Αχαΐας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 27’ Σκεπετάρης, 37’ Αλεξανδρής, 44’ Αλεξανδρής.
ΑΣΙΣΤ: 37’ Σκεπετάρης.
ΔΟΚΑΡΙΑ: 58’ Παπαδόπουλος | 70’ Ράλλιος Γ.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 14’ Σταυρόπουλος, 49’ Βλασόπουλος Θ. | 9’ Σούρσος.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ:
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ (Α. Ζήκος): Mικές M., Σαρρής (72΄ Γκολφινόπουλος), Μικές Ε., Σιδέρης (46΄Παπαδόπουλος), Βλασόπουλος Ν., Αποστολόπουλος (65΄ Τσεκούρας), Βλασόπουλος Θ., Σταυρόπουλος, Αλεξανδρής, Γεωργαντόπουλος, Σκεπετάρης (65΄Καραμπούλας).
ΕΡΜΗΣ ΜΕΛΙΓΟΥΣ (Κ. Καλογιαννίδης): Γιαννούσης Κ., Παπαδόπουλος, Πολυμενάκος, Ράλλιος Γ., Μπίσσιας, Σ. Γιαννούσης, Καδάς (56΄Κοδέλλας), Μπάξτον, Τσιώλης (56΄ Σούρσος Π.), Σούρσος Κ..