Ήττα στην Καλαμάτα από τον Πρωτέα 71-48 για τον ΣΕΦΑ Αρκαδικό

0
217

Στα πλαίσια της εξ’ αναβολής αναμέτρησης για την 13η αγωνιστική της Α1 τοπικής κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός κλήθηκε να αντιμετωπίσει στο κλειστό γυμναστήριο της Τέντας, τον Πρωτέα Καλαμάτας. Μια αναμέτρηση στην οποία η ομάδα της Μεσσηνίας αποδείχθηκε αρκετά ποιο ουσιαστική κυρίως στο α’ μέρος με αποτέλεσμα να καταφέρει να πάρει μια μεγάλη διαφορά η οποία και της εξασφάλισε τη νίκη με σκορ 71-48.

Σε ότι αφορά το ματς ο Αρκαδικός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το ματς, καθώς με προβλήματα στην επίθεση και χωρίς αποτελεσματικότητα στην άμυνα, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο φινάλε της α’ περιόδου με σκορ 19-3. Η συνέχεια του α’ μέρους ήταν ανάλογη του ξεκινήματος με τον Πρωτέα να ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση, με αποτέλεσμα το φινάλε του α’ ημιχρόνου να διαμορφώσει το σκορ στο 46-16.

Στην επανάληψη η ομάδα της Τρίπολης μπήκε σαφώς πιο δυνατά στο παρκέ συγκριτικά με το α’ μέρος, κατάφερε να βρει πόντους στην επίθεση, αλλά δεν μπόρεσε ουσιαστικά να μειώσει την σε βάρος της διαφορά στο σκορ κλείνοντας το γ’ δεκάλεπτο με το σκορ στο 61-36. Τα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά της συνάντησης είχαν περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με το ματς να έχει ουσιαστικά κριθεί από το α’ ημίχρονο και το τελικό σκορ να αποτελεί το 71-48.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Τέντας | 16/04/2022 (17:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Μητσέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-3 (Α’), 46-16 (Β’), 61-36 (Γ’), 71-48 (Δ’).
ΠΡΩΤΕΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (): Μπαλόπουλος 33(3), Κυριακίδης 5(1), Αλεξόπουλος Ν. 4, Ανδρινόπουλος, Ζερβάκης 2, Καρταλιάς 4, Νικολόπουλος 1, Αλεξόπουλος Γ. 2, Σκοπέτος 17(1), Μωράκης, Πανταζής 1.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Παπαδημητρίου 1, Τρυφωνόπουλος 2, Λύρας 4, Βερβαινιώτης 6(1), Χαραλαμπόπουλος 6, Ναστόπουλος, Σωτηρόπουλος 5, Αγγελόπουλος 10(1), Ψυχογυιός 2, Κουτσουμπός 10, Τσαμακλής 2, Καρβέλας.

► Τα βασικά επιθετικά όπλα του Πρωτέα Καλαμάτας, Μπαλόπουλος και Σκοπέτος σημείωσαν τους 50 από τους 71 πόντους της ομάδας τους και περισσότερους απ’ όσους σημείωσε στο ματς ολόκληρη η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού.

► Η απουσία στα τελευταία ματς των Παντελή Χαραλαμπόπουλου και Γιώργου Χωματά, φαίνεται να έχει επηρεάσει ως ένα βαθμό την αγωνιστική απόδοση της ομάδας.