ΓΕΑ Άμιλλα 2000 – ΑΠΣ Αρίς [ΝΕΑΝ] 47-71 (+φωτό)

0
246

Στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος νεανίδων η ομάδα της ΓΕΑ Άμιλλα υποδέχθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την αντίστοιχη ομάδα του ΑΠΣ Αρίς. Μια αναμέτρηση στην οποία οι «γηπεδούχες» προσπάθησαν να μείνουν μέσα στο ματς, χωρίς τελικά να τα καταφέρουν, καθώς οι αθλήτριες του κ. Μπακογιάννη ανέβασαν ρυθμούς μετά τα μισά του β’ δεκαλέπτου και με διαδοχικές εύστοχες επιθέσεις στην επανάληψη έφτασαν τελικά στην επικράτηση με σκορ 47-71.

Η ομάδα της ΓΕΑ στην αρχή μπήκε με διάθεση στο παρκέ, ωστόσο η αστοχία στην επίθεση δεν βοήθησε στο να παραμείνει πολύ κοντά στο σκορ με την ομάδα του ΑΠΣ Αρίς. Μετά το 6-14 του α’ δεκαλέπτου οι «φιλοξενούμενες» που ήταν πιο αποτελεσματικές «έχτισαν» ένα πολύτιμο προβάδισμα με σκορ 20-33. Η πίεση συνεχίστηκε για τη Μεσσηνιακή ομάδα και στο γ’ δεκάλεπτο με αποτέλεσμα το επί μέρους σκορ 10-20 να αυξήσει τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (30-53 στο φινάλε της γ’ περιόδου). Το σκηνικό δεν άλλαξε ουσιαστικά μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης για το τελικό 47-71.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 05/10/2019 (18:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντάσης, Τρυφωνίδη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-14 (Α’), 20-33 (Β’), 30-53 (Γ’), 47-71 (Δ’).
Γ.Ε.Α. ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Σαραντοπούλου 18(3), Μάγκλαρη 7, Χατζηγιάννη 4, Μίχα 8, Παπουτσή 10.
Α.Π.Σ. ΑΡΙΣ (Μιχάλης Μπακογιάννης): Καραμάνου 13(3), Κορδονούρη 7(1), Παρθένη 19(1), Γιαννοπούλου 7(1), Κωνσταντινέα 2, Μακρή 7, Ποντίκη 4, Κουκούτση 12, Καπότη.