ΑΣΠΕΤ Τρίπολης – ΕΑΠ 3-0 (+φωτό, vid)

0
637

Το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας γυναικών στο χώρο του βόλεϊ συνεχίστηκε το απόγευμα της Κυριακής (26/03) με τη διεξαγωγή της 6ης αγωνιστικής σε ότι αφορά τα play-out και την ομάδα του ΑΣΠΕΤ Τρίπολης, να φιλοξενεί σ’ ένα πολύ σημαντικό ματς την αντίστοιχη ομάδα της ΕΑΠ. Στόχος για την Αρκαδική ομάδα ήταν η νίκη και οι τρεις βαθμοί που θα της επέτρεπαν δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε να βρεθεί εκ νέου στην πρώτη προνομιούχο (με τα μέχρι στιγμής δεδομένα) τριάδα.

Το απόγευμα της Κυριακής (26/03) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, τελικά ο ΑΣΠΕΤ Τρίπολης με καλή απόδοση, διάθεση και αποτελεσματικότητα στα κρίσιμα φινάλε του 2ου και 3ου σετ κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 3-0 σετ και στην κατάκτηση του πολύ σημαντικού «τρίποντου» για τη συνέχεια.

Σε ότι αφορά το 1ο σετ η ΕΑΠ ξεκίνησε καλύτερα και είχε το σταθερό προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 8-8 (1-4, 5-8), ωστόσο η συνέχεια βρήκε τις «γηπεδούχες» να ανεβάζουν ρυθμούς και να βελτιώνονται σημαντικά με αποτέλεσμα την αλλαγή ισορροπιών και τα 12-10, 16-12, 19-14 στη συνέχεια. Ο ΑΣΠΕΤ από τη στιγμή που βρήκε ρυθμό σε επίθεση και άμυνα τελικά κατάφερε να φτάσει στο 25-18 και την κατάκτηση του 1ου σετ.

Στο 2ο σετ ο ΑΣΠΕΤ ξεκίνησε με σταθερό προβάδισμα έως το 8-7, αλλά στη συνέχεια η Αχαϊκή ομάδα ανέβασε απόδοση, βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα και πήρε με τη σειρά της προβάδισμα με 8-10, 10-13 και 14-15. Το ματς ήταν ντέρμπι σε εκείνο το διάστημα με εναλλαγή στο προβάδισμα μέχρι και το 21-21. Στο φινάλε του 2ου σετ ο ΑΣΠΕΤ Τρίπολης με ουσία κατάφερε να «καθαρίσει» το σετ με 25-21 και να προηγηθεί με 2-0.

Στο συναρπαστικό ως προς την εξέλιξή του 3ο σετ οι ομάδες το διεκδίκησαν στα ίσα μέχρι το τέλος. Αρχικά ο ΑΣΠΕΤ Τρίπολης φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς με 8-3 και 13-8. Η ΕΑΠ αντέδρασε στο ματς και με σημαντικούς πόντους κατάφερε να μπει στο ματς ακολουθώντας με διαφορές 1-3 πόντων (14-12, 16-13, 18-17 και 20-17). Στο φινάλε η Αχαϊκή ομάδα επέστρεψε δυναμικά με το σκορ στο 21-21. Η ομάδα της Τρίπολης δεν ήταν διατεθειμένη να χάσει το τρίτο σετ και πάλεψε με νύχια και με δόντια για τη νίκη  (όπως επίσης και οι «φιλοξενούμενες»).

Χαρακτηριστικό ότι ο ΑΣΠΕΤ έφτασε σε τρία match point (24-23, 25-24, 26-25), με ανάλογες απαντήσεις από τις «φιλοξενούμενες» οι οποίες μάλιστα έφτασαν σε set point με 26-27. Τελικά η ουσιαστικά απάντηση ήρθε στο τέλος από την Αρκαδική ομάδα, με τέταρτο match point στο 28-27 και το τελικό 29-27 με τρεις διαδοχικούς πόντους μεγάλης σημασίας για το 3-0, τη νίκη και την κατάκτηση των τριών βαθμών.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ένας βασικός τομέας στον οποίο ο ΑΣΠΕΤ Τρίπολης αποδείχθηκε καλύτερος παίζοντας σε σημαντικό βαθμό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού, ήταν το σερβίς, με αρκετούς κερδισμένους πόντους από άσους για τις «γηπεδούχους» από τη μία και πολλούς χαμένους πόντους από λάθη στις πρώτες βολές για τις «φιλοξενούμενες».

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 26/03/2023 (17:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δοξαράς, Χριστοδουλόπουλος.
ΣΕΤ: 25-18 (1ο | 25’), 25-21 (2ο | 30’), 29-27 (3ο | 29-27).
ΑΣΠΕΤ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Χρονόπουλος): Πεντεφούντη, Μπιρμπίλη, Νικητοπούλου, Χρονοπούλου Βασ., Καραλέκα, Χρονοπούλου Ιωάν., Σενγκέργκη, Ζάβου, Κυριαζή, Καλόμαλου.
ΕΑ ΠΑΤΡΩΝ (Ανδρέας Φαλιέρος): Καραντζά, Πέππα, Ακύλα, Μετόχου, Κούκιου, Μαρκεζή, Ελέζι, Μαγγαφά, Μαμαλίγκα, Κωνσταντουδάκη.