ΑΣΠΕΤ Τρίπολης – Σπαρτιατικός ΓΣ 1-3 (+φωτό, vid)

0
835

Το απόγευμα της Κυριακής (16/10) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης η γυναικεία ομάδα του ΑΣΠΕΤ Τρίπολης πραγματοποίησε την πρεμιέρα στην φετινή Β’ Εθνική κατηγορία βόλεϊ, φιλοξενώντας στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την ομάδα του Σπαρτιατικού ΓΣ. Μετά από ένα αρκετά ενδιαφέρον ματς η Αρκαδική ομάδα ηττήθηκε τελικά με σκορ 1-3 και αφού σε κρίσιμα σημεία του 2ου και 3ου σετ «πλήρωσε» τα λάθη στην άμυνα, αρκετά εκ των οποίων αβίαστα.

Ενδεχομένως τη συγκέντρωση των κοριτσιών του Αρκαδικού συλλόγου στα κρίσιμα σημεία να επηρέασε και ο σοβαρός τραυματισμός της Γεωργουλοπούλου στη διάρκεια του ζεστάματος με αποτέλεσμα να αποχωρήσει με φορείο από γήπεδο. Οι «γηπεδούχες» πάλεψαν το ματς ακόμη και στο ξεκίνημα του 4ου σετ, αλλά ο Σπαρτιατικός ήταν πιο ουσιαστικός στα κρίσιμα σημεία του ματς φτάνοντας τελικά στη νίκη με 1-3.

Η ομάδα της Τρίπολης αν και δεν ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση κυνηγώντας στο σκορ με 4-9, στη συνέχεια κατάφερε να βγάλει αντίδραση στο παρκέ, με πάθος, ουσία στην επίθεση και καλές άμυνες με αποτέλεσμα το προβάδισμα στο σκορ με 12-11, 16-11 και 18-11. Πλέον το σετ δεν χανόταν βάσει της εικόνας του στο φινάλε, με τον ΑΣΠΕΤ να το κερδίζει με μετά το 21-15 σε 25-16.

Στη συνέχεια του ματς ο Σπαρτιατικός ΓΣ μπήκε δυνατά στο ματς και μετά το 3-3 και το 7-6, κατάφερε να αξιοποιήσει τις καλές επιθέσεις της αλλά και τους εύκολους πόντους που προέκυψαν από λάθη των «γηπεδούχων» για να προηγηθεί με 9-15 και 12-19. Η συγκεκριμένη εικόνα με τις «φιλοξενούμενες» αρκετά καλύτερες διατηρήθηκε για να έρθει τελικά το 14-25 και η ισοφάριση σε 1-1.

Η συνέχεια και στη διάρκεια του 3ου σετ αποδείχθηκε καλύτερη για τον Σπαρτιατικό που έβρισκε τις λύσεις για να προηγείται στο σκορ. Παράλληλα και η όχι καλή αμυντική λειτουργία και η έλλειψη συγκέντρωσης στα κρίσιμα σημεία του σετ, μετά το 6-6, επέφεραν ένα σταθερό προβάδισμα στην ομάδα της Σπάρτης. Στο 8-12 και στο 10-16 το σκορ. Κάπου εκεί όμως η Αρκαδική ομάδα έχοντας ψυχικά «αποθέματα» στο ματς αντέδρασε, έβγαλε πάθος, βρήκε σημαντικούς πόντους και κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ με 18-18. Πέρα από το 1ο σετ όμως διάρκεια στην καλή απόδοση δεν είχε η ομάδα της Τρίπολης και παρά το «μομέντουμ», δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και ενδεχομένως το τρίτο σετ με αποτέλεσμα την ήττα με 20-25.

Στο 4ο σετ πλέον οι «φιλοξενούμενες» έδειχναν να έχουν τόσο το ψυχολογικό αβαντάζ όσο και την ανωτερότητα από αγωνιστικής άποψης. Είχαν λύσεις με αποφασιστικές επιθέσεις που δεν κατάφερε να μπλοκάρει η Αρκαδική άμυνα, ενώ και τα κρίσιμα λάθη για τις αθλήτριες του κ. Γιώργου Χρονόπουλου, δεν βοηθήσουν στο να καταφέρει η ομάδα να εξασφαλίσει ένα προβάδισμα. Μετά το 5-4 ο ΑΣΠΕΤ πάλεψε να φτάσει στην ισοφάριση με 7-7 και 10-11 και 12-13. Από εκείνο το σημείο και ύστερα ο Σπαρτιατικός προηγήθηκε με 12-16, 13-19 και 17-25.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 16/10/2022 (17:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδουλόπουλος, Δοξαράς.
ΣΕΤ: 25-16 (1ο | 30’), 14-25 (2ο | 24’), 20-25 (3ο | 30’), 17-25 (4ο | 27’).
ΑΣΠΕΤ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Χρονόπουλος): Πεντεφούντη, Μπιρμπίλη, Νικητοπούλου, Χρονοπούλου Β., Καραλέκα, Χρονοπούλου Ι., Σενγκέργκη, Μητσοπούλου, Ζάβου, Καλόμαλου.
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ (Μ. Κωνσταντόπουλος): Μελά, Ζλατίντση, Καπετανέα, Μπουνά, Καπετάνιου, Βάρλα, Πλειώτα, Κάκκα.