Ήττα στις λεπτομέρειες για την Άμιλλα 46-49 στο ντέρμπι με την ΑΕΠΣ Αρίς

0
244

Το απόγευμα του Σαββάτου (24/09) στα πλαίσια του πρωταθλήματος νεανίδων η ΓΕΑ Άμιλλα 2000 φιλοξένησε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την αντίστοιχη ομάδα της ΑΕΠΣ Αρίς, σ’ ένα από τα ντέρμπι της φετινής σεζόν στο συγκεκριμένο ηλικιακό πρωτάθλημα. Μετά από ένα συναρπαστικό ως προς την εξέλιξη ματς η Αρκαδική ομάδα ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με σκορ 46-49.

Σε ότι αφορά το ματς οι «γηπεδούχες» ξεκίνησαν καλύτερα με αρκετές λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν να προηγηθούν με 20-11 στο φινάλε της α’ περιόδου. Οι ισορροπίες μεταβλήθηκαν στη συνέχεια, καθώς τα κορίτσια του κ. Μπακογιάννη ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν να επιστρέψουν για τα καλά στο παιχνίδι με 26-27 στο ημίχρονο.

Από εκεί και πέρα το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης, το οποίο αποδείχθηκε τόσο ουσιαστικό για την ομάδα της Καλαμάτας, όσο χρειάστηκε για να φτάσει στη νίκη με σκορ 46-49.

Αξίζει να σημειωθεί τέλος ότι στην αναμέτρηση αγωνίστηκαν από εφτά αθλήτριες για κάθε ομάδα. Για την ομάδα της Τρίπολης ξεχώρισαν οι Μίχαλου με 17(1)π., η Σιάμπου με 10π., η Παπαζαφειροπούλου με 8(1)π. και η Κοράκη με 8π. Από πλευράς φιλοξενούμενης ομάδας διακρίθηκαν η Ευτυχιάκου με 22(1)π., η πρώην αθλήτρια της ΓΕΑ Άμιλλας, Ζωή Παναγιωτοπούλου με 12π. και η Παπαδοούλου με 11(1)π.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 24/09/2022 (17:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Θωμόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11 (Α’), 26-27 (Β’), 40-40 (Γ’), 46-49 (Δ’).
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Βυτόγιαννη, Κοράκη 8, Γιαννίκα, Κοκκώνη 3(1), Μίχαλου 17(1), Σιάμπου 10, Παπαζαφειροπούλου 8(1).
ΑΕΠΣ ΑΡΙΣ (Μιχάλης Μπακογιάννης, Ι. Παπαδόπουλος): Ευτυχιάκου 22(1), Χρονοπούλου 2, Ποντίκη 2, Παναγιωτοπουλου 12, Σουμπλή, Μπρούμα, Παπαδοπούλου 11(1).