Ήττα εκτός έδρας για τον Πελασγό 76-48 στους Γαργαλιάνους

0
98

Στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ο Πελασγός ΚΟΜ φιλοξενήθηκε από τον ΓΣ Γαργαλιάνων, σε μία αναμέτρηση στην οποία ισχυρό κίνητρο για το ροζ φύλλο αγώνος είχαν οι «γηπεδούχοι».

Τελικά η Μεσσηνιακή ομάδα δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία στο να κατακτήσει τελικά το θετικό αποτέλεσμα, παρά το γεγονός ότι στη διάρκεια του α’ μέρους ο Πελασγός είχε «επαφή» με την ομάδα του Αντώνη Κούτρη, καθώς η διαφορά δεν ξέφυγε πολύ πάνω από τους δέκα πόντους.

Στην επανάληψη ωστόσο οι «γηπεδούχοι» «πάτησαν γκάζι» και με επί μέρους 29-11 στην γ’ περίοδο «καθάρισαν» το ματς κλείνοντας το δεκάλεπτο με το σκορ στο 63-35. Τυπική διαδικασία το φινάλε με την ομάδα των Γαργαλιάνων να επικρατεί με σκορ 76-48.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Γαργαλιάνων | 07/05/2022 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Καρδράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11 (Α’), 34-24 (Β’), 63-35 (Γ’), 76-48 (Δ’).
ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (Αντώνης Κούτρης): Λαφτσίδης 8, Τσαγκάρης 5, Ρούσσης, Κρεκούκιας 4, Κωνσταντόπουλος, Γιαννόπουλος 3, Τσαγκάνης 15(3), Νικολακόπουλος 3(1), Σίδερης 3(1), Καλεμτζάκης 18(3), Βούλγαρης 14.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Γιαννόπουλος 10, Κουκουλάς 7(1), Ασημάκης, Θεοδωρόπουλος 3, Μπουγάς 6, Μανιάτης 4, Μακρής 2, Δρακόπουλος 6, Ναστόπουλος, Μερζιώτης 10, Στριγγλής.

► Αδιάφορος βαθμολογικά ο Πελασγός ΚΟΜ, αλλά ο ΓΣ Γαργαλιάνων με τη νίκη αυτή διατηρεί σοβαρές ελπίδες για την εξασφάλιση της 2ης θέσης στην κανονική περίοδο. Κάτι που θα «ξεκαθαρίσει» σε μεγάλο βαθμό την επόμενη αγωνιστική από την τύχη του ντέρμπι ανάμεσα στον ΓΣ Μεσσήνης και τον Πολύβιο ΑΕΜ.