Ήττα του Πάνα 41-78 από τον ισχυρό Δίωνα

2
457

Στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής στην Α1 τοπική κατηγορία η ομάδα του Πάνα καλούνταν το απόγευμα της Κυριακής 19/01 να φιλοξενήσει στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την αντίστοιχη ομάδα του Δίωνα Κυπαρισσίας. Η αλήθεια είναι ότι η φετινή ομάδα του Δίωνα είναι από τις πλέον ισχυρότερες που έχουν περάσει τα τελευταία χρονιά από την Αρκαδική πρωτεύουσα, όντας σαφώς ενισχυμένη σε σχέση με προηγούμενες χρονιές.

Αυτό αποτυπώθηκε και στην εικόνα της αναμέτρησης με τον Πάνα να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στο υψηλό ρυθμό που επέβαλε η Μεσσηνιακή ομάδα, με αποτέλεσμα το σκορ να ξεφύγει από νωρίς και να μην αποφευχθεί μια «βαριά» ήττα για τον Πάνα. Αγωνιστικά ο Δίωνας ξεκίνησε πολύ δυνατά σε επίθεση και άμυνα, περιορίζοντας ιδιαίτερα τους «γηπεδούχους» με αποτέλεσμα το 5-25 του α’ δεκαλέπτου. Κάπου εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το ματς. Σ’ ένα σαφώς πιο ισορροπημένο β’ δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με τη μεγάλη διαφορά να παραμένει και το 19-38 να αποτελεί το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Πάνας χωρίς να έχει αγωνιστικά κίνητρα δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, αφού ο Δίωνας συνέχισε με υψηλούς ρυθμούς να αυξάνει ακόμη περισσότερο την πρωτοπορία. Στο 28-53 το σκορ στο φινάλε της γ’ περιόδου, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 41-78. Οι «Αρκάδες» δεν βρέθηκαν στην καλύτερη δυνατή μέρα τους μένοντας πολύ χαμηλά στο σκορ επιθετικά και στους μόλις 41 πόντους (χαμηλότερα και από τους 52,5 πόντους που αποτελούσε μέχρι πριν το ματς τους μέρους όρους του Πάνας Κανδήλας στην επίθεση.).

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 19/01/2020 (17:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δούβρης, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-25 (Α’), 19-38 (Β’), 28-33 (Γ’), 41-78 (Δ’).
Α.Σ. ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος): Προκόπος 8, Καλαντζής 5(1), Λαζαρής, Σταθόπουλος 10, Μάζης 4, Τραχανάς 2, Κωνσταντόπουλος 6(1), Γεωργούσης 4, Μπάρλας, Σάββας 2.
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Αντώνης Κούτρης): Κατσαργύρης 10(2), Γιαννόπουλος 5(1), Κλεφτάκης 9, Μπουσιούτας, Λαμπίρης 14(1), Χρονόπουλος, Γιαννόπουλος 6, Μητρόπουλος 11, Κουτίβας 16(1), Κλεφτάκης, Κυριακόπουλος 1, Γιαννακόπουλος 6.