Ήττα στις λεπτομέρειες οι Παίδες του Αρκαδικού 62-61 από τον Πρωτέα

0
846

Ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σάββατο στο κλειστό γυμναστήριο Παραλίας για την 7η αγωνιστική της Β’ φάσης του πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Η ομάδα του Πρωτέα αν και είχε ξεφύγει στο σκορ στη διάρκεια της αναμέτρησης και προς το φινάλε της κανονικής διάρκειας, είδε την ομάδα της Τρίπολης να αντιδρά και να επιστρέφει στη διεκδίκηση του ματς. Το ματς αποδείχθηκε πραγματικό ντέρμπι και στις δύο παρατάσεις με την Μεσσηνιακή ομάδα να φτάνει τελικά στη νίκη με σκορ 62-61.

Η συγκεκριμένη αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο να διαμορφώνεται στο 15-13. Σταδιακά η ομάδα της Καλαμάτας έχοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση, αύξησε το προβάδισμα κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 29-22.

Στην επανάληψη η ομάδα του Πρωτέα μπήκε ακόμη πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να ξεφύγει ακόμη περισσότερο με 47-34 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Στο δ’ δεκάλεπτο αν και αρκετοί πίστεψαν ότι οι «γηπεδούχοι» θα έφταναν στη νίκη, ο Αρκαδικός δεν παράτησε το ματς. Με ανεβασμένη απόδοση σε επίθεση αλλά και άμυνα με αποτελεσματική άμυνα ζώνης, οι παίκτες του Παναγιώτη Γεωργακόπουλου γύρισαν το ματς και κατάφεραν να το οδηγήσουν στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο αποδείχθηκε ιδιαίτερα συναρπαστικό, αλλά παράλληλα και εξαιρετικά νευρικό από τις δύο ομάδες στην επίθεση. Οι δύο ομάδες με επί μέρους σκορ 2-2 οδήγησαν το ματς και στη β’ παράταση, με τον Αρκαδικό να χάνει πολύ μεγάλες ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη τόσο στις παρατάσεις όσο και στο φινάλε της κανονικής διάρκειας. Στη β’ παράσταση οι «γηπεδούχοι» ήταν αυτοί που κυριολεκτικά στη λεπτομέρεια κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη που ήθελαν εξίσου πολύ με σκορ 62-61.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Παραλίας | 11/03/2019 (19:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κυριακόπουλος, Παναγάκης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13 (Α’), 29-22 (Β’), 47-34 (Γ’), 57-57 (Δ’), 59-59 (Π1), 62-61 (Π2).
ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΠΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Γεώργιος Ροζακέας): Καραγγελής 2, Θεοδωρόπουλος, Σαραντόπουλος 8(1), Αλεξόπουλος 6(2), Λάβδας, Παπαθεοδωρόπουλος 10, Κονταργύρης 7(1), Κατσιαρίμπας 21(1), Ρουτζούλης, Καρταλιάς 3(1), Κυριακουλάκος, Κατσαμπάνης 5(1).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Χαραλαμπόπουλος, Γκέκας 7, Αλεξόπουλος 15(1), Χωματάς 18(2), Καψιώτης 15(1), Γαϊτανάρης 2, Μάνδρος, Ρούσσος, Σινάνης, Συρεγγέλας – Αθανασιάδης 4, Κουτρουμπής.