Ήττα στις λεπτομέρειες για τον ΣΕΦΑ Αρκαδικό 48-55 από το Σπαρτιατικό ΓΣ

0
304

Για την 15η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας ΕΚΑΚΣΕΝΟΠ το βράδυ του Σαββάτου (04/03)ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός φιλοξένησε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την αντίστοιχη ομάδα του Σπαρτιατικού ΓΣ, σ’ ένα ματς στο οποίο και οι δύο ομάδες για διαφορετικούς λόγους ήθελαν τη νίκη. Ο Αρκαδικός τελικά δεν κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα χάνοντας με σκορ 48-55.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι οι «κυανόλευκοι» διεκδίκησαν μέχρι το τέλος τη νίκη και αφού χρειάστηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης να ανατρέψουν μια μεγάλη διαφορά απέναντι σε μια ομάδα που βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας.

«Κυνήγησε» μια διαφορά στο σκορ στο α’ μέρος ο Αρκαδικός…

Το ξεκίνημα της συγκεκριμένης αναμέτρησης βρήκε την ομάδα της Λακωνίας να μπαίνει δυνατά στο ματς και με αρκετά καλή λειτουργία σε άμυνα αλλά και επίθεση, κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της με αποτέλεσμα το 7-17 στο φινάλε της α’ περιόδου. Αν και οι «γηπεδούχοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν ανεβάζοντας κάπως ρυθμούς στην επίθεση στο β’ δεκάλεπτο κυρίως λόγω κάποιων εύστοχων επιλογών από την περιφέρεια, ο Σπαρτιατικός όντας καλύτερος κατάφερε να ξεφύγει ακόμη περισσότερο στο σκορ με διαφορές κοντά στους 20 πόντους και με το σκορ στα μισά της αναμέτρησης να διαμορφώνεται στο 19-36.

Η ουσιαστική αντίδραση των «κυανόλευκων» στην επανάληψη…

Ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός πάντως έβγαλε αντίδραση στο παιχνίδι και μάλιστα ουσιαστική, αφού από το ξεκίνημα της επανάληψης, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο ματς κυρίως σε ότι αφορά την αμυντική του λειτουργία. Σταδιακά με αντεπίθεση διαρκείας οι «κυανόλευκοι» όχι μόνο ισορρόπησαν το παιχνίδι, αλλά κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 37-42 στο φινάλε της γ’ περιόδου.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γεωργακόπουλου δεν έμειναν εκεί, αφού με ενθουσιασμό και μεγάλη διάθεση κατάφεραν και στο ξεκίνημα του δ’ δεκαλέπτου με 7-0 να προηγηθούν στο σκορ με 44-42. Ο Σπαρτιατικός κατάφερε να «συνέλθει» και να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με 48-50. Κάπου εκεί σε μια φάση στην οποία ο Τσαμακλής προσπάθησε να πάρει θέση σε επαναφορά της μπάλας απέναντι στον Μπάχα, αρχικά υπεδείχθη φάουλ για τον παίκτη του Αρκαδικού, ωστόσο μετά από διαφορετική απόφαση του α’ διαιτητή, η παράβαση άλλαξε σε φάουλ σε βάρος του παίκτη των «γηπεδούχων» αλλά και μάλιστα ως αντιαθλητικό. Μια φάση που προκάλεσε τις έντονες αντιδράσεις των ανθρώπων του ΣΕΦΑ Αρκαδικού και εκνευρισμό που ίσως να έπαιξε ρόλο στο φινάλε, καθώς μετά τη συγκεκριμένη αμφισβητούμενη φάση, οι «κυανόλευκοι» δεν κατάφεραν να σκοράρουν με το 48-55 να αποτελεί το τελικό αποτέλεσμα.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 04/03/2023 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ξηρόκωστας, Ταβουλαρέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-17 (Α’), 19-36 (Β’), 37-42 (Γ’), 48-55 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Σαφλιάνης, Λύρας, Σωτηρόπουλος 16(4), Χωματάς 5(1), Καραγιάννης 8(2), Ναστόπουλος 2, Τσαμακλής 11(2), Κουτσουμπός 6(2), Παπαδημητρίου, Παναγόπουλος.
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ (Αθανάσιος Σκιαδάς, Μ. Φουντουλάκης): Φιλιππόπουλος, Μπάχα 13(2), Μεντής 3, Γκαναβίας, Οικονόμου 11, Μπόγρης 6, Κοκκίνης 4, Γκιόκας 3, Κοντογιώργης, Σταθάκος 15(1), Καλλιάνης.

► Οι «γηπεδούχοι» πάντως κατέθεσαν ένσταση για την «περιβόητη» φάση στα 01’16’’ πριν το φινάλε, διαφωνώντας με το γεγονός της αλλαγής της απόφασης όπου αντί για φάουλ υπέρ του ΣΕΦΑ, υπεδείχθη φάουλ σε βάρος του παίκτη της ομάδας της Τρίπολης και μάλιστα με υπόδειξη του ως αντιαθλητικό.

► Εξαιρετικός ο Αρκαδικός στο β’ ημίχρονο της αναμέτρησης, καθώς κράτησε την 2η καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με μ.ο. 74,3 πόντους στους μόλις 19 πόντους.

► Μετά από σχετική απόφαση της ΕΟΚ που αφορούσε όλους τους αγώνες των Εθνικών και τοπικών κατηγοριών και όλων των ηλικιακών κατηγοριών, μετά το πέρας του τριήμερου Εθνικού πένθους το Σαββατοκύριακο 04-05/03, στη μνήμη των θυμάτων του τραγικού σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπη, α) τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, β) όλοι οι αθλητές/τριες φορούσαν πένθος στην εμφάνισή τους και γ) δεν υπήρξαν στα γήπεδα μουσική, μαζορέτες και οποιαδήποτε άλλη μορφή διασκέδασης και ψυχαγωγίας.