ΓΕΑ Άμιλλα 2000 – Απόλλων Πτολεμαΐδας [ΚΟΡΑΣ] 42-75 (+φωτό, vid, stats)

0
186
ΦΩΤΟ: BASKET.GR - INTIME

Τη δική της πρεμιέρα στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος κορασίδων πραγματοποίησε το μεσημέρι του Σαββάτου 24/07 η ΓΕΑ Άμιλλα στο κλειστό γυμναστήριο Καισαριανής. Μια πρεμιέρα απέναντι στον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας η οποία δεν συνδυάστηκε από θετικό αποτέλεσμα, καθώς δεν αποφεύχθηκε η ήττα με σκορ 42-75.

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι τα κορίτσια της Αρκαδικής ομάδας δεν προσπάθησαν για μια καλή εμφάνιση. Έβγαλαν διάθεση, πάθος κατά διαστήματα, αλλά έχασαν «μονομαχίες» σε ότι αφορά τα ριμπάουντ και τις τελικές επιλογές στην επίθεση, ενώ δεν έλειψαν και τα παραπάνω λάθη που έπαιξαν το ρόλο τους. Τέλος και το «βάθος πάγκου» του Απόλλωνα και οι πολλές λύσεις από τον πάγκο ήταν ακόμη ένας καθοριστικός παράγοντας. Φυσικά δεν μπορεί να αγνοηθεί και ο αρκετά μικρός μέσος όρος ηλικίας της ομάδας της Αρκαδίας, που έρχεται στο τουρνούα για να αποκτήσει εμπειρίες!

Καθοριστικό το α’ δεκάλεπτο…

Αγωνιστικά το α’ δεκάλεπτο αποδείχθηκε καθοριστικό, καθώς η απειρία των κοριτσιών από μεγάλες διοργανώσεις δεν τις άφησε ανεπηρέαστες. Εμφανώς αγχωμένες είναι γεγονός ότι αιφνιδιάστηκαν από την αντίπαλη ομάδα με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 2-12 στα 06’36 και 4-17 στα 05’06. Μετά το πρώτο κακό πεντάλεπτο η Άμιλλα ανέβασε κάπως ρυθμούς χωρίς ωστόσο να κλείσει η διαφορά, με αποτέλεσμα το 11-26 του α’ δεκαλέπτου.

ΦΩΤΟ: BASKET.GR – INTIME

Η εξέλιξη της πρώτης περιόδου έκρινε το παιχνίδι σε επίπεδο ψυχολογίας και μυαλού σε σημαντικό βαθμό, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι η ομάδα της Μακεδονίας είναι μια πολύ δυνατή ομάδα με μεγάλη προϊστορία στο Ελληνικό γυναικείο μπάσκετ.

Στη β’ περίοδο η Αρκαδική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει στον αγωνιστικό χώρο χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα στην επίθεση. Εκεί οι άστοχες επιλογές και τα λάθη κράτησαν μόλις στους 6 πόντους τις «μελανόλευκες» στο 2ο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 17-38.

Λίγο πιο ισορροπημένη η επανάληψη…

Στο β’ ημίχρονο η Άμιλλα μπήκε πιο δυνατά με μεγαλύτερη συγκέντρωση και αυτοπεποίθηση φτάνοντας πιο κοντά στα δεδομένα αγωνιστικά στάνταρ της συγκριτικά με το α’ μέρος. Παρ’ όλα αυτά το ξεκίνημα δεν ήταν καλό με αποτέλεσμα ένα σερί 0-9 που μεγάλωσε ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο σκορ με 17-47 και λίγο αργότερα με 19-51.

Πλέον η συγκεκριμένη εξέλιξη βρήκε την ομάδα του Απόλλωνα να ρίχνει ρυθμούς, πραγματοποιώντας και το αναμενόμενο rotation στο παιχνίδι. Ο ρυθμός έπεσε κυρίως στην επίθεση με τη διαφορά να μην μπορεί να μειωθεί, αφού οι τυπικά φιλοξενούμενες, είχαν μια σταθερά καλή απόδοση και στο συγκεκριμένο τομέα σε όλη τη διάρκεια της συνάντησης.

Κορυφαίες της αναμέτρησης αποδείχθηκαν η Ζωή Παναγιωτοπούλου της Άμιλλας με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κοψίματα, ενώ για τον Απόλλων Πτολεμαΐδας η Βασιλική Χωλοπούλου με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Καισαριανής | 24/07/2021 (15:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δόλγυρας, Τεφτίκης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-26 (Α’), 17-38 (Β’), 30-57 (Γ’), 42-75 (Δ’).
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Τσουκαλάς, Χρονόπουλος): Μίχαλου 8(2), Μάγκλαρη Ι. 6, Κοκκώνη, Παναγιωτοπούλου 22, Σιάμπου 6.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Παπαδημητρίου): Χωλοπούλου 17, Διπλάρη 11(1), Καρακατσάνη 2, Αμανατίδου 14, Κούκη 2, Σαρβάνη 8, Τσίτσικα, Ζησοπούλου 2, Βλαδίκα 7(1), Αμανατίδου 6, Παπαδοπούλου 6.