«Αγκαλιά» με την πρωτιά οι παίδες του Πελασγού 48-46 τον ΣΕΦΑ Αρκαδικό

0
255

Το πρωτάθλημα παίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ συνεχίστηκε τις προηγούμενες ημέρες με τον 2ο όμιλο να περιλαμβάνει ένα σημαντικό ντέρμπι μεταξύ του πρωτοπόρου Πελασγού ΚΟΜ και του 2ου στη βαθμολογία ΣΕΦΑ Αρκαδικού. Η ομάδα της Μεγαλόπολης το απόγευμα της Κυριακής (22/01) φιλοξένησε την αντίστοιχη ομάδα του Αρκαδικού του οποίου και τελικά επικράτησε με σκορ 48-46 στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής.

Οι «γηπεδούχοι» ξεκίνησαν δυνατά το ματς και κατάφεραν με πολύ καλή αγωνιστική παρουσία στην α’ περίοδο να προηγηθούν με σκορ 20-8, ωστόσο στη συνέχεια οι «κυανόλευκοι» αντέδρασαν ουσιαστικά «επιστρέφοντας» στο ματς χάρη στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία στη β’ περίοδο για το 25-22 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι «γηπεδούχοι» κατάφεραν και πάλι να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα ασφαλείας που επέφερε το 43-33 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Τελικά αν και οι παίκτες του Νίκου Πολυζωγόπουλος πίεσαν και πάλεψαν να γυρίσουν στο ματς στο φινάλε ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες με σκορ 48-46.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 22/01/2023 (17:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Ταβουλαρέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-8 (Α’), 25-22 (Β’), 43-33 (Γ’), 48-46 (Δ’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Ανδρέας Γιαννόπουλος, Γιώργος Τσατσουλής): Γιαννόπουλος 11(2), Τουλκερίδης 2, Καρδάσης 2, Μαχαίρας 14(1), Δρακόπουλος 4, Μαντάς 1, Μερζιώτης 13, Μακρής 1, Τσουμπλέκας.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Νίκος Πολυζωγόπουλος, Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Τσέλλος 16, Λύρας 4, Μακρής 9(1), Λαγογιάννης, Κωτσόπουλος 7, Ζαμπαθάς, Γκαργκάσουλας 1, Ναστόπουλος 9.