Βρήκε αντίδραση στην επανάληψη στο Περιστέρι και «έσπασε» νέο ρεκόρ

0
276
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Το πρωτάθλημα της Super League 1 σε ότι αφορά την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος οδεύει προς το φινάλε της με την 25η και προτελευταία αγωνιστική να διεξάγεται το τριήμερο 06-08/03. Μια αγωνιστική η οποία βρίσκει τον Αστέρα Τρίπολης να φιλοξενείται από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, σ’ ένα απαιτητικό παιχνίδι που ωστόσο συνδυάζεται από μεγάλο κίνητρο για την διεκδίκηση ενός ακόμη θετικού αποτελέσματος. Ζητούμενο για την ομάδα της Τρίπολης παράλληλη ήταν η επέκταση του αήττητου σερί για 10ο διαδοχικό επίσημο ματς.

Το απόγευμα του Σαββάτου ο Αστέρας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ σε μία από τις 4 τελικές προσπάθειες, κατάφερε στην επανάληψη να ισοφαρίσει και εν τέλει (αν και μπορούσε το κάτι παραπάνω) να φτάσει στο ισόπαλο 1-1. Ένα αποτέλεσμα που φέρνει τον Αστέρα μπροστά από την κατάρριψη ενός «διπλού» ρεκόρ με το μεγαλύτερο αήττητο σερί συνολικά (10) και εκτός έδρας αναμετρήσεων (7).

Στο α’ ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης αποδείχθηκε καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο με κατοχή της μπάλας, πρωτοβουλία των κινήσεων και αρκετές επισκέψεις προς την αντίπαλη εστία, υστερώντας ωστόσο σε ουσιαστικές τελικές προσπάθειες, κάτι που είχε ο Αστέρας και χάρη στο γκολ του Μανούσου στο 19’ είχε και την πρωτοπορία στο σκορ.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς που διατήρησαν την υπεροχή τους στην αναμέτρηση, αλλά τους έλειπε αποτελεσματικότητα στο τελείωμα των φάσεων, προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Εν τέλει με στημένη φάση στο 76’ και μονοκόμματο σουτ σε πρώτο χρόνο από τον Αλί Μπαμπά ήρθε η ισοφάριση, σ’ ένα 45λεπτο στο οποίο ο Ατρόμητος ήταν ακίνδυνος.

Πιο αποτελεσματικός ο Ατρόμητος στο α’ μέρος…

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η ομάδα του Αστέρα που φάνηκε να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά και την διάθεση να ελέγξει το παιχνίδι μέσα από την υπομονή στην κυκλοφορία της μπάλας. Στο 8’ μετά από φάουλ και κάποιες κόντρες της μπάλας ο Θεοδωράκης δεν ανησύχησε και μπλόκαρε, ενώ στο 14’ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 19’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουνίθ, ο Μανούσος έπιασε την κεφαλιά από τον Μπαράλες και σκόραρε για το 1-ο και το προβάδισμα του Ατρομήτου. Μια φάση στην οποία η άμυνα της ομάδας ολιγώρησε με αποτέλεσμα τη συγκεκριμένη κατάληξη. Η εικόνα της αναμέτρηση δεν άλλαξε πολύ στη συνέχεια με τον Αστέρα να συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις περισσότερες επισκέψεις προς την αντίπαλη περιοχή, αδυνατώντας να φτάσει όμως στην κλασική στιγμή στο ματς.

Στο 27’ μετά από σέντρα του Σίτο, ο Μπαράλες πιάνει την κεφαλιά που δεν ήταν δυνατή για να προκαλέσει προβλήματα στον Θεοδωράκη. Στο 36’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ριέρα, ακόμη μια κεφαλιά (δυνατή αυτή τη φορά) από το Μπαράλες, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία των «κυανόλευκων». Στο 39’ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρεγκίς, ο Μανδάς μπλοκάρει τη μπάλα χωρίς πρόβλημα. Στο 40’ ακόμη μια προβολή του Μπαράλες, με τη μπάλα ωστόσο και αυτή τη φορά να φεύγει επικίνδυνα άουτ. Ο Ατρόμητος στο φινάλε του α’ μέρους θα μπορούσε να είχε σκοράρει και δεύτερο τέρμα στην δεύτερη ουσιαστική φάση που δημιούργησε, αλλά το γκολ που σημείωσε ο Αγκάγιεφ ακυρώθηκε οριακά με υπόδειξη οφ-σάιντ.

Απάντηση από τους «Αρκάδες» στην επανάληψη…

Η ομάδα της Τρίπολης κλήθηκε στην επανάληψη να λειτουργήσει ανάλογα στην κυκλοφορία της μπάλας και στην επανάληψη, αλλά επιπλέον ήθελε να βρει μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια. Η υπεροχή του Αστέρα συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της επανάληψης καθώς είχε την κατοχή, ενώ παράλληλα ήταν πιο απειλητικός προς την αντίπαλη εστία.

Στο 59’ μετά από σέντρα του Κώτσιρα, η κεφαλιά του Βαλιέντε δεν ανησυχεί τον Μανδά που μπλοκάρει. Στο 62’ ένα ακόμη σουτ του Λουίς Φερνάντεθ καταλήγει άουτ. Μετά το 60’ ο ρυθμός στην αναμέτρηση φάνηκε να «πέφτει» λόγω και των αρκετών διακοπών με τις αλλαγές και τα φάουλ, με αποτέλεσμα να μην ευνοείται η Αρκαδική ομάδα με το ρυθμό ώστε να φτάσει στο γκολ. Παρ’ όλα αυτά στο 76’ μετά από φάουλ για τους «φιλοξενούμενους» και γέμισμα του Άλβαρες, ο Αλί Μπαμπά με σουτ σε πρώτο χρόνο, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα στο ματς, έστειλε τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Μανδά για την ισοφάριση σε 1-1.

Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο της αναμέτρησης ο Ατρόμητος ανέβασε ρυθμούς ισορροπώντας την αναμέτρηση, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Τσιφτσή στην επανάληψη παρά μόνο με δύο μακρινά σουτ του Χριστοδουλόπουλου (στο 80’ και στο 89’) που και αυτά δεν ανησύχησαν το νεαρό τερματοφύλακα των «κιτρινομπλέ».

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου | 06/03/2021 (17:15).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος με διαστήματα συννεφιάς.