Ήττα στο φινάλε για τον Αρκαδικό 67-68 από τον ΓΣ Γαργαλιάνων

0
314

Ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί το μεσημέρι του Σαββάτου (12/03) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, ανάμεσα στον ΣΕΦΑ Αρκαδικό και τον ΓΣ Γαργαλιάνων. Μια αναμέτρηση με «άρωμα» τετράδας, καθώς από τη μία οι «γηπεδούχοι» ήθελαν τη νίκη προκειμένου να διατηρηθούν στην πρώτη τετράδα, ενώ από την άλλη η ομάδα της Μεσσηνίας ήθελε τη νίκη για να παραμείνει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το κίνητρο από τους παίκτες των δύο ομάδων ισχυρό, κάτι που αποτυπώθηκε στη διάρκεια της αναμέτρησης, καθώς το ματς ήταν αμφίρροπό από το πρώτο έως το τελευταίο δευτερόλεπτο με τον ΓΣ Γαργαλιάνων να είναι ο νικητής με σκορ 67-68.

Αγωνιστική η αναμέτρηση αποδείχθηκε ιδιαίτερα ισορροπημένη με τις δύο ομάδες να διεκδικούν στα ίσα το ροζ φύλλο αγώνος. Στο 20-20 το σκορ στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου για να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο β’ δεκάλεπτο η Μεσσηνιακή ομάδα κλείνοντας το ημίχρονο με 35-39. Στην επανάληψη ο Αρκαδικός ανέβασε ρυθμούς είχε τα δικά του διαστήματα προπορευόμενος στο σκορ, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο που αποδείχθηκε και αυτό ιδιαίτερα ισορροπημένο, ο ΓΣ Γαργαλιάνων κυριολεκτικά στη λεπτομέρεια κατάφερε να φτάσει στη σημαντική όσο και ιδιαίτερα δύσκολη νίκη με 67-68.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 12/03/2022 (14:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Χριστόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20 (Α’), 35-39 (Β’), 58-56 (Γ’), 67-68 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Παπαδημητρίου, Χωματάς 23(4), Τρυφωνόπουλος, Βερβαινιώτης 2, Χαραλαμπόπουλος Παυλ., Καρβέλας 3, Σωτηρόπουλος 14(4), Αγγελόπουλος 8, Κουτσουμπός 10(1), Τσαμακλής 5, Κουτσούγερας 2.
ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (Αντώνης Κούτρης): Λαφτσίδης 8, Τσαγκάρης Ν. 2, Τσαγκάρης Λ. 3(1), Γιαννόπουλος 3(1), Τσαγκάνης 18(1), Βούλγαρης 7, Αναστασόπουλος 5(1), Σίδερης 7(1), Καλεμτζάκης 15(3).