Ήττα για τον Πολύβιο ΑΕΜ 51-58 στο ντέρμπι με Καλαμάτα ‘80

0
199

Μια πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (05/02) για την 9η αγωνιστική της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Συγκεκριμένα ο Πολύβιος ΑΕΜ φιλοξένησε στη Μεγαλόπολη την πρωτοπόρο και αήττητη Καλαμάτα ’80. Μια αναμέτρηση με μεγάλο ενδιαφέρον από δύο ομάδες αρκετά ανταγωνιστικές τη φετινή σεζόν.

Σε αγωνιστικό επίπεδο η ομάδα της Καλαμάτας στη συγκεκριμένη αναμέτρηση αποδείχθηκε πιο ουσιαστική κυρίως στο β’ ημίχρονο και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 51-58 που την διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μαζί με τον ΓΣ Μεσσήνης.

Ο Πολύβιος είναι αλήθεια ότι ξεκίνησε καλύτερα το ματς έχοντας ένα μικρό προβάδισμα στην αναμέτρηση και κλείνοντας το α’ δεκάλεπτο στο 17-12. Οι «φιλοξενούμενοι» στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι στη συνέχεια για το 30-29 του ημιχρόνου.

Η Καλαμάτα ’80 στηρίχθηκε σε μεγάλο διάστημα στην αμυντική του λειτουργία καταφέρνοντας στο β’ μέρος να πάρει ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο τελικά υπερασπίστηκε μέχρι το τέλος. Κομβικό σημείο της αναμέτρησης αποτέλεσε το χρονικό σημείο στα 02’00 πριν το φινάλε, όταν στο 50-54, οι «γηπεδούχοι» διαμαρτυρήθηκαν για «καθαρό» φάουλ για βολές, αλλά αντ’ αυτού στην εξέλιξη δίνεται αντιαθλητικό φάουλ για τους «φιλοξενούμενους», που με τέσσερις σερί πόντους άνοιξαν τη διαφορά στο 50-58, για να διαμορφωθεί στο φινάλε το τελικό 51-58.

Επίσης σημειώνεται ότι για τους «γηπεδούχους» έλλειψαν οι υπηρεσίες κοντά στα καλάθια του Κουτίβα που δεν αγωνίστηκε, ενώ στοίχισε και ο τραυματισμός του Τρυφωνόπουλου.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 05/02/2022 (19:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Ξηρόκωστας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-12 (Α’), 30-29 (Β’), 38-43 (Γ’), 51-58 (Δ’).
ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Δημήτρης Θεοδωρόπουλος, Δημήτρης Γεωργαντάς): Ανδριόπουλος 2, Τζιουβέλης 15(3), Τρυφωνόπουλος 8(2), Μπράουσι, Θεοδωρόπουλος 6, Κωτσόπουλος 6(1), Σιαμπής 2, Σιαμπάνης, Κυριακόπουλος 12, Νάνος.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 (Αλέξης Κορογώνας): Ζύμπας 3(1), Αλεξανδρόπουλος 8(1), Παναγιωτόπουλος, Μαθιόπουλος 24(3), Μουργής 2, Κομπότης 6(1), Παυλόπουλος 12(2), Μπαριακτάρης 3.