Ήττα για τους Δρομείς στο Αίγιο «πληρώνοντας» ακριβά την εικόνα τους στο γ’ δεκάλεπτο

0
181

Στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας το απόγευμα της Κυριακής (28/11) πραγματοποιήθηκε η 5η αγωνιστική με τον 1ο όμιλο να βρίσκει την ομάδα του Συλλόγου Δρομέων να φιλοξενείται στο Αίγιο από τον τοπικό Ήφαιστο Αχιλλέα. Μια αναμέτρηση η οποία συνδυάστηκε με αρνητικό αποτέλεσμα για τους «κυανοκίτρινους» με σκορ 73-56.

Το παιχνίδι για ένα ημίχρονο ήταν ντέρμπι και με τον Αρκαδικό σύλλογο να διεκδικεί με αξιώσεις το θετικό αποτέλεσμα. Οι δύο ομάδες εναλλάσσοντας στο προβάδισμα διατηρώντας το αγωνιστικό ενδιαφέρον σε υψηλά επίπεδα. Στο 15-10 το σκορ στα 02’43 του α’ δεκαλέπτου και στο 16-17 στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου. Οι Δρομείς προηγήθηκαν με 22-29 στο σκορ στα 05’55 του β’ δεκαλέπτου και 26-32 στα 02’29 για να ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο με το σκορ στο 33-34.

Στην επανάληψη ο Σύλλογος Δρομέων μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αγνώριστος. Διαδοχικές άστοχες και κακές επιθέσεις, λάθη σε επίθεση και άμυνα και κακή αμυντική λειτουργία ήταν τα δεδομένα της «εικόνας» των «Αρκάδων» στο δ’ δεκάλεπτο. Αποτέλεσμα ένα επί μέρους σκορ 13-2 να διαμορφώσει αρχικά το 46-36 και στο φινάλε του γ’ δεκαλέπτου να διαμορφώσει το 58-40 με επί μέρους σκορ της συγκεκριμένης περιόδου στο 25-6!

Το ματς είχε πλέον χαθεί αν και στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του κ. Μπαλή προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν 63-53 στα 04’07 έχοντας ευκαιρία να μειώσουν ακόμη περισσότερο, αλλά το φινάλε άνηκε στους «γηπεδούχους» που με εύστοχα καλάθια «κλείδωσαν» οριστικά τη νίκη.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Αιγίου | 28/11/2021 (17:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γρίβα, Εφραιμίδης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17 (Α’), 33-34 (Β’), 58-40 (Γ’), 73-56 (Δ’).
ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ ΣΦ (Φιλίππου Φ.): Γιαννούτσος 16(4), Μανωλόπουλος, Βεργανελλάκης 8(2), Κεφαλάς 5, Ιατρόπουλος, Τσογγίδης 5, Γκοβας 5(1), Καραγιάννης 11, Οικονομόπουλος 7, Ντουλές 13(3), Τσεκλένης 3.
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Κόκκορης 7(2), Μπάχα, Μαντίκος 6, Μπαλής 19(2), Σινανάι, Αγγουράς 5(1), Σακελλαράκος 11(3), Καρλής 2, Σταματόπουλος 6.