Ήττα εντός προγράμματος για τον Πελασγό 40-79 από την Καλαμάτα ‘80

0
134

Για την εξ’ αναβολής 21η αγωνιστική της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ο Πελασγός ΚΟΜ, φιλοξένησε στο κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης την αντίστοιχη ομάδα της Καλαμάτας ’80. Ένα ματς στο οποίο οι «πρωτοπόροι» πιο ανταγωνιστικοί στην τρέχουσα περίοδο δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με σκορ 40-79 εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την 1η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Σε ότι αφορά τη συγκεκριμένη αναμέτρηση η ομάδα της Μεσσηνίας ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε στο α’ δεκάλεπτο με 3-21, επιβάλλοντας απόλυτα το ρυθμό της σε επίθεση και άμυνα. Η συνέχεια του ματς ήταν ανάλογη με τους «80άριδες» να ελέγχουν απόλυτα το ματς αυξάνοντας περισσότερο το προβάδισμα για το 13-37 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι ισορροπίες δεν μεταβλήθηκαν ιδιαίτερα με τη διαφορά να παραμένει σε μεγάλα επίπεδα για το τελικό 40-79.

Ένα ματς που για τον Πελασγό ΚΟΜ των αρκετών νεαρών αθλητών χωρίς βαθμολογικό κίνητρο στο φινάλε της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου, εξ’ αρχής δεν ήταν εύκολο, απέναντι στην καλύτερη ίσως ομάδα της φετινής σεζόν, μέχρι σήμερα.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 18/05/2022 (18:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Καρακωνσταντόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 3-21 (Α’), 29-37 (Β’), 40-53 (Γ’), 40-79 (Δ’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσουκαλάς, Γεωργία Μανιάτη): Γιαννόπουλος 11(1), Κουκουλάς 8(1), Θεοδωρόπουλος 7(1), Μακρής 2, Δαλάτσης, Δρακόπουλος 5(1), Ροζολής, Τσίρμπας 2, Στριγγλής 4, Κουρέτας 1, Ναστόπουλος.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 (Αλέξης Κορογώνας): Χρονόπουλος 27, Αλεξανδρόπουλος 10, Χατζής 9(2), Μουργής 15(1), Αναγνωστόπουλος 4, Κομπότης 2, Παυλόπουλος 10, Σαρρής, Μήλας 2.