Ήττα στην Καλαμάτα για τον Πελασγό 65-49 από τον Πρωτέα

0
213

Το βράδυ του Σαββάτου (29/12) το πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας συνεχίστηκε με την ομάδα του Πελασγού να φιλοξενείται στο κλειστό γυμναστήριο της Τέντας από την ομάδα του Πρωτέα. Μια αναμέτρηση στην οποία οι «γηπεδούχοι» αποδείχθηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί απέναντι στο νεανικό ρόστερ του Αρκαδικού συλλόγου και έφτασαν τελικά στη νίκη με σκορ 65-49.

Από την έναρξη της αναμέτρησης η Μεσσηνιακή ομάδα επιβλήθηκε με σκορ 18-11 στο φινάλε της α’ περιόδου. Η αποτελεσματικότητα στο σκοράρισμα συνεχίστηκε και στη β’ περίοδο για τους «γηπεδούχους» που κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ στο φινάλε του α’ μέρους με 44-24. Η εικόνα της αναμέτρησης στην επανάληψη δεν μεταβλήθηκε με την ομάδα της Μεσσηνιας να έχει τον πλήρη έλεγχο και στηριζόμενη κατά διαστήματα και στην καλή αμυντική λειτουργία να φτάνει στο φινάλε της γ’ περιόδου με προβάδισμα 57-28. Με το ματς να έχει κριθεί πλέον, ο ρυθμός «έπεσε» στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους νεαρούς παίκτες του κ. Τσατσουλή και της κας Μανιάτη να καταφέρουν να μειώσουν ως ένα βαθμό το προβάδισμα με το τελικό 65-49.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Τέντας | 29/01/2022 (20:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Ταβουλαρέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11 (Α’), 44-24 (Β’), 57-28 (Γ’), 65-49 (Δ’).
ΠΡΩΤΕΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΑΠΣ (Α. Σκοπέτος): Μπαλόπουλος 19(1), Κυριακίδης 5, Αλεξόπουλος 5(1), Καρκαλιάς 2, Αλοίμονος 4, Ζερβάκης, Παπαγιαννόπουλος 3(1), Νικολόπουλος 10, Σκοπέτος 15, Πανταζής 2.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Γιαννόπουλος 7(1), Κουκουλάς 6, Μανιάτης, Θεοδωρόπουλος 6, Παπαδόπουλος 5, Δαλάτσης 2, Δρακόπουλος, Γιαννόπουλος 3, Τσίρμπας 8(1), Μπουγάς 8, Κουρέτας 4.