ΑΟ Τεγέας – ΠΑΟΚ Τρίπολης 4-0 (+φωτό)

0
1117

Πρεμιέρα είχαμε για το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος το απόγευμα του Σαββάτου στο Δημοτικό γήπεδο Φιλικών. Συγκεκριμένα στα πλαίσια της Α’ φάσης του θεσμού και στο μοναδικό παιχνίδι που περιλάμβανε η κλήρωση η ομάδα του ΑΟ Τεγέας φιλοξένησε ως τυπικά «γηπεδούχος» τον ΠΑΟΚ Τρίπολης. Μια αναμέτρηση στην οποία η ομάδα της Τεγέας αποδείχθηκε πιο ουσιαστική και φυσικά καλύτερη με αποτέλεσμα να φτάσει τελικά στην εύκολη πρόκριση με σκορ 4-0. Η ομάδα της Τεγέας σημείωσε από δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο και έφτασε τελικά στην πρόκριση στη Β’ φάση στην οποία θα κληθεί την επόμενη εβδομάδα να αντιμετωπίσει την αντίστοιχη ομάδα της Δόξας Μεγαλόπολης.

Αγωνιστικά το απόγευμα του Σαββάτου 14/09 η ομάδα της Τεγέας ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ στο ματς. Μόλις στο 4’ ήρθε το πρώτο σουτ που εξουδετέρωσε ο Τσιώλης σε κόρνερ. Στο 10’ μετά από αντεπίθεση της Τεγέας του σουτ του Καραμπέτσου μπλόκαρε ο Τσιώλης. Μετά τα πρώτα λεπτά στα οποία η Τεγέα αποδείχθηκε επικίνδυνη οι παίκτες του Βαλάντη Γκαργκάσουλα κατάφεραν να κερδίσουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να απειλήσουν ιδιαίτερα τους «πράσινους».

Στο 13’ μετά από νέα αντεπίθεση της Τεγέας και ωραία μπαλιά του Καραμπέτσου, ο Μπέλτσος ήταν αυτός που για λίγο δεν πρόλαβε την προβολή από εξαιρετική θέση. Στη 32’ ωστόσο μετά από ακόμη μια ωραία επίθεση της Τεγέας, ο Καραμπέτσος με ωραίο σουτ δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο τερματοφύλακα φτάνοντας στο γκολ και το 1-0. Στο 39’ ένα ωραίο σουτ του Κασνή κατάληξε στην αγκαλιά του Κωνσταντόπουλου. Στο φινάλε του α’ μέρους ο Μπέλτσος ήταν αυτός που σκόραρε για το 2-0.

Στην επανάληψη τα δεδομένα της αναμέτρησης δεν ανατράπηκαν. Η Τεγέα είχε τον έλεγχο του ματς και με προβάδισμα ασφαλείας έψαχνε και άλλα τέρματα, παρά τις προσπάθειες του ΠΑΟΚ Τρίπολης να αντιδράσουν στο ματς. Η αλήθεια είναι ότι οι παίκτες του Κώστα Ηλιόπουλου στηρίχθηκαν πολύ στις γρήγορες και επικίνδυνες αντεπιθέσεις τους. Συγκεκριμένα στο 85’ για ακόμη μια φορά μετά από γρήγορη επίθεση ο Μπέλτσος σκόραρε μα πλασέ, ενώ στο 92’ ο ίδιος παίκτης μετά από πέναλτι που κέρδισε, ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε για το τελικό 4-0 και το προσωπικό του χατ-τρικ.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Φιλικών | 14/09/2019 (16:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΘΕΑΤΕΣ: 100-150.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Παναγιώτης Τσούκας (Αρκαδίας), Νικόλαος Τσούκας (Αρκαδίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Γεώργιος Μπιρμπίλης (Αρκαδίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 32’ Καραμπέτσος, 45’ Μπέλτσος, 85’ Μπέλτσος, 90’+2’ Μπέλτσος.