ΑΣΠΕΤ Τρίπολης – ΓΣ Άργους 2-3 [ΚΟΡ] (+φωτό)

0
786

Στα πλαίσια της Β’ φάσης του πρωταθλήματος κορασίδων το βράδυ του Σαββάτου 23 Μαρτίου η ομάδα του ΑΣΠΕΤ Τρίπολης υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα του ΓΣ Άργους σ’ ένα πολύ ενδιαφέρον εξ’ αρχής παιχνίδι. Η ομάδα της Τρίπολης αν και ανταγωνιστική στα πρώτα σετ, τελικά ηττήθηκε με 2-3 σετ, ύστερα από ένα πραγματικά συναρπαστικό παιχνίδι παρουσία πολλών φίλων του βόλεϊ με ανταπεξήλθαν στο κάλεσμα της ομάδας της Τρίπολης.  Επί της ουσίας ο ΑΣΠΕΤ είχε την μεγάλη ευκαιρία να φτάσει σε μια σημαντική νίκη όταν και προηγήθηκε με 2-ο σετ, ωστόσο στην εξέλιξη του ματς οι «φιλοξενούμενες» αντέδρασαν, γύρισαν το ματς και κέρδισαν τελικά στο τάι-μπρέικ με 2-3 σετ.

Αγωνιστικά η ομάδα του ΑΣΠΕΤ ξεκίνησε δυνατά το ματς και παίζοντας πιο ουσιαστικό βόλει αλλά και καλύτερη στα κρίσιμα σημεία κέρδισε το 1ο σετ με 25-21. Η συνέχεια ανάλογη για τις «γηπεδούχες» που κατάφεραν με καλή απόδοση σε επίθεση και άμυνα να κατακτήσουν και το δεύτερο σετ με σκορ 19-25. Στη συνέχεια της αναμέτρησης η ομάδα του Άργους ανέβασε ρυθμούς μην έχοντας άλλα περιθώρια και εκμεταλλευόμενη την χαλάρωση ως ένα βαθμό των κοριτσιών του ΑΣΠΕΤ που ίσως πίστεψαν ότι έχει εξασφαλιστεί η νίκη, με αποτέλεσμα την αλλαγή αγωνιστική εικόνας. Η ομάδα του ΓΣ Άργους ήταν αυτή που τελικά πήρε το σετ με 21-25 και αλλαγή ψυχολογίας για τις «φιλοξενούμενες».

Η συνέχεια άνηκε πλέον στις αθλήτριες της κας Θεοδώρου η οποίες με ανεβασμένο ηθικό και σαφώς καλύτερη αγωνιστική εικόνα στο παρκέ κατάφεραν να επιβληθούν στο τέταρτο σετ το οποίο και κατέκτησαν εύκολα με 9-25. Το φινάλε έδινε ψυχολογικό πλεονέκτημα στις «φιλοξενούμενες» που κάνοντας λιγότερα λάθη, κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του τάι-μπρέικ με 7-15 και κατ’ επέκταση στην κατάκτηση της νίκης με 2-3 σετ.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 27/03/2019 (20:15).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δοξαράς Αντώνης.
ΣΕΤ: 25-21 (1ο | 27’), 25-19 (2ο | 25’), 21-25 (3ο | 27’), 9-25 (4ο | 17’), 7-15 (5ο | 17’).
ΑΣΠΕΤ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Χρονόπουλος Γ.): Αγγελοπούλου, Αλεξοπούλου, Δήμου, Ζάβου, Καραλέκα, Παπαλιά-Βρετού, Πρωιμάκου, Σιάννα, Σούντρη, Σχίζα, Φωτοπούλου, Χρονοπούλου.
Γ.Σ. ΑΡΓΟΥΣ (Θεοδώρου Αικ.): Αναγνώστου, Καρκούλη, Κότσιφα, Ντίνη, Ντόκου, Ντούλια, Πασιά, Πίκη, Ροκίζα, Σελλή, Τσακίρη, Χιόνη.