Ήττα από Άρη για τον Αστέρα των δύο διαφορετικών αγωνιστικά «προσώπων»

0
70
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Συνέχεια στο πρωτάθλημα της 10ης αγωνιστικής της Super League 1 και ο Αστέρας Τρίπολης είχε δύσκολη αποστολή στην Θεσσαλονίκη επί του Άρη. Μια αναμέτρηση στην οποία και οι δύο ομάδες ήθελαν ιδιαίτερα το θετικό αποτέλεσμα και τους κερδισμένους βαθμούς. Ο Αστέρας μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα στο Αγρίνιο σε δεύτερο διαδοχικό εκτός έδρας ματς ήθελε να μην χάσει και να φύγει με κάτι από το «Κλεάνθης Βικελίδης».

Αγωνιστικά το απόγευμα της Κυριακής ο Αστέρας ηττήθηκε από τον Άρη με σκορ 2-1, παρουσιάζοντας δύο διαφορετικά αγωνιστικά πρόσωπα. Το κακό πρόσωπο του α’ ημιχρόνου και το αρκετά καλό της επανάληψης που δεν μετουσιώθηκε σε κάποιο γκολ. Στο α’ ημίχρονο ο Αστέρας αποδείχθηκε ιδιαίτερα κακός και αμυντικά αλλά και επιθετικά. Ο Άρης «κυριάρχησε» στο ματς, είχε ουσιαστικές ευκαιρίες και δύο γκολ στο 5’ με τον Ματίγια και στο 34’ με τον Ρόουζ. Ο Αστέρας στην πρώτη του ουσιαστική επίσκεψη στην περιοχή του Αστέρα κατάφερε να σκοράρει για το 2-1. Στην επανάληψη ο Αστέρας παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος προς το καλύτερο. Είχε την υπεροχή σε σημαντικό διάστημα, απείλησε αλλά δεν κατάφερε να φτάσει ποτέ στην ισοφάριση. Οι «Αρκάδες» «σπατάλησαν» ένα ημίχρονο χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο βαθμολογικά στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Άρη…

Αγωνιστικά η ομάδα του Άρη μπήκε αρκετά δυνατά στον αγωνιστικό χώρο ψάχνοντας το γρήγορο τέρμα. Ότι δεν συνέβη στο τετ α τετ του Ιντέγε με την κόντρα του Σουάρεθ και ύστερα από κάθετη μπαλιά του Ντιγκινί, ήρθε στο 5ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ματίγια ο Σάσα με κεφαλιά εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική κάλυψη του Αστέρα και σκόραρε για το 1-0. Στη συνέχεια οι «γηπεδούχοι» διατήρησαν την υπεροχή τους και τη δημιουργία διαδοχικών επισκέψεων προς την εστία του Παπαδόπουλου. Στο 13’ στην πολύ επικίνδυνη γρήγορη επίθεση του Άρη η φάση δεν τελείωσε σε πρώτο χρόνο με αποτέλεσμα οι αμυντικοί του Αστέρα να απομακρύνουν τη μπάλα.

Η κυριαρχία στην αναμέτρηση συνεχίστηκε για τον Άρη απειλώντας και στη συνέχεια. Στο 25’ μετά από παράλληλη μπαλιά του Γκάμα, η προβολή του Ντιγκινί αποκρούστηκε ενστικτωδώς από τον Παπαδόπουλο. Στο 34’ σε ακόμη μια αντεπίθεση του Άρη, ο Ρόουζ με φοβερή επέλαση και ατομική ενέργεια βρήκε ιδανικά τον Ντιγκινί ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ σκόραρε για το 2-0. Σε ένα πολύ κακό α’ ημίχρονο για τον Αστέρα Τρίπολης όπου δεν διαφαινόταν κάποια αντίδραση από τους «Αρκάδες», ήρθε στο 41’ το γκολ στην πρώτη ουσιαστική φάση των «κυανοκιτρίνων» στο ματς. Συγκεκριμένα μετά από συνεργασία των παικτών του Αστέρα ο Μαρκ Φερνάντεθ, έβγαλε ωραία σέντρα στον Λούις Φερνάντεθ που με κεφαλιά σκόραρε για το 2-1, «βάζοντας» και πάλι τους «Αρκάδες» στο ματς.

Αντιστροφή ισορροπιών στο ξεκίνημα της επανάληψης…

Η «εικόνα» στο ξεκίνημα του β’ μέρους αποδείχθηκε διαφορετική από το πρώτο ημίχρονο, καθώς ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση και βελτιωμένη εικόνα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 51’ ένα σουτ του Μουνάφο απομακρύνεται σε κόρνερ από τον Ρόουζ. Στο 58’ ο Μαρκ Φερνάντεθ με παράλληλα μπαλιά βρίσκει τον Μπαράλες ο οποίος από εξαιρετική θέση προσπαθεί ανεπιτυχώς να κάνει το τακουνάκι για το γκολ. Στο 60’ σειρά του Τασουλή να απειλήσει με πολύ ωραίο δυνατό σουτ εκτός περιοχής το οποίος απομακρύνεται σε κόρνερ από τον Έμαν. Ο Αστέρας κυριάρχησε το πρώτο 20λεπτο της επανάληψης αλλά το δεύτερο στο γκολ, δεν κατάφεραν οι παίκτες του να το σημειώσουν. Η κατοχή της μπάλας σε εκείνο το διάστημα αποδείχθηκε σχεδόν ολοκληρωτική για τους «Αρκάδες» που φρόντισαν και ανασταλτικά με ουσιώδεις παρεμβάσεις να μην επιτρέψουν στον Άρη να απειλήσει.

Πάλεψαν οι «Αρκάδες» στο φινάλε δίχως αποτέλεσμα…

Ο Άρης προσπάθησε να «επιστρέψει» το κλίμα του παιχνιδιού μετά το 65’ και να πάρει ουσιαστικούς ρόλους στην αναμέτρηση στη συνέχεια. Στο 76’ μετά από φάουλ του Άρη σε πολύ καλό σημείο ο Ματίγια εκτέλεσε απευθείας και ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα. Στο φινάλε αν και ο Αστέρας συνέχισε να ψάχνει το γκολ, αλλά οι «γηπεδούχοι» κατάφεραν να αμυνθούν αποτελεσματικά αποφεύγοντας την ισοφάριση. Στο 90’ ήρθε η αποβολή του Έμαν όταν μετά από επέμβασή του έπιασε τη μπάλα εκτός περιοχής. Ο κ. Κατσικογιάννης συμβουλευμένος τον VAR απέβαλε τον τερματοφύλακα του Άρη. Ο Αστέρας στη συγκεκριμένη φάση κέρδισε φάουλ το οποίο εκτέλεσε ο Λουίς Φερνάντεθ με τον Τσιλιγγίρη να απομακρύνει εντυπωσιακά. Το φινάλε βρήκε τον Άρη να φτάνει σε μια σημαντική αλλά παράλληλα και αγχωτική νίκη.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλεάνθης Βικελίδης | 10/11/2019 (15:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.