Ήττα του ΑΣΠΕΤ Τρίπολης στις λεπτομέρειες στο ντέρμπι με ΝΟΚ Ποσειδών

0
431

Για την 8η αγωνιστική και πρεμιέρα του Β’ γύρου στο τοπικό γυναικείο πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΠ η ομάδα του ΑΣΠΕΤ Τρίπολης στο ντέρμπι κορυφής του Γ’ ομίλου υποδέχθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την αντίστοιχη ομάδα του ΝΟΚ Ποσειδών. Σ’ ένα πραγματικό ντέρμπι με συναρπαστική εξέλιξη το οποίο κρίθηκε μετά από 01:53’ αγωνιστικού χρόνου η ομάδα της Τρίπολης ηττήθηκε τελικά με σκορ 2-3 στο τάι-μπρέικ.

Ο στόχος ενός θετικού αποτελέσματος μπορεί να μην επετεύχθη για τον Αρκαδικό σύλλογο, αλλά ήρθε μια ανταγωνιστική εμφάνιση που εξασφάλισε και έναν κερδισμένο βαθμό εδραιώνοντας την στην 2η θέση της βαθμολογικού πίνακα. Η προσπάθεια συνεχίζεται με «φόντο» τη διεκδίκηση μέσω των τελικών των play-off απέναντι στην ομάδα της Μεσσηνίας.

Αγωνιστικά η ομάδα της Τρίπολης ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και κατάφερε να κατακτήσει το 1ο σετ με 25-20. Η αντίδραση ήταν ουσιαστική για την ισχυρή ομάδα του Ποσειδώνα που στο 2ο σετ κυριάρχησε με αποτέλεσμα την επικράτηση με 13-25. Ο ΑΣΠΕΤ Τρίπολης δεν πτοήθηκε αγωνιστικά και με καλή παρουσία στο τρίτο σετ κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα στα σετ με το 25-19. Για ακόμη ένα διάστημα στο ματς ο Ποσειδώνας έδειξε ισχύ και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του 4ου σετ με 11-25. Στο τάι-μπρέικ τελικά πιο ουσιαστική η ομάδα της Μεσσηνίας κέρδισε με 8-15 και εν τέλει με 2-3 σετ.

Η απειρία λόγω των αρκετών νεαρών κοριτσιών καθώς και κάποια σημεία της αναμέτρησης όπου η ομάδα αντιμετώπισε κάποια θέματα στην πρώτη πάσα, δεν βοήθησαν στο να κατακτήσει τελικά το θετικό αποτέλεσμα. Αξίζει να σημειωθεί ότι η παρουσία του κόσμου, ο παλμός και η ενθάρρυνση που έδινε σε όλη την διάρκεια του αγώνα και θα ζήλευαν πολλές ομάδες της ευρύτερης περιοχής «κέρδισε» τα πολλά συγχαρητήρια των ανθρώπων της ομάδας.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 19/01/2020 (19:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δοξαράς.
ΣΕΤ: 1ο (25-20, 25’), 2ο (13-25, 21’), 3ο (25-19, 28’), 4ο (11-25, 22’), 5ο (8-15, 17’).
Α.Σ.ΠΕ.Τ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Χρονόπουλος): Πεντεφούντη, Φωτοπούλου, Νικητοπούλου, Αλεξοπούλου, Χρονοπούλου, Καραλέκα, Μανίκα, Σενγκέργκη, Σιάννα, Μητσοπούλου, Ζάβου, Σούντρη, Πρωιμάκη.
Ν.Ο.Κ. ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Ιωάννης Σκαρτέμης): Αγγελοπούλου, Αθανασοπούλου, Μπακούρου, Μπιρμπίλη, Παναγιωτοπούλου Μ., Παναγιωτοπούλου Β., Παρασκευοπούλου, Παυλέα, Σκαρτσίλη, Σώκου, Τσεκούρα.