Ήττα από την Καλαμάτα ’80 με 70-51 για τον Πάνα

0
639

Η συνέχεια του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, βρήκε την ομάδα του Πάνα Κανδήλας να δίνει δύσκολο ματς στη Μεσσηνιακή πρωτεύουσα με αντίπαλη την Καλαμάτα ’80. Μετά το θετικό πάντως αποτέλεσμα του Πάνα την προηγούμενη αγωνιστική επί του Λακωνικού οι «Αρκάδες» ταξίδευαν για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση με στόχο με όσο πιο καλή παρουσία μπορούσαν απέναντι στους «80άριδες». Αγωνιστικά το απόγευμα της Κυριακής 08/12 οι «πορτοκαλί» αντέχοντας για κάτι λιγότερο από ένα ημίχρονο ηττήθηκε τελικά με σκορ 70-51.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε καλά για τον Πάνα στο α’ δεκάλεπτο όπου και κατάφερε να βρίσκεται για τα καλά μέσα στο παιχνίδι, μην επιτρέποντας στη «γηπεδούχο» ομάδα να ξεφύγει στο σκορ. Κάπως έτσι το δεκάλεπτο διαμορφώθηκε στο 18-16. Στη συνέχεια η Αρκαδική ομάδα αντιμετώπισε κάποια προβλήματα στην επίθεση και αν δεν έρχονταν συγκεκριμένες λύσεις από την περιφέρεια, ενδεχομένως οι «γηπεδούχοι» να είχαν ξεφύγει με διψήφια διαφορά.  Κάπως έτσι το ημίχρονο διαμορφώθηκε στο 37-28.

Στην επανάληψη η Καλαμάτα 1980 συνέχισε να διατηρεί την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο. Κατάφερε να ελέγξει το ματς τόσο όσο χρειαζόταν για να διατηρήσει την μικρή αλλά ουσιαστική διαφορά στο ματς. Οι «γηπεδούχοι» διατήρησαν παράλληλα έναν καλό ρυθμό στην επίθεση με «πολυφωνία» στο σκοράρισμα από αρκετούς παίκτες με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 56-43. Στο φινάλε ο Πάνας δεν κατάφερε να αντιδράσει με αποτέλεσμα να έρθει το αρνητικό αποτέλεσμα με σκορ 70-51.

Σημειώνεται ότι στη διάρκεια της δ’ περιόδου κρατήθηκε το δελτίο του αθλητή του Πάνα Κανδήλας Δημήτρη Γεωργούση λόγω φραστικού επεισοδίου και μετά από αντιαθλητικό φάουλ που δέχθηκε από τον Μουντζουρούλια της Καλαμάτας ’80. Το θέμα είναι ότι το συμβάν έχει καταγραφεί στο φύλλο αγώνος από τους διαιτητές με αποτέλεσμα να αναμένεται έκθεση και απόφαση από την Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Τέντας | 08/12/2019 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Ντάσης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16 (Α’), 19-12 (Β’), 19-15 (Γ’), 70-51 (Δ’).
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 (Αλ. Κορογώνας): Πέτρου 6, Μουργής 13(1), Γεωργουλάκος 9, Πετρόπουλος, Μουντζουρούλιας 13(1), Παναγιωτόπουλος 3(1),Μαρκετάκης, Καραμπάτσος 10, Θεοδωρόπουλος 2, Σαρρής 2, Πανταζής 10(2), Νικολόπουλος 2.
Α.Σ. ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος): Προκόπος 6(2), Καλαντζής 6,Τουρούτσικας, Σταθόπουλος 15, Χριστικάκος, Τραχανάς, Κωνσταντόπουλος 3(1), Γεωργούσης 7(1), Σύρπας 8, Μάζης, Σάββας 6, Σελίμης.