ΑΕΚ Τρίπολης – Βρασιές 4-3 (+φωτό)

0
268

Ένα ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ποιοτικές ομάδες όπως είναι η ΑΕΚ Τρίπολης και οι Βρασιές είναι πάντα ντέρμπι, ακόμη και αν η μέχρι σήμερα πορεία των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα ήταν διαφορετική με την ομάδα της Βόρειας Κυνουρίας να εντυπωσιάζει όντας αήττητη με 8 νίκες και 2 ισοπαλίες και στην κορυφή της βαθμολογίας και η ΑΕΚ Τρίπολης μόλις στην 6η θέση με 4 νίκες, 2 ισοπαλίες και ήδη 3 ήττες.

Το απόγευμα της Κυριακής (18/12) η ομάδα της Τρίπολης έδειξε τις πραγματικές της δυνατότητες αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο, μεγάλη αποτελεσματικότητα και αντίδραση στο ματς σε όσα χρονικά σημεία βρισκόταν πίσω στο σκορ, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 4-3 και «ρίχνοντας» τις Βρασιές από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Φυσικά οι συνθήκες με τη συνεχή χιονόπτωση δεν αποτέλεσε τελικά ουσιαστικό εμπόδιο για να πραγματοποιηθεί μια αναμέτρηση με συναρπαστική εξέλιξη.

Στο α’ ημίχρονο οι Βρασιές ήταν αυτές που ευτύχησαν να προηγηθούν στο παιχνίδι με σκορ 0-1 χάρη σε τέρμα του Γεωργίου στο 32’, ενώ οι «φιλοξενούμενοι» λίγο αργότερα άγγιξαν και το 0-2, ωστόσο ο Κοκκινάκος έσωσε την εστία του. Το 0-1 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του α’ ημιχρόνου, αν και η ΑΕΚ Τρίπολης είχε καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ. Στην επανάληψη πάντως το ματς απέκτησε ακόμη καλύτερο ρυθμό και ουσία από τις δύο ομάδες, καθώς επιτεύχθηκαν συνολικά 6 ακόμη τέρματα!

Στο 50’ ο Ρένος Πετρόπουλος ήταν αυτός που έφερε το ματς στα σε 1-1, αλλά με άμεση αντίδραση οι Βρασιές κατάφεραν μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 57’ με τον Σταθουλόπουλο να πάρουν και πάλι προβάδισμα στο σκορ. Η ΑΕΚ Τρίπολης δεν παράτησε το παιχνίδι, έδειξε διάθεση και αποφασιστικότητα και κατάφερε μέσα σ’ ένα 6λεπτο να φέρει τα πάνω – κάτω κυριολεκτικά στο ματς, σκοράροντας τρία γκολ. Την αρχή έκανε το Καττής που ισοφάρισε με σουτ από την αντίπαλη περιοχή εκ νέου στο 68’ σε 2-2, για να έρθει ο πρώην παίκτης των Βρασιών, Νίκος Κουρόγιωργας και με δύο διαδοχικά γκολ στο 72’ με κεφαλιά και στο 74’ με κοντινό πλασέ μετά από επέμβαση του Κατσαούνη να κάνει το 4-2. Οι Βρασιές στο φινάλε προσπάθησαν να γυρίσουν και πάλι το ματς, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 78’ με τον Βέργο σε 4-3.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Φιλικών | 18/12/2021 (15:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Χιονόπτωση.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νίκος Γεωργόπουλος (Αρκαδίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Μάριος Παπαγεωργίου (Αρκαδίας), Παναγιώτης Ψύλλας (Αρκαδίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: Θοδωρής Παλιογιάννης (Αρκαδίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ: Γιώργος Τσούκας (Αρκαδίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 50’ Πετρόπουλος Ειρ., 68’ Καττής, 72’ Κουρόγιωργας, 74’ Κουρόγιωργας | 32’ Γεωργίου, 57’ (πεν.) Σταθουλόπουλος, 78’ Βέργος.
ΑΕΚ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Παναγιώτης Παναγούλιας, Γιώργος Γούνης): Κοκκινάκος, Μπίσιας, Μπαρμπαγιάννης, Καψής, Λιακόπουλος, Κοσκολός, Πετρόπουλος Ειρ., Καττής, Κουρόγιωργας, Αρδάμης, Παρασκευόπουλος.
ΒΡΑΣΙΕΣ (): Κατσαούνης, Σούρσος Ν., Σκαντζος Ηλ., Κατσίρης, Τσαγγούρης Κ., Βλάχος, Γεωργίου, Μέλλος, Βλαχοπαναγιώτης, Σταθουλόπουλος, Βέργος.