ΓΕΑ Άμιλλα 2000 – ΑΣ Αιγέας Χίου 51-39 (+φωτό, vid)

0
957

Το μεσημέρι της Κυριακής 18/10 η Άμιλλα Τρίπολης πραγματοποίησε τη δική της πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας φιλοξενώντας τον Αιγέα Χίου για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης οι «γηπεδούχες» αποδείχθηκαν καλύτερες στο παρκέ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρηση με αποτέλεσμα την κατάκτηση της νίκης με σκορ 51-39.

Το ξεκίνημα με το «δεξί» κρίνεται π0λύ σημαντικό για τη συνέχεια και για λόγους ψυχολογίας για τις νεαρές κυρίως αθλήτριες της ομάδας. Η Άμιλλα στηρίχθηκε στην εμπειρία των αθλητριών που βρίσκονται στο ρόστερ με αποτέλεσμα να «χτίσει» μια διαφορά που κράτησε μέχρι το φινάλε.

Καλό ξεκίνημα στη α’ περίοδο…

Το ματς ξεκίνησε μοιρασμένο για τις δύο ομάδες στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά, με το σκορ στο 2-3 στα 06’20 και στο 3-5 στα 06’54. Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο η Αρκαδική ομάδα ανεβάζοντας ρυθμούς κυρίως στην επίθεση κατάφερε να δημιουργήσει ένα σερί 13-0 να πάρει ουσιαστικό προβάδισμα με 16-5 στα 01’20. Κάπου εκεί ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 18-8 και πρωταγωνίστριες την έμπειρη Κουφογιάννη με 10 πόντους και την Τσουκαλά με 4 κοψίματα, ενώ και ο έλεγχος των ριμπάουντ έπαιξε το δικό του σημαντικό ρόλο.

Ανάλογη συνέχεια για την Άμιλλα…

Το β’ δεκάλεπτο εξελίχθηκε ανάλογα για την Άμιλλα που είχε τον έλεγχο του ματς και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της αντίπαλης ομάδας στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενες προσπαθώντας να ανατρέψουν τα δεδομένα του ματς γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη, χωρίς ωστόσο ουσιαστικό αποτέλεσμα. Στο 23-11 το σκορ στα 06’50 και στο 24-15 στα 04’18. Η Άμιλλα με ψηλό σχήμα προσπάθησε να κυριαρχήσει στις ρακέτες και παρά το γεγονός ότι έχασε κάποια αμυντικά ριμπάουντ και δεν απέφυγε κάποια λάθη, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με σκορ 31-16.

Προσπάθεια αντίδρασης από τον Αιγέα…

Οι «φιλοξενούμενες» στην επανάληψη ανέβασαν ρυθμούς προσπαθώντας να αντιδράσουν στην αναμέτρηση. Εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Άμιλλας από κακές πάσες κυρίως αλλά και το γεγονός ότι δεν είχε ρυθμό στην επίθεση και στο σκοράρισμα και κατάφεραν να μειώσουν σε 33-26 στα 01’40 (με επί μέρους σκορ 2-10). Ένα γκολ-φάουλ της Τσουκαλά ίσως ήταν η καλύτερη στιγμή επιθετικά για τους «γηπεδούχες» που κράτησαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (36-26).

Δυνατό ξεκίνημα στο δ’ δεκάλεπτο…

Η τελευταία περίοδος βρήκε τις αθλήτριες των κ.κ. Τσουκαλά και Χρονόπουλου να μπαίνουν δυνατά σε επίθεση και άμυνα. Βρήκαν αρχικά λύσεις στην επίθεση μετά από αποτελεσματική άμυνα, ενώ ένα αντιαθλητικό κερδισμένο φάουλ από την Μανιατά που επέφερε τέσσερις διαδοχικούς πόντους ολοκλήρωσε ένα σερί (9-0) που έδωσε «ανάσα» στην Άμιλλα, δίνοντας παράλληλα τέλος στην έκβαση του ματς. Στα υπολειπόμενα λεπτά η ομάδα της Τρίπολης αύξησε το προβάδισμα, οδηγώντας το σκορ στη μέγιστη διαφορά του στα 01’30 (51-34), με τις «γηπεδούχες» να χαλαρώνουν στα τελευταία δευτερόλεπτα για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ στο 51-39.

ΓΗΠΕΔΟ:  Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 18/10/2020 (13:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κωστής, Πλέγας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-8 (Α’), 31-16 (Β’), 36-26 (Γ’), 61-39 (Δ’).
Γ.Ε.Α. ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θεόδωρος Τσουκαλάς, Γεώργιος Χρονόπουλος): Σαραντοπούλου, Μανιατά 10(2), Τσουκαλά 11, Μίχαλου, Χασαπίδου, Κουφογιάννη 13, Μονογιού 2, Τζανή 2, Μάγκλαρη, Τρυφωνίδη 7, Παναγιωτοπούλου 6, Παπουτσή.
ΑΙΓΕΑΣ ΧΙΟΥ Α.Σ. (Κ. Γιασεμής, Σ. Γαλατούλας): Κοτσία 7(1), Δάνδουλα 1, Άγκο 1, Κούκουνα, Ατσαβέ, Καρούση 2, Κοματσιούλη 16(2), Γιαμαλίδου 2, Λοΐζου 3(1), Καλιγέρη, Σβορώνου 7.