Ήττα για το Σύλλογο Δρομέων με ελλιπή αποστολή στην Αμαλιάδα 56-46 από τον ΑΣ Σφήκα

0
252

Το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας συνεχίστηκε το απόγευμα της Κυριακής (19/12) με τη διεξαγωγή της 8ης αγωνιστικής σε ότι αφορά τον 1ο όμιλο. Μια αγωνιστική που βρήκε την ομάδα του Συλλόγου Δρομέων να αναμετράται στην Αμαλιάδας με τον τοπικό ΑΣ Σφήκα 2006 σ’ ένα σημαντικό από βαθμολογικής άποψης ματς, καθώς η Αρκαδική ομάδα έμενε σταθερά στις δύο νίκες και καλούνταν να βρει ένα θετικό αποτέλεσμα που θα την απομάκρυνε από τις τελευταίες θέσεις.

Η αποστολή της ομάδας της Τρίπολης γινόταν ακόμη πιο δύσκολη απέναντι σε μια έμπειρη ομάδα που βρίσκεται ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα, καθώς ταξίδεψε για την πόλη της Ηλείας με μόλις εφτά παίκτες. Στην πράξη για ακόμη μια φορά ο Σύλλογος Δρομέων αποδείχθηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός σε α’ ημίχρονο ακόμη και εκτός έδρας αγώνα, αλλά η κούραση στην επανάληψη έκανε τη δουλειά της προς όφελος της αντίπαλης ομάδας. Αποτέλεσμα η ήττα με σκορ 56-46.

Στα της αναμέτρησης οι «κυανοκίτρινοι» ξεκίνησε δυνατά το ματς με διάθεση και ενέργεια στην άμυνα και λύσεις στον επιθετικό τομέα με τις οποίες κατάφεραν στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου να προηγηθούν με 8-16. Η ομάδα της Αμαλιάδας στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς και ισορρόπησε περισσότερο το ματς, αλλά χάρη σε σημαντικές λύσεις οι Δρομείς διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι και το φινάλε του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα της Σφήκας μπήκε αποφασιστική στον αγωνιστικό χώρο με δύναμη και διάθεση στην άμυνα, αλλά και μεγάλη παραγωγικότητα στην επίθεση τόσο από την περιφέρεια όσο και κοντά στα καλάθια. Αποτέλεσμα για ακόμη ένα ματς ένας κακό γ’ δεκάλεπτο για τους «Αρκάδες» φέτος ένα επί μέρους 22-7 στο συγκεκριμένο διάστημα και κλείσιμο με το ματς «πάνω – κάτω» με στο σκορ στο 45-35 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, αλλά η διαφορά που είχαν πάρει οι παίκτες του Βασίλη Νιπεργιάλη στην γ’ περίοδο, δεν κατέστη δυνατό να καλυφθεί. Έτσι ο Αρκαδικός σύλλογος έφυγε με ήττα από την Ηλεία, κλείνοντας το 2021 με το «αριστερό». Για την ομάδα του ΑΣ Σφήκα ξεχώρισαν οι Νοέας με 14 πόντους, Συνετός με 13(2) και Πελίγκος με 13. Τέλος για τους Δρομείς ο Μαντίκος με 18(2) και Μπαλής 15 προσπάθησαν περισσότερο στην επίθεση.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Αμαλιάδας | 19/12/2021 (19:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κωστής, Λιαρομάτης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-16 (Α’), 23-28 (Β’), 45-35 (Γ’), 56-46 (Δ’).
ΑΣ ΣΦΗΚΑ 2006 ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Βασίλης Νιπεργιάλης, Θεοφ. Παπαδόπουλος): Συνετός 13(2), Νοέας 14, Πέππας, Θεοδωρόπουλος, Τεφάνης, Τζίμης 9(2), Πελίγκος 13, Δασκαλόπουλος 3(1), Αγραπιδάκης, Βασιλείου, Μπεκρής 4.
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Κόκκορης 2, Μαντίκος 18(2), Μπαλής 15, Σινανάι 2, Αγγουράς 5, Σταματόπουλος, Καρλής 4.