Ήττα στις λεπτομέρειες από τον ΑΠΟΕΛ 61-60 ο Αρκαδικός

0
424

Το απόγευμα της Κυριακής 09/02 ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός αγωνίστηκε στο κλειστό γυμναστήριο Μολάων για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Ένα ματς στο οποίο η ομάδα της Τρίπολης καλούνταν να περάσει χωρίς απώλειες προκειμένου να διατηρηθεί στην πρώτη δυάδα του βαθμολογικού πίνακα και μάλιστα με την ίδια βαθμολογική συγκομιδή με τον ΣΚ Σπάρτης. Τελικά μετά από ένα ματς που ξεκίνησε καλά, αλλά δεν εξελίχθηκε όπως θα ήθελαν οι παίκτες του ΣΕΦΑ, ήρθε η ήττα στις λεπτομέρειες με σκορ 61-60.

Αγωνιστικά ο Αρκαδικός ξεκίνησε καλά το ματς έχοντας πολύ καλό ρυθμό και λύσεις στο σκοράρισμα τόσο από κοντινή απόσταση όσο και από την περιφέρεια. Κάπως έτσι έκλεισε η πρώτη περίοδο με το σκορ στο 14-23. Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε να διατηρεί το σταθερό προβάδισμα. Αν και ο ρυθμός έπεσε αισθητά και οι άμυνες είχαν περισσότερο ρόλο στο ματς ο ΣΕΦΑ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 26-35.

Στην επανάληψη η Λακωνική ομάδα «έσφιξε» ακόμη περισσότερο την άμυνά της με αποτέλεσμα τα επιθετικά προβλήματα στο κομμάτι του σκοραρίσματος να επηρεάσουν την ομάδα της Τρίπολης. Ο ΑΠΟΕΛ στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου είχε πλέον επιστρέψει δυναμικά στο ματς και στην τελευταία περίοδο που είχε συναρπαστική εξέλιξη όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Οι παίκτες του κ. Αγιονικολαΐτη κατάφεραν να βρουν τον τρόπο στο τέλος να πάρουν τη νίκη με σκορ 61-60.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μολάων | 09/02/2020 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Βομπίρης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23 (Α’), 26-35 (Β’), 44-46 (Γ’), 61-60 (Δ’).
Α.Π.Ο.Ε.Λ. ΜΟΛΑΩΝ (Αγιονικολαΐτης, Ρουμάνης): Βασάτη, Πριφτάκης 14, Σαραντάκος, Μαζαράκης 11(1), Βλάχος, Μιχελάκος 6, Κατσουρίνης 1, Τσορομώκος 21, Κοντοσταθάκος 8.
Σ.Ε.Φ.Α. ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 2, Γκέκας 9(1), Αλεξόπουλος 15(2), Καψιώτης 7, Βερβαινιώτης 14(2), Μάνδρος 2, Κουτσουμπός 7(2), Συρεγγέλας-Αθανασιάδης 4, Κουτρουμπής.