ΑΟ Τεγέας – ΑΕΚ Τρίπολης 3-0 (+φωτό)

0
433

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις στην φυσική της έδρας μετά την ανακατασκευή του γηπέδου Επισκοπής, ο ΑΟ Τεγέας! Συγκεκριμένα μετά μία εξαιρετική εμφάνιση επιβλήθηκε με σκορ 3-0 επί της ΑΕΚ Τρίπολης και κατάκτησε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Αρκαδίας.

Οι «πράσινοι» αποδείχθηκαν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί στην επίθεση, αφού όταν παρουσιάστηκαν οι ευκαιρίες, κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στην αντίπαλη εστία. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα της Τεγέας αν δεν ήταν ιδιαίτερα συγκεκριμένη και αποτελεσματική στη άμυνα, δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στη δημιουργία φάσεων στον αντίπαλο, ίσως να μην μιλούσαμε για το συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

Την ίδια ώρα η ΑΕΚ Τρίπολης παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων, αφού η έλλειψη ηρεμίας, τα λάθη και η έλλειψης πάθους και ενέργειας έπαιξαν καταλυτικό ρόλο, εξηγώντας σε μεγάλο βαθμό το τελικό αποτέλεσμα από την αναμέτρηση του Σαββάτου.

Με «όπλο» της την άμυνα βρήκε το «δρόμο» της στο ματς…

Είναι γεγονός ότι οι παίκτες της Τεγέας μπήκαν ιδιαίτερα συγκεντρωμένοι στον ανασταλτικό τομέα. Θέλησαν από την πρώτη στιγμή να «αποκρούσουν» την πίεση που θα ασκούσε η ΑΕΚ Τρίπολης (η οποία ωστόσο δεν ήταν αυτή που και ο Δημήτρης Τσετσώνης θα ήθελε). Κάθε απόπειρά να διασπαστεί η άμυνα της Τεγέας απέτυχε στο α’ ημίχρονο με μοναδική εξαίρεση μια ολιγωρία των «πρασίνων» η οποία στο 25’ με το Λαφογιάννη θα μπορούσε να φέρει την ισοφάριση.

Η Τεγέα από την αποτελεσματικότητα στην άμυνα βρήκε «ενέργεια» και αυτοπεποίθηση στην επίθεση, με σταθερές επιλογές και κατά διαστήματα εξαιρετική ανάπτυξη. Στο 15’ μετά από φοβερή διαγώνια μπαλιά και εξαιρετική κίνηση στην πλάτη της άμυνας, ο Γρηγόρης Τσαλγιτζόπουλος βρέθηκε απέναντι στον Κοκκινάκο τον οποίο πρόλαβε να πλασάρει για το 1-0.

Η αλήθεια είναι ότι το α’ ημίχρονο είχε ελάχιστες ουσιαστικές φάσεις και για την ακρίβεια από μία για κάθε ομάδα και οι δύο στο πρώτο 25λεπτο της αναμέτρησης. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ελέγξουν το ματς μέσα από την κατοχή της μπάλας και την υπομονή στην κυκλοφορία της, Μέχρι την ανάπαυλα οι «γηπεδούχοι» έδειχναν να πατούν καλύτερα και να μην απειλούνται.

«Κυριαρχία» της Τεγέας στην επανάληψη…

Με τον «αέρα» από το προβάδισμα οι παίκτες της Τεγέας μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση αλλά και ακόμη μεγαλύτερη διάθεση και πάθος στο ματς. Στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους το ματς ήταν ισορροπημένο και μάλιστα στο 56’ η ΑΕΚ Τρίπολης θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει μ’ έναν ανορθόδοξο τρόπο. Συγκεκριμένα μετά από ενέργεια του Ρένου Πετρόπουλου από αριστερά η μπάλα κόντραρε αιφνιδιάζοντας τον Καραγιάννη, που ανάμεσα σε πόδια χρειάστηκε τριπλή προσπάθεια για να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στην εξέλιξη της φάσης η ομάδα της Τεγέας στο 57’ άγγιξε το 2-0, όταν μετά από αποτελεσματική ανάπτυξη, ο Δημητρέλης με ψηλοκρεμαστό πλασέ προσπάθησε να νικήσει τον Κοκκινάκο, αλλά η μπάλα κατάληξε ελάχιστα άουτ. Οι «γηπεδούχοι» σταδιακά έδειξαν να πατούν ακόμη καλύτερα στην αναμέτρηση και κάπως έτσι στο 65’ ήρθε το δεύτερο γκολ των «πρασίνων», μετά από φοβερό σουτ και πανέμορφο γκολ από πλάγια θέση από τον Καραμπέτσο. Η ΑΕΚ Τρίπολης στη συνέχεια έχασε τη διάθεση και το κίνητρο της στο ματς, ενώ φάνηκε να μην έχει δυνάμεις μετά υο 60’. Στο 70’ η Τεγέα μετά από ακόμη μια υποδειγματική αντεπίθεση έφτασε και στο τρίτο γκολ, με τον Γρηγόρη Τσαλγιτζόπουλο να εκτελεί με πλασέ για το 3-0.

Με απόλυτο έλεγχο του ματς στο φινάλε δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση με το 3-0 να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας την πρόκριση για τη συνέχεια στην ομάδα του Κώστα Ηλιόπουλου και Παναγιώτη Δούκα.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Επισκοπής Τεγέας | 18/09/2021 (16:30).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΘΕΑΤΕΣ: 150-200.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Αθανασία Παπαϊωαννου (Αρκαδίας), Τριαντάφυλλος Μακρης (Αρκαδίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Σωτήρης Μπέλτσος (Αρκαδίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 15’ Τσαλγιτζόπουλος Γρ., 65’ Καραμπέτσος, 70’ Τσαλγιτζόπουλος Γρ.
ΑΣΙΣΤ: 15’ Στασινός.