Ήττα στο φινάλε για τον Πάνα 52-57 από τον Πελασγό

0
310

Την ήττα γνώρισε η ομάδα του Πάνα Κανδήλας το απόγευμα του Σαββάτου (26/03) από τον Πελασγό ΚΟΜ στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής στην Α1 τοπική κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Μια αναμέτρηση στην οποία και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη προκειμένου να πλασαριστούν στις μεσαίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, βρήκε στο φινάλε πιο ουσιαστική επιθετικά την ομάδα της Μεγαλόπολης η οποία τελικά και επικράτησε με σκορ 52-57.

Στον αγωνιστικό τομέα ο Πάνας αποδείχθηκε καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της συνάντησης, τόσο ώστε να του επιτρέπει να διατηρεί ένα όχι ιδιαίτερα μεγάλο αλλά σταθερό προβάδισμα στο σκορ. Πιο ισορροπημένο το ξεκίνημα του α’ δεκαλέπτου το οποίο στο φινάλε του, βρήκε τον Πάνα προηγούμενο με σκορ 10-8. Στη συνέχεια οι «γηπεδούχοι» έχοντας λύσεις στην επίθεση κατάφεραν να διατηρήσουν ένα σταθερό προβάδισμα στο ματς κλείνοντας προηγούμενοι με 27-22.

Στο γ’ δεκάλεπτο ο Πάνας κατάφερε μάλιστα να ελέγχει το ματς και με καλό διάστημα μετά τη συμπλήρωση πέντε λεπτά παιχνιδιού στην επανάληψη, κατάφερε μάλιστα να αυξήσει τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Το 38-29 διαμορφώθηκε στα 03’46 του γ’ δεκαλέπτου και το 41-29 στα 03’15, σ’ ένα διάστημα στο οποίο οι «γηπεδούχοι» είχαν κάνει πολύ καλή δουλειά στην αμυντική τους λειτουργίας.

Σ’ εκείνο το χρονικό διάστημα ωστόσο οι παίκτες του Βαγγέλη Μάλλιου, έδειξαν μια χαλάρωση διαρκείας που συνδυάστηκε με κακές επιλογές και αστοχία στην επίθεση. Γρήγορά ο Πελασγός κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά και να κλείσει την γ’ περίοδο με το σκορ στο 42-36. Στο δ’ δεκάλεπτο οι «φιλοξενούμενοι» αποδείχθηκαν ιδιαίτερα ουσιαστικοί στην επίθεση. Μείωσαν σε 42-38 στα 09’42, 45-42 στα 07’45, για να προηγηθούν ύστερα από πολύ ώρα στο ματς με 45-48 στα 05’06. Στο φινάλε και με τον αγωνιστικό ρυθμό που βρήκε η Μεγαλοπολίτικη ομάδα, διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος φτάνοντας σε μια σημαντική νίκη.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 26/03/2022 (19:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-8 (Α’), 27-22 (Β’), 42-36 (Γ’), 52-57 (Δ’).
ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος): Καλταμπάνης 4, Τριντής 8(1), Γεωργούσης 5(1), Σταθόπουλος 6, Τραχανάς, Κωνσταντόπουλος 3, Σινανάι 11(2), Λάζαρης 10, Σάββας 5.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Γιαννόπουλος 2, Κουκουλάς 9, Παναγιωτόπουλος 12, Μπουγάς, Δαλάτσης 5(1), Βούλγαρης 5(1), Θεοδωρόπουλος, Τσίρμπας 20(4), Στριγγλής 4, Κουρέτας.