Ήττα 52-71 για τον Πάνα από τον Πρωτέα των εξαιρετικών Μπαλόπουλου – Σκοπέτου

0
333

Για την 12η αγωνιστική στην Α1 κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ο Πάνας Κανδήλας φιλοξένησε το απόγευμα της Κυριακής (27/02) τον Πρωτέα Καλαμάτας. Σε μια αναμέτρηση στην οποία και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη, οι «φιλοξενούμενοι» αποδείχθηκαν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και επικράτησαν τελικά με 52-71.

Αγωνιστικά η ομάδα της Καλαμάτας βρήκε σε εξαιρετική επιθετικά ημέρα τον νεαρό Μπαλόπουλο που σταμάτησε στους 28(4) πόντους και τον Σκοπέτο που σημείωσε 22(1). Οι δύο τους οδήγησαν εκ του ασφαλούς την ομάδα τους στη νίκη σημειώνονται τους 50 από τους 71 πόντους της ομάδας τους, την ίδια ώρα που ο Πάνας σημείωσε συνολικά 52 πόντους.

Ο Πρωτέας στηρίχθηκε στο α’ δεκάλεπτο όπου πήρε ένα προβάδισμα και στη συνέχεια διαφύλαξε μέχρι την τέταρτη περίοδο, εκεί όπου επίσης πιο αποτελεσματικός όπως στο ξεκίνημα, έδωσε διαστάσεις στη νίκη του.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 27/02/2022 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ξηρόκωστας, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-21 (Α’), 27-39 (Β’), 43-55 (Γ’), 52-71 (Δ’).
ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος): Καλταμπάνης 9(1), Τριντής 6(2), Γεωργούσης, Σταθόπουλος 5, Μπαμπάτσικος, Τραχανάς, Κωνσταντόπουλος 5, Τουρούτσικας, Σινανάι 16(1), Σάββας 8, Σπηλιόπουλος 3.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΠΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (): Μπαλόπουλος 28(4), Κυριακίδης 1, Αλεξόπουλος, Φλώρος 3(1), Παπαγιαννόπουλος 10(1), Νικολόπουλος 5, Σκοπέτος 22(1), Κατσουλάκος, Ανδρινόπουλος 2.

► Ντεμπούτο με τον Πάνας τη φετινή σεζόν ο Κώστας Σινανάι ο οποίος είχε πολύ καλή παρουσία τελειώνοντας το ματς με 16(1) πόντους.

► Χαμηλά επιθετικά έμειναν παίκτες του Πάνα που σε προηγούμενα ματς βοήθησαν την ομάδα να φτάσει σε πολύ σημαντικές νίκες.