Ήττα για τους εφήβους του Αρκαδικού 64-55 από τον Δίων Κυπαρισσίας

0
320

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος εφήβων η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού καλούνταν να δώσει εκτός έδρας αγώνα στην Κυπαρισσίας επί του τοπικού Δίωνα. Μια αναμέτρηση η οποία αποδείχθηκε αρκετά δυνατή για τους «κυανόλευκους» απέναντι σε μια ομάδα αρκετή δυνατή. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι σε μεγάλη διάρκεια αλλά στο φινάλε οι «πράσινοι» αποδείχθηκαν πιο ουσιαστικοί φτάνοντας στην επικράτηση.

Το ξεκίνημα στην αναμέτρηση ήταν αρκετά κακό για τον Αρκαδικό που αντιμετώπισε πρόβλημα στο σκοράρισμα, περιορίστηκε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 20-8. Στη συνέχεια η ομάδα του Αρκαδικού ανέβασε ρυθμούς σε επίθεση και άμυνα και κατάφερε να κλείσει την σε βάρος της διαφορά στο -3 (31-28) στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη το ματς εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν το ματς και να αποκτήσουν ένα καλό προβάδισμα. Από τη μία οι Κατσαργύρης με τον Καρυδομάτη και από την άλλη ο Αλεξόπουλος με τον Γκέκα, πήραν προσπάθειες και ευστόχησαν προσπαθώντας χωρίς αποτέλεσμα να δώσουν την πρωτοπορία στο σκορ με μια διαφορά. Το ματς στο φινάλε ωστόσο αποδείχθηκε καλύτερο για τον Δίωνα, που είχε «πολυφωνία» στην επίθεση, καλύτερες επιλογές, την ίδια ώρα που ο σύλλογος της Τρίπολης αντιμετώπισε προβλήματα όπως και στο ξεκίνημα της συνάντησης. Εν τέλει ο Δίωνας ήταν αυτός που έφτασε τελικά στη νίκη με σκορ 64-55.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Κυπαρισσίας | 08/09/2019 (18:30).
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-8 (Α’), 31-28 (Β’), 50-49 (Γ’), 64-55 (Δ’).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Σταθόπουλος.
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Αντώνης Κούτρης, Βασίλης Αμέρικας): Κίτσος, Πετσής 7, Τζώρτας 16(4), Γιαννόπουλος 4, Καρυδομάτης 12, Ζαφειρόπουλος, Κατσαργύρης 16(1), Λαγός 6, Πετρακόπουλος 3(1), Τσάγκος.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 8(2), Γκέκας 19(2), Αλεξόπουλος 16(3), Καψιώτης 4, Τσιράκης 8(2), Νικολαΐδης, Συρεγγέλας – Αθανασιάδης, Κουτρουμπής.