Ήττα στη Μεγαλόπολη από τον Πελασγό με 62-43 για τον ΣΕΦΑ Αρκαδικό

0
281

Το βράδυ του περασμένου Σαββάτου για την Α1 τοπική κατηγορία και την 17η αγωνιστική, ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός φιλοξενήθηκε από τον Πελασγό ΚΟΜ στο κλειστό γυμναστήριο της Μεγαλόπολης. Σ’ ένα ματς στο οποίο οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για δικούς τους λόγους, οι «γηπεδούχοι» αποδείχθηκαν αρκετά καλύτεροι στην α’ και δ’ περίοδο δημιουργώντας και εδραιώνοντας αντίστοιχα τη νίκη με σκορ 62-43.

Ο Πελασγός μπήκε δυνατά στο ματς με αποτελεσματικότητα στην επίθεση, με αποτέλεσμα από νωρίς να προηγηθεί στο σκορ, κλείνοντας την α’ περίοδο με 24-12. Το ματς στη συνέχεια αποδείχθηκε ισορροπημένο, με τους «γηπεδούχους» όμως να διαφυλάσσουν την πρωτοπορία στο σκορ από το ξεκίνημα. Ακόμη και στην γ’ περίοδο όπου ο ρυθμός αποδείχθηκε καλύτερος στο ματς ο ΣΕΦΑ δεν κατάφερε να περιορίσει την σε βάρος του διαφορά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «γηπεδούχοι» εκμεταλλεύτηκαν την καλύτερη κατάσταση τους στο παρκέ μεγαλώνοντας τη διαφορά για το τελικό 62-43.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 02/04/2022 (20:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσουβάλης, Παναγιωτακόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-12 (Α’), 32-22 (Β’), 49-39 (Γ’), 62-43 (Δ’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Μανιάτης, Κουκουλάς 5(1), Θεοδωρόπουλος 4, Μακρής 4, Μπουγάς 4, Δαλάτσης 4, Ναστόπουλος, Δρακόπουλος, Νικολόπουλος 8, Τσίρμπας 14(4), Στριγγλής 19.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Λύρας 2, Καραγιάννης 1, Βερβαινιώτης 12, Χλέπας 3, Σωτηρόπουλος 4, Αγγελόπουλος 2, Πετσούνης, Κουτσουμπός 9(3), Ψυχογυιός 8, Κουτσούγερας 2.

► Ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός δεν διανύει περίοδο φόρμας στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, κι αυτό γιατί στις τελευταίες τέσσερις επίσημες αναμετρήσεις η ομάδα μετράει ισάριθμες ήττες.