Ήττα για τον Πολύβιο 58-46 από την καλύτερη και πλέον πρωταθλήτρια Καλαμάτα ‘80

0
132

Ο τελευταίος τελικός των φετινών play-off της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Κυριακής (12/06) στο κλειστόι γυμναστήριο της Τέντας στην Καλαμάτα. Εκεί η Καλαμάτα ’80 υποδέχθηκε τον Πολύβιο ΑΕΜ, σ’ ένα ματς στο οποίο η Μεσσηνιακή ομάδα αποδείχθηκε καλύτερη φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με σκορ 58-46, με αποτέλεσμα την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος και φυσικά της ανόδου στη Γ’ Εθνική κατηγορία της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Η αναμέτρηση βρήκε σε καλύτερη μέρα τους «80άριδες» που στηρίχθηκαν αφ’ ενός στην καλή αμυντική τους λειτουργία με την οποία περιόρισαν την ομάδα της Μεγαλόπολης στους 46 μόλις πόντους και αφ’ εταίρου στηρίχθηκαν επιθετικά στους Χρονόπουλο και Παυλόπουλο Χ., που από κοινού σημείωσαν όσους πόντους σημείωσε ολόκληρος ο Πολύβιος (46π.), με την παρουσία της επιθετικά να χαρακτηρίζεται καταλυτική για την έκβαση του τελευταίου τελικού.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν σχετικά ισορροπημένο με την Καλαμάτα ’80 ωστόσο να έχει το μικρό προβάδισμα. Από την β’ περίοδο και ύστερα η κατάσταση στο ματς ήταν πιο ξεκάθαρη με τους «γηπεδούχους» να ελέγχουν καλύτερα το ρυθμό και να υπερτερούν σε επίθεση και άμυνα. Το ημίχρονο διαμορφώθηκε στο 37-24, με τις ισορροπίες στην επανάληψη, να μην μεταβάλλονται, με αποτέλεσμα το τελικό 58-46.

Η Καλαμάτα ’80 φέτος απέδειξε ότι στα εξαιρετικά κρίσιμα ματς ήταν συνεπής με τις καλές εμφανίσεις και αυτό ίσως να ήταν ένα χαρακτηριστικά που της επέτρεπαν να κάνει τη διαφορά σε σχέση με τις άλλες ομάδες. Από την άλλη ο Πολύβιος ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικός, οδήγησε τους τελικούς σε τρίτο αγώνα, αλλά οι ατυχίες με κάποια θέματα τραυματισμού παικτών πρώτης γραμμής στην πιο κρίσιμη περίοδο που περιλάμβανε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις για τα play-off, έπαιξαν το δικό τους σημαντικό ρόλο για να μην επιτρέψουν στην ομάδα της Μεγαλόπολης να παρουσιαστεί ακόμη πιο ανταγωνιστική.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Τέντας | 12/06/2022 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Τσιμπούρης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11 (Α’), 37-24 (Β’), 48-34 (Γ’), 58-46 (Δ’).
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Αλέξης Κορογώνας): Χρονόπουλος 22(1), Γεωργουλάκος 4, Αλεξανδρόπουλος 3, Μαθιόπουλος 2, Μουργής 1, Σαρρής, Κομπότης, Παυλόπουλος Χ. 24(2), Αναστασόπουλος, Μήλας 2.
ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Δημήτρης Θεοδωρόπουλος): Τζιούβελης 6, Τρυφωνόπουλος 9(1), Μπραούσι, Θεοδωρόπουλος, Κωτσιόπουλος 7(1), Τσικούρης 8(1), Γεωργανάς 10, Σιαμπής, Κυριακόπουλος 4, Κουτίβας 2.

► Εξαιρετική ατμόσφαιρα δημιούργησαν για ακόμη ένα εκτός έδρας ματς οι φίλαθλοι του Πολύβιου ΑΕΜ, που ταξίδεψαν με πούλμαν, αλλά και μεμονωμένα μέχρι την Καλαμάτα, προκειμένου να στηρίξουν την ομάδα τους στον τελευταίο τελικό.