«Απούσα» από το β’ μέρος η ΑΕΚ Τρίπολης ηττήθηκε 1-0 από τον Αήττητο

0
129

Το απόγευμα του Σαββάτου 09/11 για την 8η αγωνιστική στην Γ’ Εθνική κατηγορία και τον 6ο όμιλο η ΑΕΚ Τρίπολης φιλοξενήθηκε από την ομάδα του Αήττητου Σπάτων. Μια αναμέτρηση στην οποία οι δύο ομάδες έψαχναν τη νίκη με μεγάλο κίνητρο η οποία αποδείχθηκε αρκετά ισορροπημένη στο α’ ημίχρονο, αλλά όχι και στην επανάληψη. Στο β’ μέρος ο Αήττητος με αποτελεσματική άμυνα και πρωτοβουλία των κινήσεων κατάφερε να απειλήσει και να σκοράρει κερδίζοντας τελικά την αναμέτρηση.

Η ΑΕΚ Τρίπολης αν και είχε μια αρκετή καλή παρουσία στο α’ μέρος στην επανάληψη αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στην δημιουργία φάσεων με αποτέλεσμα να μην απειλήσει σε κανένα σημείο του δευτέρου 45λέπτου. Ακόμη και μετά το γκολ της αναμέτρησης στο 67’ με τον Ζώνα, δεν ήρθε καμία αντίδραση και μοιραία ήρθε η ήττα με σκορ 1-0.

Ισορροπημένο το α’ μέρος…

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης αποδείχθηκε αρκετά ισορροπημένο για τις δύο ομάδες στην προσπάθειά τους να φτάσουν σε κάποιο τέρμα. Η ΑΕΚ Τρίπολης μπήκε λίγο καλύτερα και ύστερα από μία γρήγορη αντεπίθεση από δεξιά η παράλληλη μπαλιά και η ασταθής απόκρουση του Στεφανίδη, βρήκε σε θέση βολής τον Βόρφι που δεν μπόρεσε με διπλή προσπάθεια να σκοράρει σε μια τεράστια ευκαιρία των «Αρκάδων». Η ομάδα του Αήττητου στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε μετά από κεφαλιά του Ξαγοράρη με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Από την πλευρά της η ομάδα της Τρίπολης που ήταν πιο επικίνδυνη στο πρώτο ημίωρο στις τελικές προσπάθειες, ο Κολιόπουλος ύστερα από ωραία ατομική ενέργεια με διπλή προσπάθεια δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γρηγόρη Στεφανίδη που είχε σημαντικές αποκρούσεις.

Στη συνέχεια χωρίς να αλλάξουν οι ισορροπίες του παιχνιδιού οι «γηπεδούχοι» στο 33’ απείλησαν με μια σέντρα-σουτ η οποία περνάει επικίνδυνα άουτ. Στο 35’ ένα σουτ του Αήττητου φεύγει λίγο άουτ με τη μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της εστίας της ΑΕΚ Τρίπολης. Στο φινάλε του α’ μέρους (45’+2’) ο Μπούσγας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα επικίνδυνα άουτ.

Ανώτεροι οι «γηπεδούχοι» στην επανάληψη…

Στην επανάληψη η ομάδα του Αήττητου ανέβασε κατακόρυφα απόδοση και με την ενέργεια και την πιεστική άμυνα, κατάφερε ουσιαστικά να ελέγξει το ματς και να μην επιτρέψει στην ΑΕΚ Τρίπολης να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία. Στο 53’ ένα σουτ του Χιλάι πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 65’ οι «γηπεδούχοι» απείλησαν με τριπλή προσπάθεια. Αρχικά το γυριστό σουτ του Γερόλυμου από την αντίπαλη περιοχή απέκρουσε σωτήρια ο Γεωργακόπουλος. Στην εξέλιξη της φάσης δύο σουτ παικτών του Αήττητου εξουδετερώθηκαν από αμυντικούς. Ωστόσο στο 67’ ο Αήττητος σκόραρε όταν ο Δρίτσας με ωραία ενέργεια έβγαλε σε θέση βολής των Ζώνα που με εύστοχο πλασέ απέναντι στον Γεωργακόπουλο έκανε το 1-0.

Αν και θα περίμενε κανείς αντίδραση από τους «Αρκάδες», κάτι τέτοιο τελικά δεν συνέβη. Ουσιαστική η ανασταλτική λειτουργία των «γηπεδούχων» απέτρεψαν στην ΑΕΚ Τρίπολης να απειλήσει. Στο 78’ μετά από γύρισμα του Δρίτσα, ο Γεωργακόπουλος επεμβαίνει με αστάθεια, αλλά η φάση έμεινε ανεκμετάλλευτη από τους παίκτες του κ. Τσιώλη. Στο 81’ ο Ζώνας δεν μπορεί να νικήσει τον Γεωργακόπουλο που επεμβαίνει σε κόρνερ. Οι «γηπεδούχοι» απείλησαν στο φινάλε στο 85’ με γρήγορη επίθεση που ανακόπηκε από την αντίπαλη άμυνα την τελευταία στιγμή καθώς και στο 90’+3’ όταν το σουτ του Ζώνα έφυγε ελάχιστα άουτ.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Αγίας Μαρίνας (Νέας Μάκρης) | 09/11/2019 (15:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θεόφιλος Δημητρακόπουλος (Αθηνών).
ΒΟΗΘΟΙ: Μιχαήλ Νιδριώτης (Αθηνών), Λυκούργος Τσολακίδης (Αθηνών).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Χρήστος Διαμαντής (Εύβοιας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 67’ Ζώνας.