Αρνήθηκε να χάσει και από την ΑΕΚ, αλλά αν και πάλεψε στο τέλος δεν κέρδισε

0
96
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Συνέχεια στην αγωνιστική δράση στα play-off της Super League 1 με τη διεξαγωγή της 9ης αγωνιστικής σ’ ένα ματς στο οποίο η ΑΕΚ ήθελε να «κλειδώσει» την παρουσία της στην πρώτη τετράδα και την ίδια ώρα τον Αστέρα χωρίς βαθμολογικό κίνητρο να θέλει την πρώτη του νίκη στη διαδικασία των play-off.

Το απόγευμα της Κυριακής ο Αστέρας Τρίπολης για ακόμη ένα ματς αποδείχθηκε ανταγωνιστικός στον αγωνιστικό χώρο, διεκδικώντας τη νίκη στο τέλος, αλλά μην καταφέρνοντας τελικά να πετύχει τη νίκη που τόσο ψάχνει. Στο α’ ημίχρονο το ματς ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα στα μισά του πρώτου 45λέπτου όπου η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές χωρίς ωστόσο να ευτυχήσουν να σκοράρουν.

Στην επανάληψη ο Αστέρας αποδείχθηκε περισσότερο ανταγωνιστικός και παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 56’ σε μια από τις λίγες ουσιαστικές τελικές των «κιτρινόμαυρων» στο συγκεκριμένο διάστημα, κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει άμεσα στο 63’ μ’ ένα υπέροχο σε επινόηση τέρμα, αλλά επιπλέον να ψάξει με αξιώσεις και το δεύτερο γκολ, χάνοντας σημαντικές στιγμές να το πετύχει.

Λίγες καλές φάσεις, ισορροπημένο α’ ημίχρονο…

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της συνάντησης ο ρυθμός της αναμέτρησης ανέβηκε με τις δύο ομάδες να έχουν κάποιες λίγες αλλά και καλές στιγμές στο α’ ημίχρονο. Στο 13’ μετά από απευθείας εκτέλεση του φάουλ σε καλό σημείο ο Γκόμες ανάγκασε σε εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ τον Αθανασιάδη. Στο 16’ σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει όταν μετά από αντεπίθεση ο Τόνκοβιτς απέναντι στον Τσιφτσή δεν μπόρεσε να τον νικήσει, με τον τερματοφύλακα του Αστέρα να επεμβαίνει σωτήρια.

Η ΑΕΚ μετά το 20’ περίπου ανέβασε ρυθμούς και φάνηκε να ψάχνει περισσότερο κάποια καλή στιγμή, ίσως γιατί και οι «γηπεδούχοι» οπισθοχώρησαν λίγο. Στο 35’ μετά από αντεπίθεση της ΑΕΚ, ο Τάνκοβιτς με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσιφτσή. Ο Αστέρας στο φινάλε του α’ μέρους απείλησε για το γκολ με το οποίο θα μπορούσε να είχε προηγηθεί.

Στο 44’ ένα σουτ του επερχόμενου Άλβαρες εκτός περιοχής, κόντραρε σε αμυντικό και κατάληξε κόρνερ. Στο 45’ ένα διαγώνιο σουτ του Μουνάφο δεν ήταν κακό, αλλά μπλόκαρε ο Αθανασιάδης, ενώ στο 45’+1’ μετά από ωραία επίθεση του Αστέρα και γύρισμα του Λέο Τιλίκα, ο Μπαράλες από πολύ καλή θέση πλάσαρε αλλά τη μπάλα απέκρουσε σωτήρια με παρέμβασή του ο Μπακάκης.

Το προβάδισμα της ΑΕΚ…

Στην επανάληψη ο Αστέρας προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να φτάσει κοντά στο γκολ, κυρίως με παιχνίδι από τα άκρα και στημένες φάσεις. Στο 50’ μετά από εκτέλεση κόρνερ η κεφαλιά του Σίτο στο δεύτερο δοκάρι δεν ήταν δυνατή ώστε να δημιουργήσει πρόβλημα στον Αθανασιάδη που μπλόκαρε. Στο 56’ σε μια από τις ουσιαστικές στιγμές της ΑΕΚ με ωραία συνεργασία των ποδοσφαιριστών του Μανόλο Χιμένεθ ήρθε το γκολ, καθώς μετά από μπαλιά του Αλμπάνη ο Ανσαριφάρντ περνώντας τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Άλβαρες, νίκησε τον Τσιφτσή για το 0-1.

Η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί χωρίς εκείνο το διάστημα να έχει δείξει τον έλεγχο του ματς ή την «κυριαρχία» του στον αγωνιστικό χώρο. Την ώρα μάλιστα που ο Αστέρας άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και να ψάχνει ένα γκολ.

Η άμεση αντίδραση του Αστέρα και η παρ’ ολίγον ανατροπή…

Για πολλαπλή φορά ο Αστέρας έβγαλε ωστόσο αντίδραση στον αγωνιστικό χώρο, καθώς στο 56’ ισοφάρισε σε 1-1 μετά από μια καλά οργανωμένη επίθεση των «Αρκάδων» που ολοκληρώθηκε με έναν πανέμορφο τρόπο. Ο Μουνάφο έβγαλε μια έξοχη μπαλιά στον Κώτσιρα που είχε ανέβει και με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ από αρκετά πλάγια θέση έστειλε με μοναδικό τρόπο τη μπάλα στο βάθος της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Αθανασιάδη.

Στη συνέχεια ο ρυθμός θα μπορούσε να πει κανείς ότι ως ένα βαθμό επηρεάστηκε από τις διαδοχικές αλλαγές των δύο προπονητών. Παρ’ όλα αυτά ο Αστέρας αποδείχθηκε πιο επικίνδυνος στο τελευταίο ημίωρο της αναμέτρησης και η ομάδα που άξιζε περισσότερο ένα δεύτερο γκολ. Στο 73’ ένα σουτ του Πέπε Καστάνιο μετά από εκτέλεση φάουλ, απέκρουσε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «γηπεδούχοι» αύξησαν την πίεσή τους στον αγωνιστικό χώρο. Στο 83’ σε πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία ο Αστέρας άγγιξε το γκολ. Μετά από εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση του Άλβαρες, ο Μπαράλες αρχικά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια η νέα κεφαλιά του Πέπε Καστάνιο κατέληξε επικίνδυνα εκτός εστίας της ΑΕΚ. Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν πιο ουσιαστική ανάπτυξη και παρουσία προς την αντίπαλη περιοχή. Στο 90’+4’ ένα σουτ του Αλί Μπαμπά πέρασε άουτ με το κλείσιμο της αναμέτρησης.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 12/05/2021 (19:30).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.