Ήττα στην Καλαμάτα και αποκλεισμός για την Άμιλλα από το Κύπελλο Ελλάδος

0
186

Αγωνιστική δράση για το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών είχαμε σήμερα Κυριακή (20/09) στα γήπεδα των ομάδων της Α2 Εθνικής κατηγορίας με την ομάδα της ΓΕΑ Άμιλλας να φιλοξενείται από την αντίστοιχη ομάδα του ΑΠΣ Αρίς στο κλειστό γυμναστήριο της Τέντας στην Καλαμάτα για την 1η αγωνιστική. Αυτό ήταν το πρώτο επίσημο ματς της φετινής περιόδου για τις δύο ομάδες που αναμένεται να συναντηθούν ακόμη δύο φορές αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας γυναικών.

Η συγκεκριμένη αναμέτρηση αποδείχθηκε ντέρμπι για τις δύο ομάδες στη μεγαλύτερη διάρκεια του και σίγουρα μέχρι τις αρχές της δ’ περιόδου η διεκδίκηση της νίκης ήταν «ανοιχτή» και για τις δύο ομάδες. Ωστόσο τα τελευταία λεπτά η ομάδα της Μεσσηνίας βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν στην επίθεση σε συνδυασμό με κάποιες καθοριστικές άμυνες, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο σκορ φτάνοντας στη νίκη με σκορ 74-63. Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν καλό σε επίπεδο ρυθμού με διαδοχικές εύστοχες επιθέσεις και ένα υψηλό σχετικά σκορ, με την Άμιλλα να έχει ένα ισχνό προβάδισμα. Ανάλογη ήταν και η συνέχεια του α’ ημιχρόνου με την Αρκαδική ομάδα να δείχνει λίγο καλύτερη παρουσία στο παρκέ.

Στην επανάληψη η ομάδα της ΓΕΑ Άμιλλα φάνηκε να αντιμετωπίζει κάποιες δυσκολίες που συνδυασμό με την σαφώς καλύτερη επιθετική λειτουργία των αθλητριών του κ. Μπακογιάννη, τελικά η εικόνα αντιστράφηκε με το ελαφρύ προβάδισμα του ΑΠΣ Αρίς, για να έρθει το καθοριστικό διάστημα στο φινάλε του ματς στο οποίο οι «γηπεδούχες» κατάφεραν να κατακτήσουν τη νίκη.

Σημειώνεται ότι η ομάδα της Καλαμάτας στην επόμενη αγωνιστική της Α’ φάσης θα υποδεχθεί στη Μεσσηνιακή πρωτεύουσα την αντίστοιχη ομάδα του Πρωτέα Βούλας που πήρε την πρόκριση στην έδρα του επί του Οίακα Ναυπλίου με σκορ 77-51.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Τέντας | 20/09/2020 (14:00).