Βαθμό για τον Αστέρα επί του Άρη που διατηρεί ελπίδες για play-off

0
249
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 1 o Αστέρας Τρίπολης καλούμενος να διατηρηθεί «ζωντανός» στην διεκδίκηση θέσης στην πρώτη εξάδα και τα φετινά play-off του πρωταθλήματος, υποδεχόμενος τον Άρη στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Το απόγευμα της Κυριακής σ’ ένα ματς χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις οι δύο ομάδες περιορίστηκαν στο βαθμό της ισοπαλίας μετά το 1-1. Ένα αποτέλεσμα που μάλλον βόλεψε την ομάδα της Θεσσαλονίκης καθώς διατήρησε απόσταση ασφαλείας από την 7η θέση.

Το ισόπαλο 1-1 μπορεί να μην ικανοποιεί απόλυτα τον Αστέρα, αλλά τον διατηρεί «ζωντανό» στη διεκδίκηση της εξασφάλισης μιας θέσης στα φετινά play-off της φετινής αγωνιστικής περιόδου.

Από ένα γκολ για κάθε ομάδα στο α’ μέρος…

Αγωνιστικά το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε την ομάδα του Άρη να μπαίνει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο αν και οι δύο ομάδες βρήκαν στα πρώτα λεπτά κάποιες τελικές προσπάθειες. Στο 13’ οι «κιτρινόμαυροι» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ και προηγήθηκαν με σκορ 1-0, όταν μετά από στημένη φάση με κόρνερ ο Βέλεθ τελικά εκτέλεσε με το κεφάλι ανοίγοντας το σκορ. Η ομάδα της Τρίπολης αποτελεί γεγονός ότι δυσκολεύτηκε να φτάσει με προϋποθέσεις στην αντίπαλη περιοχή στο πρώτο 20λεπτο. Παρ’ όλα αυτά μια σέντρα του Ιγκλέσιας και κόντρα της μπάλας στον Μπαράλες, επέτρεψε στον Μαρκ Φερνάντεθ να σκοράρει για το 1-1.

Μια εξέλιξη που πέρα από «ανακούφιση» συνδυάστηκε και με ανεβασμένους αγωνιστικούς ρυθμούς του Αστέρα ο οποίος έδειχνε να ισορροπεί το ματς και να μπορεί να απειλήσει περισσότερο την αντίπαλη εστία. Όσες φάσεις πάντως δημιούργησαν οι «γηπεδούχοι» δεν απείλησαν ουσιαστικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το α’ μέρος της αναμέτρησης.

Δεν άλλαξε το «σκηνικό» στην επανάληψη…

Στο β’ ημίχρονο η ομάδα της Τρίπολης μπήκε δυνατά στο ματς και αρχικά απείλησε με σουτ στο 51’ από τον Μαρκ Φερνάντεθ και ένα απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Ντέλετιτς στο 52’. Από το 55’ όμως ο Άρης ανέβασε ρυθμούς σε μια προσπάθεια να διεκδικήσει κάποιο γκολ στο ματς. Στο 62’ ένα σουτ του Φετφατζίδη μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος. Στο 72’ ο Μαρκ Φερνάντεθ απειλεί με σουτ από καλή θέση αλλά κόντρα της μπάλας πάνω στον Ρόουζ.

Παρά τις διαδοχικές αλλαγές μετά το 60’ δεν ήταν δυνατόν να αλλάξουν οι ισορροπίες της αναμέτρησης. Πάντως στο 85’ ο Αστέρας θα μπορούσε να είχε φτάσει στη νίκη, αν το σουτ του Μαρκ Φερνάντεθ από καλή θέση δεν «εξουδετερωνόταν» από τον Κουέστα. Στο φινάλε αν και οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να ψάξουν φάσεις, δεν άλλαξε τίποτα με το ματς να ολοκληρώνεται ισόπαλο 1-1.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 09/02/2020 (15:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος με κρύο.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά).
ΒΟΗΘΟΙ: Κωνσταντίνος Κωνστάντιος (Ευβοίας), Σπυρίδων Βασιλόπουλος (Έβρου).
4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φώτης Πολυχρόνης (Πιερίας).
VAR: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου).
AVAR: Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτ/νίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 26’ Μαρκ Φερνάντεθ | 13’ Βέλεθ.