Ήττα στο ντέρμπι με Καλαμάτα ’80 με 55-66 για τον ΣΕΦΑ Αρκαδικό (+φωτό)

0
491

Στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής στην Α1 τοπική κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός καλούνταν το απόγευμα του Σαββάτου (27/11) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης να αντιμετωπίσει την επίσης αήττητη ομάδα της Καλαμάτας ’80. Μια αναμέτρηση με υψηλό δείκτη δυσκολίας για την ομάδα της Τρίπολης, που θα έπρεπε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική για να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Το απόγευμα του Σαββάτου η ομάδα της Τρίπολης αν και προσπάθησε αρκετά στη διάρκεια του παιχνιδιού τα βρήκε δύσκολα στα τρία πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να κυνηγά στο σκορ. Με καλύτερο έλεγχο του παιχνιδιού στη μεγαλύτερη διάρκεια οι παίκτες του κ. Κορογώνα κατάφεραν να πάρουν σημαντικό προβάδισμα και κάπως έτσι να εξασφαλίσουν τη νίκη με 55-66, παρά την προσπάθεια αντίδρασης των «γηπεδούχων» στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι λύσεις από τη γραμμή των 6,75μ, κρατούσαν μέχρι ένα σημείο τον Αρκαδικό στο παιχνίδι, αλλά δεν ήταν αρκετές για να αποφέρουν κάτι περισσότερο. Την ίδια ώρα ωστόσο οι «γηπεδούχοι» ήταν αυτοί που πλήρωσαν την αποτελεσματικότητά τους στο αμυντικό transition. Κακές επιστροφές και εύκολα καλάθια για τη Μεσσηνιακή ομάδα και μάλιστα μετά από λάθη στην επίθεση ήταν ένα από τα δεδομένα του ματς που οδήγησαν στο τελικό αποτέλεσμα.  Τα λάθη συνολικά δεν επέτρεψαν στον Αρκαδικό να διεκδικήσει με μεγαλύτερες αξιώσεις το ματς. Η Καλαμάτα ’80 βρήκε πολλούς εύκολους πόντους με αιφνιδιασμούς καθώς και επίσης από δεύτερες επιθέσεις στηριζόμενη στο επιθετικό ριμπάουντ.

Στην τελευταία περίοδο ο Αρκαδικός πάλεψε το ματς και κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι διαμορφώνοντας το 55-61 περίπου ένα τρίλεπτο πριν το φινάλε του παιχνιδιού. Μάλιστα η ομάδα της Τρίπολης έχασε σημαντική ευκαιρία να μειώσει περισσότερο τη διαφορά, αλλά μια προσπάθεια του Αγγελόπουλου από την αντίπαλη ρακέτα δεν ήταν εύστοχο. Στο φινάλε η Καλαμάτα ’80 διαχειρίστηκε καλύτερα το παιχνίδι και έφτασε τελικά στην επικράτηση με σκορ 55-66.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 27/11/2021 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Ρίζος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22 (Α’), 31-41 (Β’), 41-57 (Γ’), 55-66 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Μακρής, Χωματάς 14(3), Τρυφωνόπουλος. Βερβαινιώτης 6(2), Καραγιάννης 2, Χαραλαμπόπουλος 9(1), Σωτηρόπουλος, Αγγελόπουλος 9(1), Κουτσουμπός 6, Τσαμακλής 5, Κουτσούγερας 2, Χαραλαμπόπουλος 2.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Αλέξης Κορογώνας): Ζύμπας 6, Γεωργουλάκος 4, Αλεξανδρόπουλος 16(2), Χαντζής 6(2), Μαθιόπουλος 5(1), Μουργής 15(1), Παναγιωτόπουλος, Κομπότης 5, Παυλόπουλος, Μπαριακτάρης 9, Μήλας.